Bizler İçin Yaşam, Yaşamıyor!

Çok sevdiğim bir sözdür bu…

Yaşam yaşamıyor mottosu aslında tam da bizim gibiler için söylenmiş. Kim bizim gibiler? Tabii ki hayatı boyunca kilo fazlalığı ile yaşamaya mahkum olanlar. Mahkum kelimesi çok mu ağır oldu, yoksa cuk oturdu mu inanın kararsızım. Ben bu yazıyı, P90X Türkiye sayfasına yazıyorsam  artık mahkumiyet kelimesini aklımızdan silip atmamız gerekiyor diye düşünüyorum.

Bizler koskocaman birer yağ hamalıyız! Evet resmen hamallık yapıyoruz ama bunun karşılığında kazandığımız hiç bir şey yok maalesef. Aksine hayatlarımızdan o kadar çok şey çalıyor ki bu yağ tabakası. Bazı insanlarda bunun adına hastalık diyebiliriz. Ne yaparsa yapsın bunun önüne geçemeyen insanlar tanıyorum, artık durum kronikleşmiş bana göre. Bu durumda evet onlar hastalar ama ben ya da biz?

Ben hasta değilim ve bunu reddediyorum. Hasta değilim çünkü istediğim zaman kilo verebildiğimi biliyorum. Bunu daha önce başardım fakat gerisini getirmediğim için hayalimdeki ben çok geride kaldı.

Bizlerin tek sorunu atalet duygusunun bilinç altımızda yaptığı hinlikler. (Aykut bey’ in bu konuda ki yazısını okumayan varsa okusun lütfen – www.p90xtr.com/kisisel-ataleti-yenmek) Keyifle yenen her sağlıksız gıda, günler, aylar, yıllar geçtikçe artık vücudumuzun bir parçası haline geliyor. Yağ olarak bizimle birlikte her yere geliyor maşallah. Yağlar arttıkça manevra kabiliyetimiz düşüyor, halsiz bir bünye açığa çıkıyor ve o bilinç altımızdaki sinsi düşman bize sürekli “aman boş ver, bazı kararlar alman için önünde daha çok zaman var!” deyip bizi gitgide kuyunun dibine çekiyor. Artık o sinsi düşmanı alt etmenin zamanı geldi de geçiyor bile. Neden mi?

Çünkü bizler kaliteli bir yaşamı hak ediyoruz. Vitrinlere dışarıdan bakıp iç geçirmek yerine, içeri girip, bunu da denemek istiyorum, şunu da alayım rengini çok sevdim demeyi hak ediyoruz. Büyülü bir aşk’ı, kaliteli bir sosyal çevreyi, sağlıklı bir yaşamı hak ediyoruz. Neden etmeyelim ki, doğru söylüyorsun dediğinizi duyar gibiyim…

Hak filan etmiyoruz çünkü biz yağ tulumu, tembel, sürekli tıkınan insanlarız değil mi? Toplum bizi bu şekilde görüyor ve ona göre muamele yapıyor. Biz onların gözünde duygusuz, hiç bir şeyi düzgün yapamayacak kapasitede, yakışıklı veya güzel olmayan, ter kokan, hoşlanılmayacak veya aşık bile olunamayacak ŞİŞKO PATATES’leriz…

Hayır efendim, biz aslında çok farklıyız. Bu farklılığımızı ön plana çıkaramamamızın nedeni fazla kilolarımız. Bizler eğer bu kiloları verirsek neler başarabileceğimizin farkındayız ama işte o sinsi düşman her yerde ve her zaman önümüzü kesiyor. Artı olarak insanların tutumu ve yaklaşımı bizim bazen hasbel kader yakaladığımız motivasyonu yerle bir ediyor.

Artık dirilme vakti geldi. Kendi adıma 90 gün sonunda dirilmiş bir birey olarak 30. yaş günümde boşa yaşadığım 10 yılın hesabını keseceğim. Çok sevdiğim bir söz; “İnsan kül olmadan nasıl yeniden küllerinden doğabilir ki?”

Ben kül oldum, deli oldum, divane oldum. En dibi gördüm, hala da oradayım ama artık küllerimden doğmaya karar verdim. Benim diğer insanlardan hiç bir eksiğim yok, aksine fazlam var. En önemli fazlalıklarımı 90 günde üzerimden atıp, diğer fazlalıklarımı da tokat gibi insanların yüzüne vuracağım.

Ben de, sizler de kaliteli bir yaşamı hak ediyoruz. Uyanmanın vakti geldi de geçiyor, hadi kalk artık geç kalacaksın. Biliyorsunuz ki, yanlış hayat doğru yaşanmaz. Evet yanlışı düzeltmek için, özgürlük için vakit bu vakittir ey ahali!

İlk hafta sonunda yeniden yazacağım. 1 hafta yorulmuş, daha da hırslanmış, kan ter içinde yazacağım.

No pain, no gain! (Acı yoksa zafer de yok!)

Görüşmek dileği ile…

İbrahim

 

22 Yorum

 1. musess

  gerçekten çok güzel bir yazı olmuş.:(

  Cevapla
 2. Ceylan Merve

  yazıyı okuyunca gaza geldim…..altında yazılan yorumları görünce daha da gaza geldim! Ben de önce acı dolu ilk günler yazısı yazıp sonra 70. 80. günümdeyim ya da bitirdim 2. etaptayım gibi yazılar yazmak için sabırsızlanıyorum. Böyle güzel insanları bir araya getirdiniz teşekkürler Aykut Hocam :)

  Cevapla
 3. Bu yazıyı ne kadar çok beğendiğimi ve okurken her kelimesini hissettiğimi söylemeyi borç bilirim.Hemen bu yazıyı tertemiz bi kağıda geçirip P90X i yapacağım odaya asmayı planlıyorum ve en yakın zamanda P90X e sahip olup ben de bu yola dahil olucam .

  ”hayatın boyunca başlayıp da bitiremediğin bu iş için hayıflanma, çünkü sen kendini zavallıdan öte görmeyi başaramıyacaksın” bu asla aklımdan çıkmayacak artık =)

  Cevapla
 4. DarthVader

  Herkese çok teşekkür ederim.

  Dün başlayacaktım programa bir kaç aksilik yüzünden bugüne kaldı. Bugün aksilik çıkmaması için elimden geleni yapacağım. Söz verdik bir kere kendimize, ya olacak ya olacak. Başka bir alternatif yok. İlk gün deneyimimi yarın sizlerle paylaşmak istiyorum. Umarım her şey istediğim gibi, istediğimiz gibi gider.

  Görüşmek dileğiyle..

  Cevapla
 5. hakan çok güzel bir noktaya değinmişsin ben şöyle düşünüyorum 1 saat pc ye veya tv izlemek yerine neden spor yapmayım ?

  Cevapla
 6. imknci

  İbrahim bey yazınız tek kelime ile müthiş .. Bir hafta sonra burada o yazıyı okumak istiyorum. Bir hafta sonra ben buradayım, haftalar sonra da burada olacağım. Burada olmayı lütfen bırakmayın dostlarım.

  Cevapla
 7. hkn23slr

  Günaydın arkadaşlar, 2 gündür yazmıyordum bugün bu güzel yorumları görünce ben de burada olmak istedim. Ben de şunu söylemek isterim ki ”önemli olan birşeye başlamaktan ziyade onu bitirebilmektir” .Çoğu kişi kendine hırs yapıp başlıyor ama daha sonra o hırs geçince hiç başlamamış gibi bırakıp umursamadan hayatlarına devam ediyorlar. Eğer bırakmaya niyeti olan varsa ve yazımı okuyorsa şu an ona şunu diyebilirim ”hayatın boyunca başlayıp da bitiremediğin bu iş için hayıflanma, çünkü sen kendini zavallıdan öte görmeyi başaramıyacaksın”. Ne zaman ki bırakma düşüncesi aklınıza gelirse, bu yazımı okuyun ve bir daha düşünün. Eğer nefes alabiliyorsan hala birşeyleri değiştirebilecek güçün vard demiktir. Kararını ver kendini küçümsemeye devam mı edeceksin yoksa inancınla karşındaki zorlukları mı küçülteceksin. Elinizde bir güvercin var yaşatmak da sizin elinizde öldürmek de. Yazdıklarım çok klasik gelebilir ama bir kişiyi bile tam bırakacağı zaman devam etmesini sağlarsa bu yazı amacına ulaşmış demektir. Herkese kolay gelsin…

  Cevapla
  • Teşekkürler Hakan. Bazen böyle uyandırıcı yazılara da ihtiyacımız var…

   Cevapla
 8. DarthVade yazın harika olmuş 2 hafta yaptım 15 gündür ara verdim ya da bahene uydurdum diyim :) çünkü bu spora mazaret yok kesinlikle p90 x için vaktim yok kelimesinden nefret ediyorum çok saçma geliyor o yüzden benim tek bildiğim bir şey var ben spora aşığım ve yarın yine günlerden p90x tekrar başlıyorum………..

  Cevapla
 9. Bu saatten sonra yürü ya P90X’ci!
  İlk kendiniz için başlıyorsunuz sonra Hakan kg alsın ilayda kg versin diger arkadaş istedigi alt karına kavuşsun.. Ben düşüncesinden biz düşüncesine geçtik bu site sayesinde.

  Cevapla
  • Çok güzel bir düşünce tarzı ve çok güzel bir tablo. Teşekkürler.

   Cevapla
  • ilayda

   teşekkürler amiiiinnnnn :)))

   Cevapla
 10. Tanrının diğer insanlara dediği ; Yürü ya kulum !
  Tanrının bana dediği ; Yürü yağ tulumu !

  Cevapla
 11. ilayda

  İnanılmaz güzel yazı tebrik ederim aynı düşünceleri, kaderi paylaşıyoruz emin ol yalnız değilsin. Ben de şu an en dipteyim, kül oldum ama küllerimden doğmak üzereyim. 12. günümü de yaşadım ve başlarken bu duygularla başladım ve iyi de gidiyorum. İlk haftamda 1 kilo verdim şu an ikinci hafta sonunda tekrar ölçülerimi alıcam sanırım incelmeler de oldu, yani şu an en acı günlerimde P90X ve Aykut Hoca sayesinde inan ki mutluyum. Çok zorlanılıyor, aynısını yapamıyorsun ama daha önce okuduklarım gibi ben de tekrarlıyorum. Play tuşuna basana kadar herşey, bastın mı bitiyor ve rahat oluyorum. Bizi bu sitede buluşturdugu için Aykut Hocama teşşekür etmeliyiz.

  Cevapla
 12. bu yazıyı okuyup gaza gelmemek imkansız :D çok güzel bir yazı olmuş

  Cevapla
 13. Evet ara verdim Aykut Abi ama yeniden başlayalı 3 gün oldu, artık bırakmak yok her zamankinden daha dikkatliyim bu konuda :D

  Cevapla
  • Süper! Seni daha fazla buralarda göreceğiz o zaman :-)

   Cevapla
 14. çok pis hırslandırdın biliyosun dimi kalktım ve yaptım programı şimdide mutluyum:D artık mazeret yok.

  Cevapla
  • DarthVader

   Süpersin, aynen devam :)

   Cevapla
  • Bence de herkesi hırslandıracak bir yazı Bilayda. Bu arada programa ara vermiştin sanırım ama her zaman eskisinden de daha güçlü ve tecrübeli olarak başlayabileceğini biliyorsun.

   Cevapla
 15. DarthVader

  Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için.

  Aslında anlatmak istediğim yazmak istediğim o kadar şey var ki bu konu üzerine. Kısmet olursa devamlı yazmak isterim, niyetim bu yönde. Kısmetse yarın başlıyorum programa ve içimde daha önce hiç yaşamadığım bir öz güven ve inanç var. Çok zor olacak ama zor olanı başarıp aptal egomu tatmin etmek istiyorum :)

  Cevapla
 16. Merhaba İbrahim,

  İlk yorum benden olsun. Son zamanlarda okuduğum en etkileyici ve motive edici yazılardan, paylaşımın için çok teşekkür ediyorum.

  Ve yazın neredeyse sıfır edit ile yayınlandı, devamını da mutlaka merakla bekliyor olacağız. Hem ben, hem de eminim tüm P90X ailesi.

  Tekrar teşekkürler ve P90X’inde çok başarılar.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız