P90X Takviminize Bağlı Kalmak

P90X serüveniniz boyunca belki bir faktör, diğer hepsinden daha önemlidir. O da süreklilik!  Ancak P90X’e çok büyük bir hevesle başlayıp, ardından bırakanların sayısı da az değil. Peki neden? Indiana Üniversitesi’nden egzersiz davranışbilimcisi Dr. John Raglin, “Çünkü hayat genellikle koşturmaca içinde geçer ve bu da fiziksel aktivitenin önemini kolayca unutmamıza neden olur,” diyor. Ama aşağıdaki 3 basit adıma uyarak P90X rutininizi, günlük yapılacaklar listenizin hep ilk 3′ünde tutmayı başarabilirsiniz.

ADIM 1

Her P90X egzersizinizin gününü ve zamanını haftanın başında gözden geçirin (mesela Yoga X’in 90 dakika olduğunu hatırlamanız gibi). Bu bütün toplantı, randevu ve işlerinizi ona göre düzenlemenizi sağlar. Egzersiz için ayrılmış bir süreniz olmasını da garantiye alır. Bunu 5 hafta mutlaka deneyin. İstatistikler, bu kadar süre boyunca uygulanan planların alışkanlık haline dönüştüğünü söylüyorlar.

ADIM 2

O gün ne kadar yorgun, ya da ruh haliniz ne kadar düşük bile olsa, o günkü egzersizin en az 10 dakikasını yapmayı deneyin. Böylece uzun ve meşgul bir günde bile P90X’e zaman ayırmış olacaksınız. Muhtemelen 10 dakikanız 20’ye, 20 dakikanız 40’a dönecek ve göz açıp kapayıncaya kadar o günü bitirmiş olacaksınız. Öyle olmasa bile, yarım bir çalışmanın bile, “sıfır” çalışmadan daha iyi olduğunu hatırlayın.

ADIM 3

Nasıl hissettiğinizi her gün takip edin. Örneğin ruh halinizi ve enerji seviyenizi 10 üzerinden puanlayın. Hangi P90X egzersizine, ruhsal durumunuzun ve psikolojinizin daha iyi reaksiyon verdiğini bilmeniz, program zamanlamanızı belirlemede de faydalı olacaktır. Örneğin, P90X’in “yumuşak karnı” sayılan Yoga X’i daha rahat olduğunuz Cumartesi ya da Pazar’a denk getirmek; yine Ab Ripper X’i diğer egzersizlerden hemen sonra değil de, aynı günün başka bir vaktinde yapmak faydalı olabilir.

24 Yorum

 1. ahmet_simsek90

  Hocam P90X setim bugün elime ulaştı. Adınıza düzenlenmiş Program Takviminiz kayıtlı e-mail adresinize gönderilmiştir diye bir ibare kullanılmış. Ancak, mail adresimde böyle bir program yok. ne yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhabalar Ahmet,

   Garanti olsun diye şimdi 2 kere yolladım, sorunsuz ulaşmıştır diye tahmin ediyorum :-) Başarılar…

   Cevapla
   • ahmet_simsek90

    Merhaba hocam
    maalesef hala yok :(

    Cevapla
 2. bende bu programa kilo vermek ve vücudumu şekillendirmek için kullanıyorum ama bazen plyometrics ve yoga gibi şeyleri atlıyorum bana zararı nedir söylerseniz daha doğru yaparım

  Cevapla
  • Bu yorumu yeni farkettim… Ve net olarak söyleyeyim, Plyometrics ve Yoga’yı atlıyorsanız, o zaman P90X P90X olmaktan çıkar ve başka birşey olur. O başka birşey hakkında da ben yorumda bulunamam. Ama illa bulunmam gerekirse, sonuçlarının P90X’in potansiyeline yaklaşamayacağını tahmin edebilirim.

   Cevapla
 3. Merhaba arkadaşlar, kendimi yeterince fit hissetmediğim için şu an Power 90 yapıyorum ve kesinlikle değişim görüyorum. P90X ‘ e başlamama 30 gün civarı kaldı. Barfiks ve dumbell aldım programı ilk duyduğum gün. Böyle bir site olduğu için de çok sevindim.

  Cevapla
  • Aramıza hoşgeldin Teoman.

   Cevapla
  • imknci

   Teoman hoşgeldin . Aramızda bir kişinin daha olması çok güzel. İstediğin sonuçları alman dileğimle

   Cevapla
 4. :D bende dersi yeni bitirdim 10 dakikaya kenpoya başlıcaktım:D

  Cevapla
 5. bu sabah kenpo x’ide yaptım vee ilk hafta bitti sayılır. vee diyette yaptığımdan gerçekten şimdiden biraz bile olsa incelme var hemde gözle görülür şekilde.

  Cevapla
 6. hkn23slr

  ilayda iyi aksamlar . Nasıl gidiyo p90x :)

  Cevapla
 7. hkn23slr

  yok hocam o yüzden yazmadım şunu ye bu ne ye dersin bana akıl verirsin diye yazdım bi nevi motivasyon için :)

  Cevapla
 8. hkn23slr

  İyi aksamlar arkadaslar. Hocam bildiginiz üzere 1 haftayı geride bıraktım, merak edip tartılayım dedim takviye kullanıp iyi beslenmeme ragmen aynı kilodayım 63 de sabitlendim ne yapayım?

  Cevapla
  • Hakan Selam. 1 haftadan bahsediyoruz değil mi?! Programın ismi P90X, P7X değil :-)

   Cevapla
   • ilayda

    :))))) yakısmadı bile p7x :)))

    Cevapla
  • ilayda

   ahhh ahh o 63 ü bir görsem sana kutu cikolata göndericem yeee yee kilo al diyee

   Cevapla
  • imknci

   Sabitlenme gayet normal Hkn23slr . çünkü ilk haftalardasın ve vücut normal olarak direnç gösteriyor. Bu direnç bi kaç gün sürdüğü gibi 1-1 buçuk hafta, hatta daha fazla bile sürebilir. Öğün sayılarını arttırıp metabolizmanı hızlandırabilirsen yada beslenme düzeninde değişiklikler yaparak vücudunu şaşırtabilirsen kilo vermeye devam edebilirsin. Ama bunu yapıcaksan da yine belli bir düzende ve bilinçli yap.

   Cevapla
 9. ilayda

  bgün misafir gelicekti annem ev temizleyip hazırlık derdinde ben p90x günümü bitirme derdindeydim ve yaptımda misafirde agırladım yani hepsi icin istemek yeterli bence insanoğlunun istedikten sonra yapamayacagı bişey yok diyorum kaldı 81

  Cevapla
 10. Nefretizm

  Kendimi yine güçsüz hissetmeye başladım.

  Cevapla
  • Hayırdır, neden?

   Cevapla
   • Nefretizm

    Önceki yazılarımda söylemiştim bu iki hafta çok yoğun geçecek, üzerine insanityi hiç aksatmayınca bir yorgunluk oluyor. Enerji içeceği içeyim işe yarar diyorum o da sırf şeker. Hele önümüzde ki , yani benim için insanitynin son haftası nasıl zaman bulacam bilemiyorum

    Cevapla
 11. aynen hocam bence en can alıcı nokta yazdığınız gibi yarın mesela ben kenpo yapacağım 1saat yarın işlerimi yaparken işlerimin içinde 1 saatimi kenpoya ayıracak şekilde yapmam gerekiyor ki sürekliiği olsun

  Cevapla
 12. hocam yazınız çok güzel olmuş p90x =motivasyon ruh hali spora direk yansıyor.Benim en kötü günüm grip geçirdigim dönem di 24.00 de legs back yaptımı bilirim zar zor kalkıp yapabilmiştim 50 dakika yatacağıma kalkıp yaparım demiştim orda kendimi şartladım 50dakika hemen biter diye bu şekilde motive etmeseydim kendimi asla yapamazdım..

  Cevapla
  • Sağol İbrahim. Seninki de çok güzel bir örnek olmuş. Benzerini ben de çok yaşadım. Ama artık hepinizin bildiği gibi P90X’in insanı kendine çeken büyülü bir yanı var. :-)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız