Frappukaloriccino Tarifi!

Bugün size uygulayabileceğiniz güzel bir tarif vereceğiz! Bir McDonald’s Big Mac’i alın. Varsa, üzerindeki kağıdı güzzelce ayırın. Bir blenderin içine koyun. İçine biraz patates kızartması, biraz ketçap, mayonez, varsa barbekü sosu, üzerine yarım bardak buz… Blender’da güzelce çırpıp, uzun bardakta servis edilmeye hazır!

Kulağa çok iç açıcı gelmedi mi? Ama eğer Starbucks’ı sıklıkla ziyaret edenlerdenseniz, içtiğiniz buzlu kahvelerin, üzerinin eşsiz kreması ve karamel sosuyla, tek başına bir Big Mac menüden daha fazla kalorili olduğunu bilmenizde fayda var.

Bu “gösterişli” buzlu kahvelerdeki tek sorun, devasa kalori değeri de değil. Aynı zamanda içerdiği yüksek kafein oranı da, siz farkına varmadan fazlasıyla bağımlılık yapmakta. Bunun yanında, daha da kötüsü, bu kadar kaloriyi sıvı halde tüketiyor olmanız. Normalde, katı halde ve posalı gıdalar tükettiğinizde, daha çok tokluk duygusu hissedersiniz. Ama bu kadar kaloriyi, bu şekilde sıvı formda tükettiğinizde, aynı tokluk hissini hissetmez ve beraberinde başka yiyecekler de tüketerek, kalori alımınızı daha da arttırırsınız.

Yani, illa bir Starbucks ürünü ile “karizma yapmak” zorundaysanız (ki hiç gerek yok, bence yeşil bir sade soda şişesi çok daha “cool”dur) bir dahaki sefere daha masum bir Espresso’yu ya da bitki çaylarını deneyebilirsiniz.

İşte size bazı “iştah açıcı” Starbucks ürünlerinin kalori değerleri…

Starbucks Kalorileri

9 Yorum

 1. musess

  Kendi paranla kendine kötülük etmeni sağlayan bir salgından daha hızlı yayılan modern çağ hastalığı
  Bu zamanda insanlar sadece yiyecek ve içeceklerin değil insanlarında sadece kabına bakıyor.zaman makinesi icat edilse ve ilk deneme için gönüllüler aranda rahatlıkla kendimi feda edip şu organik şeyler yiyip,doğa ile iç içe olduğumuz, bir şeyleri özlemeyi hala bildiğimiz zamanlara gitmeyi deneyebilirdim. Böyle bir amaca hizmet edenlere her türlü kobay olunur :-)

  Cevapla
 2. Şu sadece içine su doldurup s.b. kahve etkisi yaratılan höpürdeterek içen bir tür aklıma geldi,nedeni de ”cool’ görünme bölümü okuyunca yani aklıma o etki geldi sadece marka olsun da gerisi önemli değil.
  Aslın da giderim gitmem de değil de,tabi bu yazıyı okuyunca bu hafta kafein yönünden fazla dozaj aldım sebebi de biraz azıcık doping etkisi yaratmak.
  Enerji içicekleri ve kafeinden oluşan bir haftayla geçirdim sebebi de hem azda olsun 8. haftada olduğumdan biraz salma haftam olduğu için aşırıya kaçmadan kendime yenileme haftası yaptım,sahile gidip yüzgeçlerim çıkana kadar yüzüp kumsal da tavuk gibi olayım dedim ama cumartesi ve pazar lapa ve püreye yoğunlaştım.
  Şimdiyse 9. haftama giriyorum ve bu haftayı genel olarak lapa ve püreyle geçireceğim sebebi de hazmı kolaylaştırmak için ekstra yapmam lazım.
  Bir de konuyla ilgili aslın da görüntüsü güzel gıdaların bazen acı yönden çıkarı olabiliyor,aslında alternatif olarak o kadar çok varken bazen sadece görüntüye kanmayıp sağlığımızı daha fazla düşünmemiz lazım.
  Herkese iyi haftalar,kolay gelsin

  Cevapla
 3. arkadaşlar starbucks un bol kalorili kremalı kahveleri yerine nescafe gold(şekersiz) tüketin çok lezzetli:DD

  Cevapla
 4. Metehan

  Zaten hamburger ile aram yok götüren olursa öyle giderim oda yılda 1 olur :D Bu türk şeyleride ilk kez bu sitede görüyorum diyebilirim :D tek bir kalorisi sizin yiyeceğiniz öğüne denk geliyor ve o içeceğiniz içeck vücudunuz için yararı yok, fakat 50 gr bulgur lapası ve 200 gr tavuk göğsünü yediğiniz zaman ap ayrı bir doyum noktasına götürüyor :) Yazı ve bilgilendirme için Teşekkürler Aykut Hocam.

  Cevapla
 5. Yok Aykut hocam öyle değil. Kendime ödül/hedef olsun diye söyledim şaka amaçlı, six-pack olmadan starbucks’ a adım atmam zaten karizmam cizilir :-)
  Tesadüf ki tam da Ab Ripper X yapmak üzereyim şuan siteye bir göz atayım dedim :-)

  Cevapla
 6. P90X’e başlamadan önce arkadaşım gelemediği için gitmemiştim. şimdi böyle paylaşınca canım çekti ne yalan söyleyim :-) Ama kendime söz verdim six-pack`lerin tamamımı görmeden asla içmem.

  Cevapla
  • İlahi Furkan… Bu yazı canın çeksin diye değil, canın çekmesin diye yazıldı :-)

   Tabloyu inceleyebildin mi? Bununla six-pack değil, şekerpare olur ancak!

   Cevapla
   • Metehan

    Selam Aykut hocam orucluykern aynaya baktıgımda mıde kaslarımın hacmi azalmıs gibi duruyor fakat iftardan sonra eski sekline geri geliyor mide bosken sanırım kaslar eriyor gibi Aykut hocam ne yapayım kilomda cok dustu zaten hocam mıdem bosken 64 kg geliyorum.?

    Cevapla
 7. Neyseki onceden de pek aramiyordum bu degerleri gordukden sonra starbucksin onunden gecme. :)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız