Yediklerinizi Kayıt Altına Alın!

Arkadaşlar, internette gezinirken rastladığım ve bizlere faydalı olacak bu yazıyı paylaşmak istedim. Benim de ilk raunt P90X’imde kendi çapımda uyguladığım bir yöntem olduğunu, gerek motivasyon gerek daha dengeli beslenmek açısından faydasını gördüğümü de belirtmek isterim. İyi okumalar :-)

“En çok sorulan sorulardan biri dengeli beslenmek için ne yapmak gerektiğidir. Kilo vermek, şekle girmek ya da güçlenmek için dengeli beslenmek çok önemlidir. Neyi ne zaman, ne kadar yemek gerektiğini keşfetmek zorlu bir maceradır. Dengeli beslenmek için size ilk tavsiyem bir hafta boyunca yeme alışkanlığınızı değiştirmeden ne yediğinizi ve ne içtiğinizi bir bir not etmeniz olacak. Bifteği her ısırdığınızda, her çatal makarnanızda hatta her kadeh şarabınızda takipte olun, bunları ne zaman ve ne aralıklarla yediğinizi de yazın. Bir hafta sona erdiğinde sonuçlara şaşıracaksınız çünkü tahmin ettiğinizden çok daha fazla yemek yemiş ve çok daha içmiş olacaksınız. Kilo almanızın nedeni ne yediğinizi sandığınız ile aslında ne yediğiniz arasındaki farktır.”

Dengeli beslenmek için ilk haftalık notlarımı tutmaya başladığımda inanılmaz sıkıcı gelmişti, gün içinde az az ama çok sayıda şey yediğimi fark ettim. Snickers, çikolatalar, kurabiyeler vb. Her gün spora giden bir insan için böyle sağlıksız beslenmenin utanç verici olduğunu söylemeliyim! Bu durum benim gözlerimi açtı ve daha dengeli beslenmek ve kas kütlemi arttırmak için diyet programımı tamamen değiştirmem gerektiğini keşfettim.

Size yediklerinizi kayıt altına alabilmeniz için bir kaç metod vereyim.

● Bir okul defteri ve bir kalem edinin, not tutulabilen bir telefonunuz varsa gün içindeki kayıtlarınızı telefona yazın ve akşam deftere geçirin.

● Size en kolay gelecek bir kayıt sistemi geliştirin. Tablo çizebilirsiniz, katı sıvı olarak ayırabilirsiniz ya da zamanlara bölebilirsiniz.

● Eğer üşenmezseniz yediklerinizin besin değerlerini de yanına not edin.

Size ve hayat tarzınıza en uygun metodu seçin. Eğer gününüzün çoğunu bilgisayar karşısında geçiriyorsanız kalem defter yerine bir Excel dosyası da kullanabilirsiniz, böylece kendinize uygun formüller geliştirerek daha da verimli bir kayıt tutabilirsiniz. Teknolojiyle pek aram yok diyorsanız da ufak bir not defterini cebinizden eksik etmeyin.

“Ne yediğiniz” ile aslında “ne yemeniz gerektiği” arasındaki farkı gördüğünüzde dengeli beslenmek çok kolay olacak. Bu yazıyı okuduktan hemen sonra bir kalem ve defter alın ve yediklerinizi kayıt altına almaya başlayın!

5 Yorum

 1. Süt içecek kadar gücün var yani iisin :D Aykut Hocama katılıyorum şu an ben önümdeki listeye bakıyorum, barfiksde ilk hafta sandalye yardımıyla yaptım, şimdi sandalyesiz daha fazlasını yaptıgımı görmek çok motive edici :D

  Cevapla
 2. ilayda

  yoga x de bitti bugün bi süt içsem uyusam mı öyle bi haldeyim şuan :)))

  Cevapla
 3. ilayda

  yaptıgımız egzersiz sayısını yazarken faydayı gördüm yani sırayla 3 hareket yapıp tekrar ederken 2.turda daha fazla yaptıgımı görüp motive artıyor buda onun gibi olcak sanırım peki :)) bunuda denemeye başlıyorum teşekkür ederim ellerinize sağlık.

  Cevapla
  • Kesinlikle! O Egzersiz Kayıt Formlarının bir işlevi var ve mutlaka ihmal edilmemeli.

   Cevapla
 4. İbrahim, bu gerçekten mevcut nasıl (yanlış!) beslenildiğinin anlaşılması için çok iyi bir yöntem. Bunu gündeme getirdiğin için çok teşekkür ederim.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız