Kadın-Erkek Anatomisi ve Bira Göbeği Üzerine!

Öncelikle bir konuyu kesinliğe kavuşturalım; suç aslında biranın değil, birayla birlikte tükettiğiniz aşırı kalorilerin. Ayrıca bu kaloriler yalnızca biradan değil, alkolün her türünden ve özellikle de tatlı içeceklerden gelmektedir. İçkiyle birlikte açılan iştahınızla gece boyu tükettiğiniz sağlıksız yiyecekleri saymıyoruz bile!

Kalori cehennemine hoş geldiniz

Kısacası, bel bölgesinde biriken yağların asıl sorumlusu alkol değil, alkollü içeceklerin içerdiği yüksek kaloridir. Mesela sıradan bir bira 150 kalori içermektedir. Ancak kaloriler konusu burada bitmiyor. Sizin de muhtemelen bildiğiniz gibi, uzun alkol geceleri aşırı acıkmanıza ve normalde yiyeceğinizden çok daha fazlasını yemenize neden olmaktadır. Ve genellikle de yağlı yemekler tüketilir alkollü gecelerin sonunda.

Peki ama neden göbeğimde birikiyor bu yağlar?

Vücudumuzun yakabileceğinden daha fazla kalori aldığımızda, bu kaloriler yağa dönüşür. Ve yağların vücudun neresinde toplanacağı yaşa, cinsiyete ve hormanal duruma göre değişiklik gösterir.

Kadınlarda kalçalarda, erkeklerde göbekte

Kadınların vücut yapısı derialtı yağları biriktirmeye yöneliktir. Ve fazlalık yağlar uyluklarda, kalçalarda ve kollarda toplanır. Erkeklerde ise derialtı yağ oranı daha düşüktür ve fazlalık yağlar bel ve göbek bölgesinde birikir.

Siz birşey yapmazsanız göbeğiniz büyüdükçe büyüyebilir!

Yaş ilerledikçe vücut daha az kaloriye ihtiyaç duyar ve siz hep aynı ya da artan oranlarda kalori almaya devam ederseniz, metabolizmanızın gittikçe yavaşlaması ve daha hareketsiz bir yaşam sürmeye başlamanızın da etkisiyle, vücudunuzda yağ birikmesi artarak devam eder. Ayrıca yapılan bazı araştırmalar, sigara tiryakilerinin göbekte yağ biriktirmeye daha yatkın olduğunu göstermektedir.

Biraz daha büyük bir göbeğim varsa ne olmuş?

Tamam, büyük ihtimalle bir güzellik yarışmasına katılacak değilsiniz. Ama burada önemsemeniz gereken nokta sağlığınız. Bel ve göbek bölgesinde aşırı yağ birikmesi 2. tür diyabete ve kardiyovasküler hastalıklara yönelik riski arttırmaktadır.

Kadınlar 1-0 önde

Konuya sağlık açısından yaklaşacak olursak, aşırı kiloların kalça bölgesinde birikmesi, hayati önem ifade eden içorganlarımızın hemen dibindeki göbekte toplanmasından daha iyidir. Bu açıdan kadınların erkeklere karşı 1-0 önde olduğunu söyleyebiliriz.

İstemiyorum!

Eğer bira göbeğinizden kurtulmak istiyorsanız, izlemeniz gereken formül oldukça basit: daha az kalori, daha fazla aktivite. Ve daha konunun başında bahsettiğimiz gibi, öncelikle alkol ve bira tüketiminizi yeniden gözden geçirmeniz gerek.

Arkadaş toplantılarında “oyunbozanlık” yapmak zorunda değilsiniz!

Halen dudaklarınızı soğuk bir birayla serinletebilirsiniz. Tek yapmanız gereken 100 kalorinin altındaki diyet biralar tüketmeniz. Ancak yalnızca bir ya da iki şişe; daha fazla değil. Ayrıca biranın öncesinde sağlıklı bir şeyler yerseniz, alkol tüketimin ardından gereksiz abur cuburlardan da uzak durabilirsiniz.

Ve bir de iyi haber!

P90X, “Core” yani abdominaller ve komple çevresine çok konsantreli bir program olduğu için, gözle görünür sonuçlar göbeğinizde de ortaya çıkacak. Aşırı yağlar nasıl öncelikle göbekte birikiyorsa, kilo verdiğinizde ilk hedef alınan ve kaybolan yağlar da göbek bölgesindekiler olacak.

7 Yorum

 1. İyi günler. Bu konuda birkaç gözden kaçan bilimsel hata gözüme çarptı ve konuyu zenginleştirmek istedim :)
  “Kısacası, bel bölgesinde biriken yağların asıl sorumlusu alkol değil, alkollü içeceklerin içerdiği yüksek kaloridir.” Bu çok yanlıştır, kalorisi zararında düşünülmesi gereken arka planda bir özelliğidir. Ondan yüksek kalorili yediğiniz baklavalar vs. sizin sadece göbeğinizde ve göğsünüzde biriken yağ birikintisini oluşturmayacaktır (Google’a bira göbeği yazın, orantısızlığı görsellerde fark edeceksiniz). Ve bu erkeklerde olduğu kadar kadınlarda da böyle, diğer kalorisi yüksek besinlerden farklıdır.
  İçtiğinizde %70i emilen etil alkolün (yani sahte olmayan, tüketilen alkol) %90ı karaciğerde sitozolik alkol dehidrojenaz etkisiyle asetaldehide oksitlenir. Reaksiyonda NAD+ koenzim olarak görev alır ve NADH oluşur.Asetaldehid, karaciğerde bir mitokondriyal aldehid dehidrojenaz veya ksantin oksidaz tarafından daha ileriye oksitlenerek asetik aside dönüştürülür sonuçta yine NADH oluşur. (Bakınız etil alkol metabolizması) Oluşan bu ekstra NADH’lar, NADH/NAD+ oranını değiştirir. Çünkü bu NADH’lar normalde de vücutta sürekli üretilip tüketilen muazzam birçok döngüde yer alır. Ve siz bu döngüye NADH verirseniz, vücut bunların yer aldığı döngüleri (örneğin: yağ yıkımı) azaltma yoluna gidecektir (Ürün inhibisyonu, negatif feed-back). Bunlar;
  1-) Yağ asidi oksidasyonu (yıkımı) azalır; kanda artan yağ asitleri trigliserid yapımında kullanılırlar ve karaciğerde yağlanma gözlenir
  2-) Glukoneojenez (glukoz, yani şeker yapımı) baskılanır ve hipoglisemi(düşük kan şekeri) gelişebilir. (Bu sebeple eğer içmek istiyorsanız mezesiz sakın tüketmeyin, vücudunuza glukoz girsin)
  3-) Prolil hidroksilazın aktive olmasıyla kollajen sentezi artar ve karaciğerde bağ dokusu artışı gözlenir. (Karaciğerde önemli olan hücreler azalıp işlevini getiremez hale kadar gider)
  4-) Sitrat döngüsü aktivitesi azalır; pirüvattan laktat oluşumu artar. Artan laktat idrarla ürik asit atılımını azaltır ve hiperürisemi oluşabilir. (Bu biraz anlamsız geldi belki ama sonuçta çok işetir)
  Bilmediğim çok yanların da olduğunu bildiğim alkolü hiç içmemenizi tavsiye ederim. Ne yazık ki sadece kalorisi yüzünden tercih edilmeyen sevimli bir içecek değil :) Hep sağlıklı kalın.

  Cevapla
 2. hkn23slr

  kenpo da bittigine göre bir günlük tatili hakkettim sanırım . P90X in en sevdigim yanı bacaklarımı cok iyi calıstırması oldu. İlayda senide bol şanslar ikinci haftanda :) hocam bisey sorucam bu ab ripper’ ı ayrı yapsak 4 5 saat sonra filan, daha mı az etkisini görürüz çünkü güç kalmıyo sonda kaldığı için .

  Cevapla
  • Hakan Selam, ilk haftanın sonunda P90X’ten memnun kalmana sevindim. Yalnız, sanırım Blog’daki tüm yazıları okumamışsın :-) Ab Ripper X’i aynı günün diğer bir zamanında yapmayı, bilakis tavsiye ederim…

   Cevapla
  • ilayda

   tatil sonrası farklıgı hissedebiliyorsun hakan tebrik ederim boş gectigimiz gün yok helal olsun bize kork bizden p90x :))

   Cevapla
 3. ünüversite de derse gir çık yemek ye sonra hazır yemekler tüket üstüne akşam en az 2 bira farkında olmadan alt göbeğim çıkmışştı farkında olmadan 2yıl geçti ve 2 yıldır alkol tüketmiyorum o eski halimden eser yok şimdi:D

  Cevapla
  • Süper! Paylaştığın için teşekkürler :-)

   Cevapla
 4. ilayda

  iyi ki bira içme alışkanlığım yok :))

  Cevapla

Yorum Paylaşınız