3 Yıl Body’den Sonra P90X Nedir ?

Öncelikle arkadaşlar hepinize çok selam. Aykut Hoca ve P90X’le tanışmamın hikayesi gayet tesadüfe dayalı.

Gene spordan geldiğim bir gün artık dirseklerimde ve belimde oluşan ağrılardan epey sıkılmıştım. Bunların sebebi de yaptığım ağır squatlar ve arka kol hareketleriydi.

Son dönemde zaten ufaktan irileşmiştim, bir cılkı çıkmış ve sıkılmıştım.Derken bir kaç arkadaşım bana Crossfit tarzı antremanları önerdi. Bunları antrenman sonlarıma ekleyerek keyifli hale getiriyordum ve işte o antremanlardan sonra bir gece P90X araştırırken, sanırım saat gece 2’ydi ve Aykut Hoca’ya mail attım, yaklaşık yarım saate döndü bana ve sonuç olarak P90X maceram böyle başladı.

Program DVD’leri elime ulaştı ve ben başladım, tabii ki neyi görmeden başladım? Aykut Hoca’nın bana göndermiş olduğu antrenman programını görmeden :-)

Bu durumda Tony Abi ne demişse o oldu ve ilk günüm barfikslerle başladı, gözüm epey korktu hatta bi ara kusar gibi oldum :-) Chest & Back’ti bu :-) antrenman başında yardımsız çekebildiğim 9-10 barfiks ikinci denememde 5, son denememde 1 bile çıkaramadı yardımsız, çünkü kollarım şınavlarla mahvolmuştu…

Ama neyse ki kondüsyonumu artırmak için sabahları da hafif koşu yaptım. Sorunu bir şekilde çözdüm.

Bunun haricinde hayatımda 1 kere Pilates yapmıştım ve sıfır Yoga, ama bu Yoga başka birşey, su gibi akıyor ter ve bitince direkt uyuyorum zaten :-) Uyku ilacı gibi birşey bu!

Bir de bugün Plyometrics vardı, ne harika bir şeydir bu anlatamam, yine su gibi oldum.

Tüm antremanlar hakkındaki detaylı fikirlerimi vereceğim bir yazı hazırlıyorum şimdi.

Bunun haricinde, aşağıdaki resimde de P90X’e başlamadan 2 hafta önceki son halim var bakalım ne farkı olucak :-) Göbek alt kısım ve yanlarda hafif yağlanma var, bakalım…

.

12 Yorum

 1. Bizim spor salonu burası :) Polat Ressidance Yeşilyurt mu?

  Cevapla
 2. Erdem Selam,

  Yoğunluktan dolayı (ne kadar yoğun olduğumu tahmin edemezsiniz :-) yorum yazamadım, pardon. Yazın için çok teşekkürler. P90X serüvenin boyunca sporcu geçmişinden de çok iyi yararlanacağına eminim. Ancak P90X, klasik manadaki spor salonu tarsı BB’den çok farklıdır. P90X ile 1 hafta geçirmen bile, bunu görmen için yeterli olacaktır.

  Ama vücudunun buna reaksiyonu da çok farklı (ve iyi) olacaktır, buna şüphen olmasın. Bu başlangıç noktası ve muntazam uygulanmış bir P90X raundu ile, sonunda karnında bir gram istemediğin yağ kalmayacağına emin olabilirsin :-)

  Cevapla
  • Aykut hocam eminim öyle olucak bakalım perşembe yogayı iş dolayısıyla dünde legs%back i tiyatro sebebiyle yapamadım ama şimdi yoga yarında leg&back i yaparak kaçırdığım programa yetişicem artık dinlenmesem nolur 1 güncük ama kendimi çok iyi hissediyorum her bakımdan :))

   Cevapla
 3. imknci

  Eminim kısa sürede istediğin alt karına sahip olacaksın erdemgül yazılarını merakla bekliyor olacağız

  Cevapla
 4. mens of health ve spor üzerine izlediğim videolarda avrupa ve amerikada artık eskisi gibi aletler dolu salonlardan ziyade etkili olacak 1 kaç alet ve büyük bir boş alan komplike gerekecek hareketler yapıyorlar ip çekme duvara saglık topu atma büyük dumbelları itme felan aklımda kalanlar spartacus antreman programıda buna benzer şeylerdi :D

  Cevapla
 5. crossfit te çok etkili bir program benim bulunduğum şehirde ki spor salonları üst düzey olmadıkları için hocalr da aynı derece de olduğu için spor saloları sarmadı crossfit salonu olsa yada ist .da olsam kesi crossfit yapardım :Dtr deki crossfit 34

  Cevapla
 6. Nefretizm

  Hayatımızı mahvetti şu body salonları.

  Cevapla
 7. erdemgul yazılarını merakla bekliyoruz zaten fitsin sporun içindensin öyle gözüküyor benim de en çok canımı sıkan nokta alt karın ölü bölge en zor orası gidiyor sanırım baya emek gerekiyor 90 gün bittiginde ilk bakacağım nokta alt karın ,tüm antremanlar hakkında detaylı bilgilerini bekliyor olacağız:D

  Cevapla
  • Ibrhm elimden geleni yapıyorum yorumların için teşekkür ederim :)
   Ancak o alt karın birazda beslenmeyle alakalı ben genelde bira ve cipsten hala arınamadım canım arada kek filanda çekiyor :) bakalım sonuna kadar zorlıcam :)

   Cevapla
 8. ilayda

  nedense hep p90x ile karsılasma gece oluyor var bu gecede bir hayır bende gece 2 gibi mesaj atmıştım Aykut hocama :)))
  basarılar dilerim kolay gelsin …

  Cevapla
  • Teşekkürler İlayda elimden geleni yapıcam bakalım sonu nasıl olucak :)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız