Einstein P90X Yapsaydı…

Albert Einstein’i daha önce de P90X-Türkiye’ye konu(k) etmiştik. Onu az ya da çok hepimiz biliriz. Çılgın bir saç stili vardır, değişik de bir espri anlayışı (Einstein’in dili bir karış dışarıda fotoğrafını hatırlayınız). Enerji, kütle ve ışık arasındaki kurduğu ilişkiyi de eminiz biliyorsunuzdur (e=mc2). İzafiyet Teorisi denince de akla ilk o gelir…

Ama biz, bunlar üzerinde durmayacağız. Bu çılgın saçlı dahi, eğer bugün hayatta olsaydı, bizce neden P90X yapardı, onu irdeleyeceğiz. Hepsi kendi sözlerini, bu ekstrem Ev Fitness Programı’na uyarlayarak… Hazır mısınız?!

“Aptallık, hep aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar ummaktır!”

P90X’in o inanılmaz işe yarayan ve sonuç verdiren “Muscle Confusion – Kas Şaşırtması” prensibini, hiçbir söz daha iyi açıklayamazdı sanırım. Sadece bir spor salonuna üye olarak, ara sıra giderek, hep aynı programı yaparak ya da moda diyetleri takip ederek iyi bir fizik beklemek, Einstein’ın deyimiyle “ahmaklık” olurdu (bknz. Einstein ve Diyetler Üzerine). O zaman tıpkı Dahi’nin söylediği gibi, işleri biraz karıştırıp, vücudu biraz şaşırtmak gerekir. Bugün P90X işte bu yüzden bu kadar başarılı ve bu yüzden %100 sonuç veriyor. Ve işte bu yüzden, bugün yaşasaydı Einstein’in tercihi büyük bir ihtimalle P90X olurdu.


“Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum.”

Einstein, karşılaştığı sorunlar ve zorluklar karşısında, ilk fırsatta vazgeçecek biri değildi. Bugün, P90X’e hevesle başlayıp, daha zorlandıkları ilk haftada pes edenler bir hayli varken, emin olun Einstein bunlardan biri olmazdı. Evet, P90X belki dünyanın en kolay programı değil. Ama sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğiniz, eksik yanlarınızın üzerine gittiğiniz (Yoga!), pes etmediğiniz sürece, dünyanın en iyi sonuçlarını verecek Ev Fitness programı.

Zeki Einstein


“Bugüne odaklanın: Güzel bir kızı öperken düzgün araba kullanan birisi, öpücüğe hak ettiği dikkati vermiyor demektir!”

P90X’te sonuçlar %100 gelecektir dedik; ama vasat sonuçlar ile süper sonuçlar arasındaki fark, odaklanmaktır. Örneğin 6. gününde Kenpo yaparken, kollarını bacaklarını öylesine sallayan ve tek bir damla ter dökmeyen biri ile; yaptığı işe odaklanan, adeta gölgesiyle ya da sevmediği bir kişiyle dövüştüğünü hayal eden ve sonunda kan ter içinde kalan birinin sonuçları farklı olacaktır. P90X yaparken, her güne, her egzersize, her harekete odaklanın. Eminiz Einstein de öyle yapardı.

Opucuk


“Hata yapın! Hiç hata yapmamış insan, hiç yeni birşey denememiş demektir.”

P90X’e başladığınızda, herşey daha en baştan mükemmel olmak zorunda değil. Ab Ripper X’te ekrandakiler 25’er tekrar yaparken, siz 5 tane zor mu yapıyorsunuz? Ya da Yoga’da kendinizi adeta bir “kalas” gibi mi hissediyorsunuz?! Problem değil. Hata yapmaktan ya da geride kalmaktan korkmayın. Çünkü siz yeni birşey deniyorsunuz. Bilin ki, her geçen gün daha iyi olacaksınız.


“Hayal gücü herşeydir. Sizi bekleyen sonuçların önizlemesi gibidir. Hayal gücü bilgiden bile daha önemlidir.”

Hayal etmeyenler başaramaz; ya da daha yumuşatmamız gerekirse, hayal edenler daha çabuk başarırlar. Her zaman söylediğimiz gibi, daha henüz P90X’e başlama aşamasındayken bile, kendinizi P90X’i bitirmiş olarak hayal edin. Üzerinize her giydiğiniz kıyafetin nasıl yakışacağını, önünüzdeki yaz plajda taşıyacağınız bikiniyi ya da vücudu, artan özgüveninizi, sosyal çevrenizi, gün boyu bitmek bilmeyecek enerjinizi… hayal edin, gözünüzün önüne getirin. Bu şekilde somutlaştırılmış bir hayalle ve hedefle, başarmanız çok daha kolay olacaktır. Yine eminiz ki Einstein da aynı taktiği uygulardı (bknz. en aşağıdaki resim).

Hayal


“Önyargıları yok etmek, atom çekirdeğini parçalamaktan daha zordur!”

Ve Einstein’ın en ünlü sözlerinden… Önyargı denen şeyi yok etmenin ne kadar zor olduğunu dile getiren. Ama siz, önyargılarınızı ve çevrenizdekilerin de önyargılarını parçalayın. “Ben bunu yapamam” ya da “sen bunu yapamazsın” sözlerini kafanızdan atın. Veya “daha önce her şeyi denedim işe yaramadı, bu da yaramayacak” demeyin.

Tıpkı Einstein’ın “olmaz” denilen atomu parçalamayı başardığı gibi. Siz de inanın, odaklanın, vaz geçmeyin ve de başarın…

Einstein P90X Hakkinda

16 Yorum

 1. Çok güzel bir yazı

  Ellerinize sağlık

  Cevapla
  • Teşekkürler…

   Hafızam beni yanılmıyorsa, bir süre önce senin de Blog paylaşma yetkini açmıştık. Geliyor mu güzel bir yazı, kaldıralım mı yetkiyi :-)

   Cevapla
 2. Metehan

  İşte bu Aykut hocam siz böyle yazıcaksınız ve ben yorum yapmadan duracağım :) mükemmelin ötesinde neredeyse altın değerinde cümleler bunlar. Einstein de zaten biraz garip gelsede bizim hergün evimizde yaptığımız programda normal bir insan işi program değil :) adı üstünde Extreme bir spor dalına giriyor artık.
  Hocam dün köyden şeker pancarı gelmiş haşlaması yapılıyor bizim köy taraflarında meşhurdur acaba şeker niyetine onu kullansam olur mu sonuçta direk topraktan çıkıp geliyor ve direk ham hali olduğu için bana göre sakıncalı gelmedi sonuçta doğal bir besin.
  siz ne düşünüyorsunuz şeker pancarı hakkında?

  Cevapla
  • Teşekkürler Metehan,

   Doğal şeker pancarı, rafine şeker ile kıyaslanamayacak kadar masumdur; problem olmayacaktır.

   Cevapla
   • Metehan

    Selam Aykut hocam dün antrenmanda sıçradıktan snra bileğimin üstüne düşerek bileğimi çıkardım ve akşam bileğimi çıkıkcıda taktırdık şuan buz tedavisi yapıyoruz evde. P90X/İnsanity Hybrid’e başlamıştım bu 2.haftam bugün ise Shoulders&Arms ve Ab RipperX programım vardı sanırsam hem basketbol antrenmanları hemde P90X’e bir süre ara vermem lazım akşam hastahaneye film çektirmeye gideceğiz eğer bu haftayı atlarsam 2.haftayı tekrar ederek kaldığım yerden devam edebilir miyim? Veya en sağlıklı koşul hangisi olur sizinde fikrinizi almak isterim açıkcası.
    Allah kimseye bu acıyı yaşatmasın. Sizler ne olursa olsun Plyometrics’de ısınmayı iyi yapınız sağlığınız çok ama çok daha önemli.
    Sıçrarken doğru sıçradığınızdanda emin olunuz.

    Cevapla
    • Selam Metehan,

     Öncelikle çok geçmiş olsun. Kendine dikkat et. İyileştiğin zaman en baştan başlaman daha uygun olur ama en önemlisi önce tam olarak iyileştiğinden emin ol. Tekrar geçmiş olsun.

     Cevapla
     • Metehan

      Sağolasın Aykut hocam teşekkürler yardımlarınız ve destekleriniz için.

      Cevapla
 3. son aylardda okudugum en güzel blog yazısı:D özellikle resim çok iyi kolundaki dövmesi:D:::D
  bu blog yazılarını okudukları halde hala p90x başlamayıp oturanları anlamıyorum

  Cevapla
  • Einstein illustrasyonunu beğeneceğini biliyordum İbrahim :-)

   Oturdum ve aklıma böyle bir yazı yazmak geldi, Einstein bugün yaşasaydı P90X yapardı diye düşünüyorum :-)

   Cevapla
 4. Erkan

  Gerçekten çok güzel bi yazı olmuş. Einstein’ın meslektaşı sayılabilecek biri olarak daha çok dikkatimi çekti bu yazı.
  Arda Bey’in yorumunda bahsettiği durumu arkadaşlarımla ben de yaşadım. Dalga geçen arkadaşlarım şimdi mesaj atıyorlar ‘Ne zaman başlarız Erkan?’ diye.

  Aykut Hocam bloglar arasında P90X sertifikasyonu hakkında yazılmış blog var mı bilmiyorum ama, yoksa bu konu hakkında bizleri bilgilendirebilir misiniz?

  Cevapla
  • Merhaba Erkan,

   Öncelikle teşekkürler. Sertifikasyon hakkında henüz talep çok fazla olmadığı için bir Blog yazısı yok ama yakında tüm ayrıntılarıyla paylaşmayı düşünüyorum ilgilenenler için. Daha öncesinde dilersen email de atabilirsin, sana daha ayrıntılı bilgi verebilirim önceden.

   Cevapla
 5. Herkese Merhaba; 34.gün ve ben arttık kenpox i tony ve ekibiyle aynı süre ve sayıda bitirebiliyorum. Polymetrics için aynı şeyi söylemek zor ancak %80 uyum civarındayım. Yogayı ilk yapmamla bugünlerde yapmam arasında bariz fark var bunu eşim de söylüyor. Tamam onlar kadar esnek değilim ama ancak 3-4 harekette onları izlerken buluyorum kendimi. 3 yaşındaki kızım “baba şpor yapmıcanmi” diye soruyor evde olduğumda çünkü oda eğleniyor ve birlikte kaliteli vakit geçirmiş oluyoruz.

  demek istediğim gerçekten de insan vücudu makina gibi işledikçe performansı artıyor.

  kilom 34 günde 99 dan 92 ye indi yağ oranım %5.4 azaldı.ama en önemlisi gerçekten çevrem de değişimin farkında. hatta 3 arkadaşım spora başladı ama henüz beni dinlemiyorlar ben de uzaktan izliyorum. nasılsa şu soru ile gelcekler

  “nedir bu P90 x bizede anlat “

  Cevapla
 6. icten

  Uzun zamandırbu kadar hayranlık ile bir yazı okumamıştım hocam. Gerçekten elinize sağlık.
  Ihtiyacımız olan tek seý inanmak ve vazgeçmemek

  Cevapla
 7. Hocam yazi da görsel de süper olmuş :-) Her bir madde çok doğru. Ben ilk başladığımda sizin 10 KANUN yazınızı okumuştum. O kadar faydasını gördüm ki anlatamam. Bugün hala devam ediyorsam (küçük aksaklıklar dışında) bu site ve sizin sayenizdedir.

  Blog yazıları çok fazla olduğu için bazen eski güzel paylaşımları bulmak zor olabiliyor ama yeni başlayan arkadaşlar bu yukarıdaki yazıdan faydalanmalı.

  Teşekkürler. Seçkin

  Cevapla
  • Çok teşekkürler Seçkin.

   Evet, P90X-Türkiye Blog’u muhtemelen Türkiye’deki şu an en aktif bloglardan ve geçmişte kalan çok miktarda faydalı yazı var. Ben istatistiklerden, bir gece oturup 500 sayfa okuyanlar olduğunu da biliyorum :-) ama güzel paylaşımları ara sıra linkler ile ana sayfaya zaten taşıyoruz.

   P90X’e devam etmene ve sona yaklaşmana da çok mutlu oldum.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız