Dışarıda Yerken Küçük Ayrıntılar Büyük Farklar

İşte bir haftasonu daha geldi… Ve çoğunlukla haftasonu demek, sağlıklı beslenmenizi sekteye uğratacak seçenekler ve akıl çeliciler demek. Ama böyle olmak zorunda değil!

Hepimiz sosyal varlıklarız ve spor yapıyoruz diye, kendimizi soyutlamayacağız elbette. Tam tersi, egzersiz başına yakmakta olduğunuz 900’e yakın kalorinin acısını, haftada bir (belki iki :-) kere dışarıda istediğinizi yiyerek çıkarabilirsiniz. Ama bunu yaparken de, “çaktırmadan” yapacağınız bir kaç küçük değişiklik ile büyük farklar yaratabilirsiniz. İşte bunlardan bazıları…

– Fast Food… Eğer Fast Food zincirlerini (Mc Donalds, Burker King…) özlediyseniz ve illa yemek istiyorsanız, illa “menü” almak zorunda değilsiniz. Canınız illa bir Big Mac ya da Whopper çekti ise, o zaman siz de sadece Big Mac ya da Whopper yiyin. İlla yanında patates kızartması ve gazlı içecek tüketme zorunluluğunuz yok (sanki varmış gibi size dayatılır, o ayrı). Böylece kalori alımını gereksiz yere 2 katına çıkarmamış olursunuz.

– Lahmacun… Dışarıda yerken “Lahmacun ve Ayran” da iyi bir seçenek olabilir. Nedense bizde lahmacun illa “2 adet” yenen bir şey gibidir. Siz pek ala 1 lahmacun ve ayran yapabilirsiniz. Bu sizi “tıka-basa” doldurmayacak, tam tersi tadını damağınızda bırakacaktır.

– İskender… Diyelim 3-5 arkadaş İskender’ciye gidildi… Tabii ki orada gidip de salata sipariş etmek olmaz. Ama iskenderinizi sadece 1 porsiyon seçmek ve ekstradan yağ/sos geldiğinde “teşekkür ederim ama almayayım” demek yine büyük bir fark yaratacaktır. Evet, tabakta yemek bırakmak da doğru değil ama, iskenderin altında gelen her bir ekmeği de bitirmek zorunda değilsiniz.

– Kumpir… Dışarıda yenebilecek nispeten daha sağlıklı bir seçimdir. Kumpirinizi sipariş ettiğinizde, patatesi karıştırılırken içine otomatikman atılan tuz ve tereyağını istemediğinizi söyleyebilirsiniz. İnanın yokluğunu hissetmeyeceksiniz bile. Ve dilerseniz rus salatası ve sosisden de yoksun bırakarak, tüm sebzeleri ile (zeytin, turşu, mısır vs.) gerçekten sağlıklı bir dışarı yemeği alternatifi yaratabilirsiniz.

– Pizza… Bir pizza siparişi verirken, yapılabilecek ilk ve en pratik iş, pizzanın hamurunu “ince hamur” seçmek olacaktır. Bunun yanısıra, pizzanızı salam-sucuk-sosis gibi şarküteri ürünleri ile doldurmak yerine; mantarlı, zeytinli, mısırlı… yani bol sebzeli bir seçim yapabilirsiniz.

– İçecek… İstisnasız tüm gazlı içecekler “boş kaloridir”. Onun yerine ayran, taze sıkma meyve suyu ya da sade maden suyu tercih edebilirsiniz. Ya da tabii ki, susuzluğu giderecek en iyi şey, her zaman “su”dur!

– Alkol… Eğer dışarı çıkıldığında alkol alınacak ise, öncelikle şeker deposu kokteyllerden uzak durmalısınız. Pina Colada, Baileys, Apple Martini… gibi. Onun yerine tercihiniz bir kadeh şarap ya da viski gibi sek bir içki olabilir. Eğer iflah olmaz bir bira tutkunu iseniz :-) o zaman tercihinizi light-biradan yana kullanarak, yine kalori kazancı sağlayabilirsiniz.

– Tatlılar… Dışarıda yemek tatlısız olmaz! Aslında olur. Ama illa tatlı yenecek ise, tercihiniz mesela üç beyazların (şeker-un-yağ) üçünü de bol miktarda barındıran bir künefe yerine, daha masum bir sütlü tatlı olabilir. Ama illa o künefeden birazcık yenecek ise, tek başınıza bir porsiyon söylemek yerine, 2 arkadaş, ya da daha iyisi Mercedes amblemi gibi kestirip 3 arkadaş da paylaşabilirsiniz.

– Ve son ipucu… Dışarıda her ne yiyorsanız yiyin, yavaş yiyin! Beyninizin tokluk hissini algılaması ortalama 15-20 dakika arası alacaktır. Eğer oturduğunuzda yemeğinizi bu süreden daha erken bitiriyorsanız, yediğinizden bir şey anlamıyorsunuz demektir. Tabii ki her daim dışarıda yemeyin, ama ara sıra yediğinizde de keyfini çıkarın.

Afiyet olsun…

10 Yorum

 1. Bu sene ödüllü yarışma olacaktı hocam, 2 ay önce onun ayrıntıları yakında gelcek demiştiniz, iptal mı oldu???

  Cevapla
  • Yarışma olacak evet, aslında şu an herkes harıl harıl hazırlanıyor diyelim. Ayrıntıları henüz açıklamadık ama siz çalışmaya devam edin yeter :-) 2016 içindeki en iyi değişimler yarışacak sonuçta.

   Cevapla
 2. Hocam bi günlüğüne alkol almak durumunda kalacağız büyük ihtimal.Votka-vişne gibi birşey mi yoksa sek viski mi alalım hangisi daha az kilo bakımından sıkıntı çıkarır?

  Cevapla
  • Sek viski. Alkoller arasında olabilecek en iyi seçim sayılabilir.

   Cevapla
 3. icten

  Hocam şu Mc Donald’s ve Burger King konusunda oldukça katılıyorum. O içecekleri içmek ve patatesi yemek zorunda degiliz. Hatta içine mayonez gibo soslar koydurmayarak da kalori alımını azaltabiliriz.

  Ama konu iskendere gelince yarım porsiyon olsun tereyağlı olsun :-)

  Cevapla
 4. ayhan3404

  Tamda yemek saatime denk geldi ne yesem diye düşünürken bu yazı güzel olmuş :) bu arada bu yazı pizza yesem bişey olurmu burger yesem ne olur diyenler için bence ideal bir yazı olmuş

  Cevapla
  • Sağol Ayhan :-)

   Bildiğim kadarıyla sen alışveriş merkezinde çalıştığından, öğlenleri senin için biraz problem oluyor olabilir. Ama çözmüşsündür sen :-)

   Cevapla
   • ayhan3404

    :) evet hocam mümkün olduğunca zararsız kısımlarını seçiyorum evet avm de seçenek çok açıkcası bende bunlardan kombinasyon yapıyorum resim içinde ayrıca tşk ederim :)

    Cevapla
 5. Çok güzel bir yazı olmuş hocam. Peki KFC hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Cevapla
  • Teşekkürler Emre. Ama KFC hakkında pek iyi şeyler düşünmüyorum :-)

   KFC’nin asıl adı Kentucky Fried Chicken biliyorsun. ABD’de artık çok tepki geldiğinden, isimlerindeki “fried” yani “yağ ile kızartılmış” kelimesinden kurtuldular, artık kullanmıyorlar… Derin yağda kızartılmış ve tüm yağı çekmiş bir tavuğun sağlıklı olması mümkün değil. Bence biraz uzak durulmalı.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız