Yumurta: Sporcunun Süper Besini!

Sporcunun süper besinleri “Avokado” ve “Somon“dan sonra, serimize süper besinlerin süper besini… yumurta ile devam ediyoruz!

Aslında yumurtayı, yukarıda adlandırdığımız gibi “süper besinlerin süper besini” yapan neden, serinin ilk 2 maddesindeki “avokado ve somon”a nazaran çok daha “bizden”, yüzyıllardır kültürümüzde, mutfağımızda, ucuz ve kolay tedarik edilebilir bir besin olması da gösterilebilir.

Şimdi, yumurtayı süper-besin yapan değerlerine biraz daha yakından bakalım.

Öncelikle herkes bilir ki, herhangi bir spor dalı, vücut şekillendirme ve vücut geliştirme camiasında “protein” kelimesi adeta kutsaldır! İşte büyük boy bir yumurta, sadece 70 kalori olmasına rağmen, tam 6 gram proteine ve 9 esansiyel amino asite sahiptir. Bu da ne demek? Yorulan – yıpranan kasların çok daha çabuk tamiri ve daha kısa recovery (toparlanma) süresi demek.

Bunun yanısıra; demir, fosfor, selenyum yönünden zengin ve başlıcaları A, B2, B5, B12 olmak üzere sağlam bir vitamin kaynağı olmasıdır. Bu yönünden yumurtaya (şekli de itibariyle) doğanın vitamin kapsülü de denir. Bu arada, en değerli minerallerden kabul edilen demirin, en çok yumurtanın sarısında bulunduğunu hatırlatalım da, siz de beyazını tüketip sarısını çöpe atma gafletinde bulunmayın! Bu gaflete genellikle yumurtanın sarısının yüksek yağ içerdiği düşüncesi düşürür; oysa büyük boy bir yumurtanın toplam yağ değeri 6 gramın altındayken, bunun 2 gramından da azı doymuş yağdır. Yine bununla bağlantılı olarak yumurtanın kolesterolü yükselttiği söylenirken; doğrusu, yumurtanın HDL denilen iyi kolesterolü yükseltirken, LDL denilen kötü kolesterolü kontrol altında tutmasıdır.

Otuzu aşkın obez hasta üzerinde yapılan bir araştırma, sabah kahvaltılarında 2 yumurta tüketenlerin, gözlem sonucunda;

– BMI Vücut Kitle Endeksleri’ni düşürdüğü,

– Sağlıklı şekilde kilo verdiği,

–  Bel çevresinde incelme sağladığı,

– Ve vücut yağ oranını düşürdüğü görülmüş.

Son olarak ilave edebileceğimiz tek şey, yapabiliyorsanız endüstriyel sıkış-tepiş kümeslerde yetişen tavukların yumurtalarını değil de, “free-range” tabir edilen “gezen” tavukların organik yumurtalarını tüketmeye çalışmanız. Bu şekilde, bu süper besinlerin süper besini kabul edilen yumurtadan maksimum faydayı alabilirsiniz.

Super Besinler P90X

2 Yorum

  1. Deryum marka yumurta en iyisi, cifte sarili.

    Cevapla
  2. Erdogan

    Sayısalda 6’lıyı tutturmak gibi oldu :-D Valla bu süper besinler listesinde 3’te 3 gidiyorum.

    Cevapla

Yorum Paylaşınız