Yine Haftasonu… Beslenme Katillerine Dikkat!

İşte yine bir haftasonu daha geliyor… Türkiye’nin en büyük Ev Fitness sitesinin (www.p90xtr.com :-) yakından analiz ettiğimiz ratinglerinin hep Pazar geceleri zirve yapması bir tesadüf değil. Sanırım biraz da kaçınılamayan haftasonu kaçamaklarının suçluluk duygusunun ve telafi çabasının da bunda rolü var. Biliyorsunuz genellikle her haftasonu “koy verilir” ve her Pazartesi sabah diyete başlanır!

İşte bu haftasonunun sonunda daha az pişmanlık duymanız için, dışarıda fast-food yemek zorunda kaldığınızda bile dikkat edebileceğiniz, fark yaratabileceğiniz noktalar ve sinsi motivasyon/sonuç katilleri…

1) Izgara et yemek için gittiğiniz lokantalardaki ana yemeklerde büyük bir problem yok, bırakın keyfini çıkarın. Ama asıl problem ara sıcaklarda! Kızartılmış içli köftelerden, soğan halkalarından, yağlı mezelerden vs. uzak durun.

2) Büyük, çok büyük, kocaman hamburger menüleri… Bunların birer kalori canavarları olduğu zaten biliniyor ama aynı zamanda birer sodyum canavarı olduklarını ve sonuçlarınızı geri götüreceklerini unutmayın. Değer mi? Bizce değmez, yaz kapıda!

3) Balık ve salatanın birlikteliği mükemmeldir, biz bir Akdeniz ülkesiyiz… Ama bu mükemmel birlikteliği bozan (şişiren) yağlı-soslu mezelerden, kızartılmış karides, midye ve kalamardan uzak durun.

4) Kahve molaları iyidir… Ama masun bir kahve molasını 1000 küsür kalorilik öğünlere çeviren kremalı, karamelli, şuruplu dev bardak soğuk kahveler ve yanındaki cheesecake’ler değil! Kahve molası verecekseniz, sadece “kahve” için!

5) Ve haftasonu maç keyifleri… Bira içmeyin demiyoruz ama 90 küsür dakika boyunca göz ekrandayken farkında bile olmadan bira-cips, bira-patates kızartması… yaparak kaç Plyometrics’inizi yakacağınızı da hatırlayın! Herşey limitinde güzel.

İyi haftasonları…

2 Yorum

 1. BBatuhan

  4. kurala kesinlikle katılıyorum hocam azımsanacak değerler değil. Ayılmak için bir fincan türk kahvesi en iyisi bence. Bu arada hocam kahvelere eklenmiş süt tozlarının herhangi bir zararı var mı acaba?

  Cevapla
  • Ben süt tozlarını kullanmıyorum ve tavsiye de etmiyorum. Ama isterseniz bildiğiniz “süt” koyabilirsiniz.

   (Soruya 2 yıl sonra cevap veren ben :-)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız