Yeni P90X’çilere İpuçarı…

Belki Ramazan Ayı’nın sonuna yaklaşılması, belki plaj sezonunun tam ortasında olunması, belki de en çok, gelmeye başlayan kadın-erkek P90X başarı örnekleri, P90X Programına katılımı son zamanlarda epeyce arttırdı. P90X yapmak kesinlikle bir ayrıcalıktır, ve bu ayrıcalıklı kitleye son zamanda yeni katılanları, “Yeni Başlayanlara P90X Tüyoları” yazısıyla karşılamak ve bu yolda ilk desteği göstermek, belki de en doğrusu.

P90X Programı’nı yeterince araştırdığınızı düşündünüz, artık siz de başlamaya hazır hissettiniz, setinizi sipariş verdiniz, motive de oldunuz ve artık hazırsınız… O zaman aşağıda okuyacaklarınıza, ama sonunda da yepyeni bir “siz”e hazır olun…

– P90X’inizin ilk haftası sizi zorlayacak! Belki siz de, çok sık duyduğumuz şekilde “nefret edeceksiniz, ama bayılacaksınız da!” İyi haber, zaman ilerledikçe ve sonuçları hem siz, hem de çevrenizdekiler farketmeye başladıkça, programa aşık olma oranınız yükselecek.

– İlk haftanızda, ilk ayınızda, hatta belki 90 günün sonlarına kadar, hareketleri ekranda gördüklerinizle aynı seviyede yapmanız beklenmez. Olabilir de, olmayabilir de… P90X Programını, P90X-Türkiye olarak, bir Süperlig futbol takımına da verdiğimizi ve tabii ki onların dahi başlarda zorlandığını (gururla :-) hatırlatırız. Programın slogalarından birinin de “siz elinizden gelenin en iyisini yapın, gerisini boşverin – Do your best, forget the rest” olduğunu unutmayın.

– Genel olarak sigarayı ya da başka bir alışkanlığı bırakırken, uzmanlar ilk 21 günden bahsederler. Benzeri P90X için de geçerlidir. İlk hafta zordur dedik, ama belki son (13’üncü) haftanızı saymazsak, ilk hafta aynı zamanda motivasyonunuzun da zirvede olduğu haftalardandır. Her yeni izlediğiniz DVD sizi zorlar ama bir sonraki günü de merak edersiniz. İlk 3 haftayı, yani 21 günü geçirdikten sonra ise, Dinlenme (Kurtarma) haftası imdada yetişecektir. Dinlenme deyince, bir hafta boyunca eskisi gibi kanepenizde uzanıp cips yiyebileceğinizi hayal etmeyin! Ama ağırlık antremanlarından ve Ab Ripper X – Karın Parçalayıcı’dan arındırılmış, cardio ve esneklik fokuslu hafta, sizi ikinci ayınıza hazırlayacaktır.

– Her P90X DVD’sinin, başlamadan önceki ısınma hareketleri, bitiminde soğuma hareketleri ve gerektiğinde molaları ile, mükemmel şekilde dizayn edildiğini hatırlatırız. Dolayısıyla, sizin deneme ve yanılma ihtimalleriniz daha başlangıçtan çok aza indirgenmiştir. Burada, çoğu spor salonlarındaki gibi, testesteronu fazlaca yüksek, ilk günlerde sizinle ilgilenip sonradan unutacak, programınızı bile bilmeyecek bir Hoca yok! Burada, her gün ortalama bir saatliğine evinize misafir edebileceğiniz, dünyaca ünlü, ünlülerin Fitness Koçu ve ne yaptığını çok iyi bilen Tony Horton var. Ve yine de herhangi bir desteğe ihtiyaç duyduğunuzda (teknik ya da motivasyonel), P90X-Türkiye de yanınızda olacak.

– P90X’te, mucize vaadeden ama genellikle hiçbir işe yaramayan diyetlerde olduğu gibi, “şu saat şunu yemelisin” tarzı bir diyet de yok! Bunlar işe yarasaydı, zaten bugün burada olmazdınız. Biz, “diyet” yerine “sağlıklı beslenme” terimini tercih ediyoruz ki bunu benimserseniz, hem sonuçlarınız erken gelecek, hem de kalıcı olacaktır. Unutmayın, DVD başına ortalama 600 ila 900 kalori yaktıran (ciddi bir rakam) P90X Programı’nda, vücudunuzu aç bırakmanız gerekmiyor. Setiniz ile birlikte gelen şifreniz ile erişebileceğiniz P90X Beslenme Tablosu, size bu konuda destek olacaktır. Porsiyonlarınızı küçülterek, tuz-şeker-unu azaltarak ve öğünlerinizde daha doğru tercihler yaparak dahi, sonuçlarınızı hızlandırabilir ve kalıcı kılabilirsiniz.

– P90X’e başlamanızı, hayatınızdaki en önemli adımlardan biri olarak adlandırıyoruz. Ama daha önemlisi, onu bitirmeniz olacaktır. P90X hakkında daha önce yine bu sayfalarda yayınlanan “10 Kanun” yazı dizisini okumanızı öneririz; belki 2 defa! Hayatınızda yapacağınız bu bazı küçük değişikliklerle, başarıya ve ömrünüzün en iyi fiziğine ulaşmamanız… İMKANSIZ! Evet iddialı, ama doğru.

– Son olarak, P90X’in sadece fiziğinizi değiştireceğini sanıyorsanız, fazlasıyla yanılıyorsunuz! P90X demek… kendiyle daha barışık bir insan, daha enerjik bir bünye, belki yeni bir gardırop(!), daha sosyal bir çevre, sadece daha fit değil, daha da sağlıklı bir beden, sadece daha uzun değil, daha da kaliteli ve mutlu bir hayat demek. İnanmıyorsanız, bitirenlere sorun… ya da sadece “Sonra” fotolarındaki yüzlerdeki ifadeye bakın… O zaman, bunun sadece fizik değil, bir yaşam transformasyonu olduğunu anlayacaksınız.

Yeni başlayacaklara tekrar başarılar…

10 Yorum

 1. APEX

  Selam millet.!

  Sipariş verdim bende aranıza katılıyorum inş.
  Tek korktuğum yapılan hareketler sonrası oluşacak ağrılar
  Bana engel olacakmıdır.

  Her yaptığım spor ardından vücudumdaki ağrılar günlerce geçmiyor
  Sanırım birşeyleri yanlış yapıyorum 0.o

  Cevapla
 2. Ameliyat olduğum için başladıktan iki hafta sonra bırakmak zorunda kaldım devam etmiş olsaydım bugün bu yorumu değil 1. ay blogumu yazıyor olucaktım iyileşeceğim günü ve P90X e devam ediceğim günü sabırsızlıkla bekliyorum 2 haftada 2 kilo verdim bu sürede geri almaktan korkuyordum fakat dengeli beslenerek ve hafif tempoda yürüyüş yaparak bünyemi toparlamaya çalışıyorum her geçen gün burada yazılanlarla motive oluyorum ve yaymaya çalışıyorum, böyle duyarlı insanlar olduğunuz içinde sizlere teşekkür ediyorum

  Cevapla
 3. bence orucu bahane edip P90X bırakılmamalı ben oruç olduğu günler daha çok seviyorum yapmayı tabi oruçluyken değil :) tabiki normal zamanlara göre biraz daha zor oluyor ama bence bırakılmamalı veya ertelenmemelidir.

  Cevapla
 4. Kişisel tecrübe;

  -- Arkadaşlar bu o kadar mükemmel dizayn edilmiş bir vücut transformasyon programı ki geçen haftanın programında back and biceps günümde aksaklık oldu ve yapamadım, ardından yoga x yapmak zorundayım ama back antremanlarını barfiks barımı almamam sebebiyle oldukça aksatmıştım ve bir gün aksatmamalıyım diye düşündüm ki(yanlışmış) yoga yapmayarak back and biceps yaptım, ertesi günde lags and back yapınca ilk gün kollarımı hissetmedim, ancak ertesi gün sol kolumun dirsek kısmının içinde ki damarlardan biri atmıştı. Kolumu düz tutamıyordum adeta. 2 gün boyunca geçmeyince, doktora gittim özel bir masaj yaptı ve bir merhem verdi :) 1-2 güne kadar geçecekmiş.

  Ama ben yine durmadım chest, shoulders and triceps antremanımı yaptım.

  Şuan için durumum gayet iyi :)

  Özet geç diyenler için;
  Yoga X çok önemli!! Sakın yapmamazlık yapmayın!!

  Cevapla
 5. Harika bir yazı olmus 21.gün bitti bnmde insanity kaldı 42 gün 87.1 den 81.6ya indim.Ameliyat sonrasında bomba gibi hissediyorum.Ekimde hentbol maclarım baslıyor(Benim forma giyebılcegım maclar)

  Cevapla
 6. ben bu programa yeni başladım seti aldım ama tam anlamadım bana yardımcı olabilecek programı tamamlamış yada iyi kavramış arkadaşlar bana yardımcı olabilirmisiniz

  Cevapla
  • Merhaba Mert,

   Dilersen info@p90xtr.com‘a mesaj atabilir ve daha ayrıntılı desteği oradan alabilirsin.

   Cevapla
 7. Metehan

  Hocam vücudu aç bırakmayın demişsiniz oruç tutmayalım mı?
  Bildiğiniz gibi orucluyken metabolizma cok yavaslıyor ve neredeyse katabolik(yikim) safhasında.

  Cevapla
  • Tabii ki, kastedilen oruç tutmayın değil Metehan :-)

   Aslında Ramazan Ayı ile diğer zamanlar arasında o kadar fazla fark yok. Sadece öğün zamanlamaları biraz değişmekte. Eğer Sahur’u atlayan biri değilseniz (ki uzmanlar atlamamanız gerektiğini söylüyor), yine P90X’in sağlıklı beslenme prensiplerini Ramazanda da uygulayabilirsiniz.

   Bizim kastettiğimiz, P90X’te genel olarak, diğer bazı diyetlerdeki gibi vücudunuzu aç bırakmanız gerekmiyor.

   Cevapla
 8. Aslında P90X ‘in en sevdiğim özelliği de bu; Bakıyorsunuz çevrenize insanlar kendileriyle barışık değil, çoğu bunun daha doğmadan belirlendiğini düşünüyor ve hem kendini hem de hayatını değiştirme fırsatı yokmuş gibi geliyor onlara, P90X ile tanışmadan önce (iyi ki tanışmışım) kendime karşı duyarsızdım ve bu sebeple hayatımı da ciddiye almıyordum, peki şimdi ne mi değişti? Öncelikle hayata bakış açım değişti , hayatıma hareket , yüzüme neşe, işlerime düzen getirdi bu serüven.. Ve programın zorlugundan yakınıyor herkes ama belli ki zor görünen şeylerin aslında beyinde inanç ve motivasyonla birleşince eğlenceye dönüştüğü ve büyük bir keyif verdiği göz ardı ediliyor. Hele bi de her seferinde zorlandığınız antrenmanları daha kolay yapar hale gelmek ekstra bir motivasyon kazandırıyor bizlere.. Unutmayın değişim önce bireyde başlar sonra çevreye yayılır. Emin adımlarla hedefe yürüyüp başardığımızda bunun yararının sadece ‘vücut geliştirmek’ olmadığını anlayacağız… Bring It! :-)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız