Somon: Sporcunun Süper Besini!

Sporcunun Süper Besini serisinde, “Avakado“dan sonra, şimdi de “Somon” ile devam ediyoruz…

Sağlıklı bir beslenme için haftada 2-4 kez balık tüketilmesi, zaten bilinen bir gerçek. Ama burada, “süper-besin” olarak geçen somonu ayrı bir yere koyalım. Soğuk sularda yaşayan bir tatlı su balığı olan somon balığı, bilindiği üzere mükemmel bir Omega-3 kaynağı. Omega-3 yağ asitleri; kalp hastalıklarından kansere, stresten depresyona kadar pek çok hastalığa iyi gelmekte. Omega 3’ün yanısıra somon balığı; protein, aminoasitler, vitamin ve mineral yönünden de çok zengin bir besin. Amerikan Tarım Bakanlığı (USDA) verilerine göre 85 gram somonda 22 gram protein bulunuyor. Biliyorsunuz, sporcular için “protein” adeta kutsal bir kelime :-) ve somon tükettiğinizde vücudunuza ciddi anlamda kaliteli protein ve esansiyel aminoasit almış oluyorsunuz.

Öte yandan somon halk arasında “yağlı” bir balık olarak biliyor. Oysa ki, yine 85 gram somonda yaklaşık 7 gram yağ var. Daha önemlisi, bunun 5 gramı Omega-3 yağ asitlerini de içeren, tekli ve çoklu doymamış sağlıklı yağlar.

Bunların dışında somon; potasyum, fosfor, B-12 vitamini, Niyasin (B-3 vitamini), A vitamini, folik asit, magnezyum, demir ve çinko da içeriyor. Son olarak kalori değerine baktığımızda, yine 3 ons (yaklaşık 85 gram) somon balığı, sadece 119 kalori. İşte tüm bu özellikleri art arda koyduğunuzda da, haklı olarak karşımıza bir sporcu “süper-besini” çıkıyor.

Peki somon balığını nasıl tüketmeli? Öncelikle somon balığının farklı çeşitleri mevcut. En kıymetlisi (ve lezzetlisi) ise tabii ki Norveç somonu. Artık marketlerin taze balık reyonlarında Norveç somonu çok sık karşımıza çıkmakta. Kılçıksız ve yemeye neredeyse hazır halde satılması, onu daha da cazip kılıyor. Taze balık reyonundan alacağınız somonunuzu çok kolay ve lezzetli şekilde fırınlamanız mümkün.

Tabii bir de (benim favorim!) somon füme var… Buharda tütsülenmiş, baktığınızda arkasını gösterecek şekilde ince filetolanmış, pişirme gerektirmeden, soğuk bir şekilde yemeye hazır satılan somon füme… Büyük marketlerde, Dardanel’in ya da Migros’un kendi somon fümesini bulmak mümkün. Eğer hala kahvaltınızı bir poğaça – çay ile geçiştiriyorsanız, kendinize bir iyilik yapın ve yukarıda anlattığımız tüm özellikleri ile sporcu süper besini sıfatını fazlasıyla hak eden somon fümeyi kahvaltınıza dahil edin. Kendinizi bir Norveç Kralı gibi hissetmeniz garanti! :-)

Super Besinler P90X

5 Yorum

 1. Enesakgl

  Hocam gelişimimi e posta yoluyla yolladım gördüğünüzde değerlendirirseniz sevinirim :)

  Cevapla
 2. icten

  Ben somon füme ile damak zevkimi çok bağdaştıramadım ama somon füme ile harika bir ikramlık yapılabileceğini bir arkadaşımdan ögrendim. Hemen tarif vereyim, salatalıkları yuvarlak bir şekilde dilimliyoruz, üzerine biraz labne peyniri, üstüne minik somon fümeler ve en üste yeşil zeytin dilimi ile bir kürdan geçirip sabitliyoruz. Somon fümeden hiç bir zevk almayan bana bile harika bir lezzet oldu bu. Ben asla yemem demeyin, nasıl yiyebileceğim bir hale getirebilirim diyin. Tony’nin dediği gibi “try it”

  Cevapla
  • Tarif süpermiş! Ama Tony’nin öyle bir sözü yok benim bildiğim :-) “Bring It” olmasın o? :-)

   Cevapla
 3. Ben de bu yazıyı bekliyordum Aykut hocam :-D Daha önce de konuşmuştuk, ben de hastasıyım bahsettiğiniz somon fümenin. Hatta bir süredir kıran girmişti Migros’un somon fümelerine bulunmuyordu. Şimdi fazlasıyla gelmeye başladı raflara tekrardan. Yalnız alırken ben son kullanma tarihlerine bakıp en geçini alıyorum. Bir de biliyorsunuzdur, paketlerinin bir kısmı şeffaf içini gösterdiği için, somonun pembeliğine göre de seçebiliyorsunuz.

  Cevapla
 4. Yazıda Migros’un paketli somon fümesinden bahsettim, ama Migros’taki reyon sorumlusunun bile pek bilgisi yoktu konudan :-) Bildiğim halde sordum, bunu nasıl tüketelim diye. Bir baktı “Abim, bunu hafif yağda kızartıyorsun” falan… :-) Halbuki hiç alakası yok, adı üzerinde “füme”, yani tütsülenmiş, kızartma falan yok, yemeye hazır. Norveç somonunun öylesine pembe, albenili ve gerçekten “çiğ” gibi bir görüntüsü var ki, aslında adamcağız haklı :-) Pek öyle yenebileceğini konduramadı.

  Ama kesinlikle benim kahvaltıda favorilerimden oldu bu meret! Bu arada fiyatını merak edenler için, Migros olanın fiyatı uygun; 9 lira olması lazım (ben sigara içmediğime sayıyorum dostlar, somon da benim lüksüm olsun). Dardanel olanının fiyatı sanırım neredeyse 2 katı ve etiketlerini incelediğimde yağ oranı da Migros olanından yüksekti; bana daha lezzetli de gelmedi denediğimde.

  Yani bir balık-sever iseniz, denemenizi tavsiye ederim.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız