Sağlıklı Yaşam Sanatı!

Herkese Merhaba…

Bakıyorum da yarışma duyurusundan sonra Blog yazıları çoğalmış :-) Aykut Hoca iyi bir iş başardınız… Uzaktan uzağa yazıları takip edip de sessiz kalan çoğunluğu konuşturmayı başarmışsınız. Ben yeni üyeyim, kısa süreden beri yazıları takip ediyorum ve motivasyonumu arttıran güzel Blog yazıları okudum, tüm yazarlara teşekkürlerimi sunuyorum.

Ben “önemli olan yarışmaya katılmak” demeyeceğim. Çünkü o güzelim Alman menşeili nabız ölçer saatte gözüm var :-) Ha alamaz mıyım, alırım maddi gücüm yerinde ama Aykut Hoca’dan aldığım o saate bakarak P90X Cardio’larında nabzımı ölçmek, bende motivasyon artışına sebep olacak bunu çok iyi biliyorum.

Çok uzun bir yazı olsun istemiyorum. Kimseyi sıkmak istemem. Kısaca kendimi tanıtırsam eğer, 39 yaşında 2 çocuk annesi ve sağlığını yeni yeni kazanmaya başlayan, geçmişe sünger çekmek için çabalayan bir bayanım. Neden mi? Çünkü çok acı çektim, süründüm, çaresiz kaldım. Bu Blog yazımı da özellikle, sağlığını yitirdiğini zanneden, asla geriye doğru dönüş yapamayacağına inanan kişilere ithaf ediyorum. Çünkü sizi çok iyi anlıyorum, çaresizliğinizi çok derinden hissediyorum. Bir kaç ay öncesine kadar duvarlara tutunarak merdivenlerden inen ben, şimdi ters köprü hareketi yaparak çekirge gibi bir oradan bir oraya sıçrıyorum :-) Umudunuzu asla yitirmeyin.

Merak edenler için söylüyorum, İltihaplı Romatizma ve Hashimato Troiditi denen Guatr hastasıydım. Hastasıydım diyorum çünkü artık değilim ya da öyle hissediyorum… Romatizma yüzünden yatalak geçirilen  ve Guatr hastalığı sebebiyle de kilo aldığım dönem, yıllarımın heba olduğu dönemdi. Demek ki yaşanması gerekiyordu ve yaşandı…

İnsanlara faydalı olmayı severim, Facebook’da pek çok sayfaya ve gruba sahibim… Sağlıklı kilo vermenin yolları, şifalı bitkiler gibi… Benim geçirdiğim o çaresiz yılları başkaları ufak sıyrıklarla atlatsın diye senelerce yayın yapıp önerilerde bulundum. Güzel haberlerle bana dönüş yapıldığında dünyanın en mutlu insanı oldum. Burada neler yaptığımı anlatırsam sayfalar yetmez. Kısaca iyi olacağınıza olan inancınızı asla kaybetmeyin.

Doktorum “su içsem yarayacak” bir hastalığım olduğunu, kilo veremeyeceğimi söylediğinde 85 kiloyu bulmuştum. Bu arada boyum 1.60, artık nasıl yusyuvarlak olduğumu tahmin edersiniz. Nasılsa kilo veremeyecektim, neden uğraşacaktım ki! Ne zaman acı bir haber aldım, o zaman hayatımın akışı değişti ve azimle kilo vermeye başladım… Sokakta beni gören kızkardeşim sanıyordu :-)  Beni bana soruyorlardı “ablan nasıl?”diye!? 15 kilo vermiş olmanın verdiği motivasyonla daha fazlasını istedim. Araştırmalara, okumalara başladım. Zaten oldum olası araştırmayı ve okumayı severim. EFT yöntemi ile tanıştım. Biyoenerji yaptırdım. Çörek otunun muazzam şifa gücüyle tanıştım. Derkennnn… işte artık P90X yapıyorum. Tony Horton duysaydı eminim gurur duyardı kendisiyle. Ayaklarının üzerine basmakta güçlük çekenlerin bile yapabileceği bir sporla bizi tanıştırdığı için.

Geçenlerde öyle bir video seyrettim. Bir asker, paraşütle atladığında yürüme yetisini kaybediyor. Seneler içinde oldukça fazla kilo alıyor ve benim gibi P90X’le hayata tekrar dönüyor. Koşmaya başlıyor… 90 günde eğer gerçekten değişeceğinize inanırsanız, gerçekleşiyor! Çünkü her şey, kafada bitiyor. Karar vermiş olmak büyük önem taşıyor.

Henüz yolun çok başındayım. 2. Haftamı bitirdim. Üstelik de Ramazan ayında spor yapabileceğimi kendime kanıtladığım ve ilk defa kilo almadan, aksine vererek kendime olan inancımın arttığını görmek de cabası oldu. Ramazan ayının ruhuna yaraşır şekilde besleniyorum. Olması gerektiği gibi. Ve gece yarısı 1’de bile ekstrem bir sporu yapıyorum, ertesi gün daha dinamik ve canlı olabiliyorum.

Şu an Facebook’ta P90X Bayanlar Grubu kurdum, şimdiden 38 üye olduk bile. Bunu yapmamın sebebi, bayanların barfiks, dambıl vs. kullandığında kaslanacağı korkusunu yenmeleriydi. Diğer gruplarda %90 beyler kas yapma üzerine sohbet ettikleri ve öneride bulundukları için bayanlar geri planda kalmıştı. İlgi ve alaka artmaya başladı ve bu çok sevindirici.

Yeni başlayanlar… lütfen kas ağrısı, zaman bulamama gibi şeyleri bahane etmeyin ve sonuna kadar gidin. Sağlığınız yerindeyken onu üst seviyelere taşımanın bu güzel yolunu bırakmayın. Tony Horton bir röportajında diyor ki; “Ben kekeme, cılız ve içine kapanık bir çocuktum, oysa şimdi kimse beni susturamıyor ve milyonlarca kişinin önünde kekelemeden konuşabiliyorum. Özgüvenim yerine geldi”. Bu sadece bir spor değil, bu hayatınızı farklı noktalara taşıyabilecek SAĞLIKLI YAŞAM SANATI…

26 Yorum

 1. Sağlıkla beslenme konusunda eğer evin küçüğüyseniz aileniz garip karşılıyor ilk başta :)

  Sağlıklı beslenmemi kıskanan “şişko” ağbimin bana izlettiği videoya bakın arkadaşlar :)

  http://www.youtube.com/watch?v=2e0RIwUjTN8

  Hey Allah’ım yaa! :D

  Cevapla
 2. Aykut Hocam bu üyeliğe blog yetkisi verir misiniz? Şimdiden Teşekkür ederim.

  Yazı da çok güzel olmuş

  Cevapla
  • Blog paylaşma yetkiniz açılmıştır.

   Cevapla
   • Öneri için teşekkür ederim Yusufziya bey :)

    Cevapla
   • Teşekkürler Aykut Hocam :) Layık olmaya çalışıcam…

    Cevapla
 3. Selam,
  Çok güzel bir yazı çıkarmışsınız tebrikler.
  Grubunu Facete buldum ve size bir msj attım,umarım ulaşmıştır.
  Bayanların P90X ile olan alakaları çok hoş.Çünkü bayanlarda ağırlık kaldırırsam işte şınav barfiks çekersem hacimlenirim narin görüntümü kaybederim diye yanlış bir bilinçlenme mevcut.Yazınızda azimi sezmedim değil.Çok biliçnli ve isteklisiniz belli ki.
  Size geriye kalan 10 haftanızda başarılar.
  Mezunlar sınıfında görüşmek üzere :=)

  Cevapla
  • Yorumunuz için teşekkür ederim Burak Bey.10. Hafta sonunu büyük merakla bekliyorum.Umduğumun ötesinde bir şeyler elde edebilmek güzel olurdu…Ramazan bayramından hemen sonra P90X yanında interval şekilde bisiklet çevirmeyi,ip atlamayı da ekleyerek kaçırdığım günleri telafi etmenin peşindeyim.Bakalım neler olacak :) Bu arada mesajınızı göremedim.Benim grubumu facebookda kolayca bulabildiğinize göre bizden başka henüz bayanlar grubu yok demekdir.Bazı beyler ayırım yapmayın, bölünmeyin demiş…aksine ben sürekli bu bloğa ve diğer bloklara yönlendiriyorum.Kilo veren bayanlardan bazıları rahatça öncesi-sonrası resimlerini yayınlamayı düşünüyor.bu bayan bayana olmanın verdiği bir rahatlık…ve her geçen gün büyüyoruz…

   Cevapla
 4. Çok zevkle ve sıkılmadan iudfum bir yaziydi sizin sağlıklı bilgilerinizden yararlanmak ister

  Cevapla
  • Okuduğum dicektim telefondAn yazdığım için sikinti oldu.d

   Cevapla
  • Teşekkürler Yiğit Bey.Müsaade edilirse ileride belki başka blok yazıları da paylaşmak isterim.

   Cevapla
 5. Metehan

  Gerçekten tebrikler… P90X artık bir vücut transformasyonundan öte, bir yaşam transfomasyonuna doğru gidiyor.
  Aslında P90X’in bizlere de en çok vermek istediği yaşam transformasyonu.Vücut transformasyonu tabii kide çok güzel birşey onlar bize somut olarak gelen hediyeler, fakat aslında onun arkasında duran onca soyut kavramıda almak en önemli unsur diyorum. Sadakat, özgüven, saygı, sevgi, pozitif bir yaşam.
  Tekrardan Tebrikler diyorum, umarım P90X’den edindiğiniz o soyut duyguları ve kavramları hayatınıza çok güzel yayarsınız :)

  Cevapla
  • Teşekkürler Metehan Bey,
   Biliyorum ki siz de bu spora gönül verenlerdensiniz.sonuçlarını almaya başlayan kişilerden gelen yorumlar benim için çok değerli.bu işe spor denilip geçilmesi ancak henüz uygulamaya başlamayanlar için geçerli.ne güzel söylemişsiniz “Sadakat, özgüven, saygı, sevgi, pozitif bir yaşam.”gençlerde sadece fiziksel değil mental gelişime de katkıda bulunuyor.

   Cevapla
 6. Tekrar geçmiş olsun ve tekrar tebrikler Sunflowers74. Eminim azminiz herkese iyi bir örnek olacak ve sayenizde pek çok bayan önyargılarını kırıp spor yapmaya başlayacak.

  Cevapla
  • Bu güzel yorum için çok teşekkürler Sinan Bey.Bu sporun bayanlar arasında yaygınlaşması için ilk öncülerden olursam ne mutlu bana :)

   Cevapla
 7. gayet güzel bir yazı olmus elınıze sağlık. :) tavsıyelerınız ve facebook uzerınde paylastıgınız tarıfler özellıkle harıka..

  Cevapla
  • Çok teşekkür ederim.Tariflere devam :-)

   Cevapla
 8. Çok zevkle okuduğum bir blog yazısı oldu, elinize yüreğinize sağlık. Derya’nın yazısından sonra, sizin yazınız da çok iyi oldu.

  Ben de yazı paylaşmayı düşünmüştüm ama sanki önce programı bitirmek lazımmış gibi bir izlenim oluşmuştu bende.

  Ben de daha 5. haftamdayım ama sanki yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Nasıl hem bu kadar yorulunur ve bu kadar da dinç ve mutlu olunur. Bayılıyorum P90X’e!

  Aykut Hocam, size de hayatımı değiştirmeye vesile olduğunuz için sonsuz teşekkürler :-)

  Cevapla
  • Çok teşekkürler Meltem Hanım :-)
   Lütfen yazınızı paylaşın.Çünkü bir sonraki aşamalarda beni ne bekliyor öğrenmek isterim.Hep daha çok 90 günün sonundaki gelişmeler paylaşılıyor.Size yürekten katılıyorum bende kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum.Ufkum değişti.Geçen senelerde “hadi canım mümkün değil olamaz” dediğim şeyleri uyguluyorum.Bunu kelimelerle ifade etmek çok zor.Ertesi gün(ilk hafta hariç çünkü bayağı hamlamıştım) zinde olarak uyanmak ve spor yapacağım saati onca yorulmaya rağmen iple çekebilmek muhteşem.Birazdan 3.haftamın ilk kardiyo çalışmasını yapıcam.Herkese bol başarılar :D

   Cevapla
 9. bu arada yazmayı unuttum kaslanmak bizim ülkemizde bayanlar arasında pek popüler değil ve yanlış biliniyor sanırım korkuyorlar da kaslanmak okadar basit kısa sürede yapılabilecek birşey değil kas hafızası ve temelde spor yapmamış kişiler için ise zor yapsanız bile dış görünüşe yansıtmak ççok çok zor kaldıki p90x de 12 15tekrarıyla bayanlar genelde ince ve zarif gözükmeye endekslidir bu konuda korkmaya gerek yoktur sadece tekrar sayısı kullanılan ağırlık önemli 1hafta önce Aykut hocamla konuşmuştuk kendisi bana sitede bayanların daha aktif olmasını istedigini ve ön plana çıkmaları istediğini söylemişti bunu bayanlar olarak blog yazılarınızla tecrübeleriniz ve kendi bakış açınızdan yazılarınızla istenilen noktaya getirebilirsiniz bizde destek verebiliriz sizin güzel tariflerinizi blog yazı şekillerinde paylaşabilirsiniz özellikle beslenme konusunda yemek tarifleri konusunda sizden duyabileceğimiz pratik tariflerin olduğunu biliyorum:D

  Cevapla
  • Evet İbrahim, seninle tam da bu konuyu konuşmamızın üzerine, P90X’e yoğun (ve yerinde) bir bayan ilgisi başladı. Şunu herkes bilmeli ki, bayanlarda kaslanma, zaten testesteron eksikliğinden dolayı, erkeklerdeki gibi olmaz. Kadınlarda P90X’teki Ağırlık Egzersizlerinin karşılığı, sıkılaşma, toparlanma ve sıfır selülit demektir.

   Cevapla
   • Böyle açıklamalar motivasyonumu daha fazla arttırıyor iyi ki varsınız :-)
    ” Kadınlarda P90X’teki Ağırlık Egzersizlerinin karşılığı, sıkılaşma, toparlanma ve sıfır selülit demektir.” kulağa çok hoş geliyor :D

    Cevapla
  • Bayanlar bu konuda artık bilinçlenmeye başladı.Ben misafir toplantılarında barfiks,dambıl kullanarak spor yaptığımı söylediğimde “kas yaparsın” şeklinde tepkilerle karşılaştım.Halbuki yağ tulumu olmaktansa bayanlarda azıcık da olsa kas dokusu olması çok daha güzel.Bu hem sağlık açısından hem de sanılanın aksine estetik açıdan gerekli.Sizlerin desteğini aldığım müddetçe hem tariflerimi hem de kişisel yazılarımı (spor günlüğümü) paylaşacağım bir blog açabilirim.Şu an yaptığım meslek Web Tasarım.Yani blogdan daha fazlasını da yapabilirim gibi geliyor bana :-)

   Cevapla
 10. öncelikle merhabalar ben facebook üzerinde de de ara sıra takip eden biriyim gözucuyla bakarım ne oluyor ne bitiyor doğruları yanlılşları siz daha gruplarım var derken bir isim gözümde canlanmıştı facebook kadınlar grubundan bahsedince tamam dedim :D güzel bir yazı olmuş mücadelenizle azminizi çok güzel yansıtmışınız bizlere ve ilk p90xtr de ilk blog yazınız tebrik ederim güzel bir başlangıç olmuş ben sizin beslenme şeklinizi ve tariflerinizi bildiğim için güzel sonuç alacağınızdan çok eminim başarılar

  Cevapla
  • Teşekkürler İbrahim Bey :-)
   Tam tahmin ettiğiniz gibi ben sağlıklı beslenme ile ilgili çeşitli tarifler yayınlayan kişiyim.Yazımı beğenmenize sevindim.Tariflerim çok talep görmüştü,heba olmasın diye forumda paylaşmak üzere davet edilmiştim ve şu an hâlâ paylaşımlarım devam ediyor.Desteklerinizi bekliyorum :D

   Cevapla
 11. İlk tebrik benden olsun… Kararınız, azminiz ve daha şimdiden gösterdiğiniz başarı için. Ve de bu “sırrı” paylaşmaya ve yaymaya olan çabanız için de tabii…

  Bahsettiğiniz etkileyici video, bizim de “O Yapabiliyorsa, Siz de Yapabilirsiniz” serisinde yer almıştı. Kaçıranlar ve merak edenler için yine altta paylaşıyorum.

  Not: Tahmin ettiğiniz üzere, Blog yazınız, büyük ödüllü “En İyi Blog Yazısı Yarışması“na adaylar arasına alınmıştır. Çok yakında başlayacak oylamada başarılar dileriz. Eminim pek çok destekçiniz olacaktır.

  Cevapla
  • Çok teşekkür ederim Aykut Hocam :-)
   Pek çok destekçim olacağına bende yürekden inanıyorum.Yazımın yayınlandığını görmek bile beni inanılmaz mutlu etti.Sağlık kazansın…

   Cevapla

Yorum Paylaşınız