Motivasyonel Sözler…

P90X’in (ya da Insanity’nin) dünyadaki en kolay egzersiz programı olduğunu söyleyemem… Ama en başarılarından olduğu kesin. Vücudunuzu ve de aklınızı, biraz olsun zorlamadan, fiziksel ya da mental anlamda büyük sonuçlar almayı beklemeyin. İlk haftanız size biraz zor mu geldi? İyi ya, bulduğunuz, daha doğrusu adeta keşfettiğiniz bu “şey”, gerçekten işe yarayacak demektir! Başladınız, yarım mı bıraktınız? Önemli değil, kim mükemmel ki?! Her başarı, yine başarısızlığın küllerinden doğar. İnanmıyor musunuz?! İsterseniz sadece beni değil, tarihte yer etmiş bazı kimselerin sözlerine kulak verin…

Michael Jordan‘a nasıl NBA’in gelmiş geçmiş en büyük yıldızı olduğu sorulduğunda… “Kariyerim boyunca 9.000 den fazla şut kaçırdım. 300’den fazla maç kaybettim. 26 defa maçın sonucunu etkileyecek son saniye atışını kaçırdım. Hayatım boyunca defalarca kaybettim, neden mi başarılı oldum; işte bunlardan dolayı.”

P90X’i çok fazla araştırıyor ama bir türlü başlayamıyor musunuz? Ya da başlayıp, yarım bırakma ihtimalinin pişmanlığından mı çekiniyorsunuz? O zaman Sydney J. Harris‘in sözünü hatırlatalım… “Yaptığımız şeyler için pişmanlık zamanla geçer ne var ki, yapmadığımız şeylere pişmanlığın çaresi yoktur.”

Programın işe yarayacağını artık çok iyi biliyorsunuz. Ama yine de yapmak zor geliyor, mucize bir hap ya da benzeri, daha kolay bir çözüm mü bekliyorsunuz… “Kolay kazanılan zaferler ucuzdur. Kazanmaya değer olanlar ise zorlu bir savaşın sonunda gelir.” – Henry Ward Beecher

Ya da diyelim başladınız, ama ekrandakileri izlerken, hareketleri tam yapamadığınız için moraliniz mi bozuluyor (çok sık görülür)… O şunu zaman bilin ki, “Bütün büyük işler, küçük başlangıçlarla olur.” – Cıcero

Şu da çok sık görülür; kaç kere yeniden söz verip başladınız, ama yine bir sebepten, hedefinize ulaşamadan bırakmak zorunda mı kaldınız?… “Hayatta trajik olan hedefe ulaşamamak değil ulaşılacak hedefinizin olmamasıdır.” – Benjamin Mays. Yani, önemli değil… En azından bir hedefiniz var ve ona mutlaka ulaşacaksınız.

Yine zorluğu üzerine… “Zafere giden yol çiçeklerle kaplı değildir.” – La Faunten. ya da “Hiç kimse başarı merdivenini elleri cebinde tırmanmamıştır.” – Moorhead. Kısa ve kolay yoldan sizi mükemmel fiziğe kavuşturacağını söyleyen yalanlardan kaçının! Zaten mucizeye en yakın (ama gerçek!) yöntem karşınızda duruyor.

“Herkesin bir Koç’a, arkadaşa veya bir aile ferdine gereksinimi vardır. Sizin göremediklerinizi gözlemlemek için.” – Pete Sampras. Doğrusu biz bu sitede yeri geldi Koç olduk, yeri geldi arkadaş, yeri geldi bazen adeta bir aile bireyi… Bir adım atana, iki adım geldik ve aynısını “sizin” için yapmaya da hazırız.

Yine çok karşılaşılan hatalardan biri… Ne istediğini tam olarak bilmemek, daldan dala, bir programdan diğerine atlamak, ama bir tanesini bile hakkıyla bitirmemek… Önce ne istediğinize karar verin; hazırlanın, başlayın ve bitirin. Yoksa Shakespeare size “Yağmuru seviyorsun ama şemsiye açıyorsun. Güneşi seviyorsun ama gölgeye kaçıyorsun.” diyebilir!

Pes etmemek üzerine…  “Kötü bir döneme girdiğinde ve her şey sana karşı gibi göründüğünde, bir dakika bile dayanamayacakmışsın gibi hissettiğinde, sakın pes etme; çünkü işte orası gidişatın değişeceği yer ve zamandır.” – Stowe. Gerçekten de, o günkü egzersizinizi yapmaya vakit bulamadığınız bir günde, gecenin 12’si bile olsa, o “PLAY” tuşuna basıp, o bir saati bitirmek; pes etmemenin ve programı da başarıyla bitirmenin kapısını açabilir.

Ve sonuncusu da benden olsun, bunu internette bulamazsınız dostlar :-) “Bir şeyi başarmamı istiyorsanız… Bana başaramayacağımı söyleyin”. Benim ilk tur P90X’imi bitirmemi sağlayan kafamdaki en önemli düşünce bu idi. Araştırmalar, incelemeler, yorumlar… bir sürü haberdar olan, bir sürü başlayan, ama nedense bir tane bile bulamadığım yerli başarı hikayesi! Evet, başladığımda “sen de başaramazsın” diyen çok oldu… Ama sadece bu bile, başarmama yetti!

Ne mutlu bugün P90X-Türkiye’de başarı hikayeleri, örnekleri yağmur gibi yağmakta. Bütün o örnekler aslında sizin için… “O yapabiliyorsa, sen de yapabilirsin!” bölümü sizin için… Biz, “sizler” içiniz…

Bizce artık sıra sizde! Ya sizce?

16 Yorum

 1. güzel bir paylaşım olmuş ama ben nedense odama bu tarz yazılar yazmadım ihtiyaç da duymadım :S sadece yapmam gerektiği için yapdım tek farkı ise severek yaptığım için sözlere ihtiyaç duymadım ama biliyorum ki p90x tshirt çok iyi bir motivasyon kaynağıdır:D

  Cevapla
 2. Kadir Simsek

  Birbirinden bağımsız olarak söylenen-yazılan bu cümleleri ilginç bir şekilde birbirine bağlayıp bir bütün oluşturmanız çok etkileyici… Güzel bir motivasyon yazısı aynı zamanda :)

  Aykut Hocam, gönderdiğim mailler ulaşmıyor mu size?

  Cevapla
  • Kadir Bey çok teşekkürler. Mailinizi bir kez daha atmanızı rica edebilir miyim.

   Cevapla
 3. Odama asacağım bir kaç motivasyon sözü daha buldum. Ben de odamda yazılı olan bir kaç sözü sizlerle paylaşayım :)

  “Her şeyin anahtarı sabırdır. Civcivi, yumurtaları kuluçkalara yatırarak elde edersin, kırarak değil.” (Anold Glasow)
  (Civciv bile 21 gün kuluçkaya yattıktan sonra ortaya çıkıyor, sabırlı olmak gerekir.)

  “Başağın iyi yetişmesine engel, zararlı otlar değil, çiftçinin ihmaildir.” (Konfüçyüs)

  “Eğer bir etki yapacak kadar büyük olmadığınızı düşünüyorsanız, bir sivrisineğin, yaşadığı bir odada yatmayı deneyin.” (Anita Koddick)

  “Zahmetsiz rahmet olmaz.” (Atasözü)

  “Karşılaşılan zorluklar ne kadar büyükse, bunların üstesinden gelmek de o kadar gurur vericidir.” (Epiktetos)

  “Zafer ona gerçekten inananın olur… ve en uzun süre inananın.” (Pearl Harbor filminden)

  “Yeterli zamanım yok deme… Pasteur, Michelangelo, Leonardo da Vinci’nin de günleri 24 saatti.”

  “Okyanusu suya bakarak aşamazsınız. Çalışmak gerek.” (Dünya Atasözü)

  “Lambayı yanık tutmak isteyen, sürekli yağ koymak zorundadır.” (Rahibe Teresa)

  “İnsan bir şeyi ciddi olarak istemeye görsün, hiçbir şey erişilemeyecek kadar yükseklerde değildir.” (Anderson)

  Cevapla
  • Gökhan Süpersin! Katkın için teşekkürler…

   Cevapla
 4. Hocam, yeni bir blog yazısı olunca bize email ile bildirme gibi bir durum olabilir mi? Çok güzel olurdu.

  Cevapla
  • Sanırım bunu yapabiliriz Güven. Ama 1 Milyon’u aşan takipçi olunca, “spam” olarak algılanan maillerimizle başımız biraz dertte.

   O yüzden, önce kayıtlı tüm üyelerin, bizi “güvenli gönderici” olarak eklediklerine emin olmak lazım :-)

   Cevapla
 5. Yine elinize sağlık Aykut Hocam, zevkle okudum. Başarı hikayeleri de beni çok mutlu ediyor ama sizin kendi motivasyonel paylaşımlarınız sanki biraz azaldı diye üzülüyordum. İlaç gibi geldi.

  Cevapla
  • Teşekkürler Osman… Yeni seslere kulak vermek her zaman iyidir ama. Hem buranın bir “One Man Show” olmasını istemeyiz…

   Bu arada, büyük ödüllü En İyi Blog Yarışması‘nda son 2 kontenjan kaldı! Acele edin…

   Cevapla
 6. Aykut Hocam, bu dediğim şaka değil. Eğer bir gün bu blog yazılarınızı toparlayıp kitap yaparsanız, ben alırım :-)

  Cevapla
  • Hmmm… Çok sağol Melis, onur duydum. Ama o zaman muhtemelen kitabın tirajı “2” olurdu! Bir sen, bir de ben :-)

   Cevapla
 7. Yine beni can evimden vurdunuz Hocam! Yukarıda saydığınız semptomların hemen hepsini yaşadım ama sonunda P90X’imde son aydayım ve başaracağım!!! Bu süper yazı için teşekkür etmek istedim.

  Aile bireyi olma konusunda da, çok doğru. Çoğu zaman beni benden daha iyi anladığınızı düşündüğüm olmuştur :-) Bence oraya psikoloğu da ekleyin. Eminim bazen çoğu psikologdan bile daha iyi iş çıkarıyorsunuz.

  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Rica ederim, ama bu bir ekip çalışması ve yalnız değilim. Ve psikologluğu ben yine de psikologlara bırakayım ama bazen kendi ailemden çok “P90X-TR Ailesine” zaman ayırdığım doğru… Ama içim rahat, ne mutlu bana :-)

   Cevapla
 8. Demek arkadaşlar ” yapamassııın ” dediğinde bende ki o enerji sende de varmış Koç :)

  Ayrıca Aykut Hocam’ın içinde bir Walter Bagehot yatıyormuş da haberimiz yokmuş ya :)

  Eline, yüreğine sağlık yazı için..

  Cevapla
  • Aynen, başkalarının “yapamazsın” dediği şeyi yapmak kadar eğlenceli ne olabilir ki, çocukluğunuzu düşünün :-)

   Ve doğru, W.Bagehot’la sanırım aynı kafadayız…

   “Hayatta en büyük eğlence başkalarının “yapamazsın” dediğini yapmaktır. -- W.Bagehot

   Cevapla

Yorum Paylaşınız