Egzersizi Aç Karnına mı Tok Karnına mı Yapmalı?

Ateş ile barutun ilişkisine benzer, dolu mide ile egzersiz… Yanyana gelmez, birlikte olmamalı!

Egzersiz yaptığımızda, kan dolaşımımız hızlanır, kanımız vücudumuzun en ücra noktalarına kadar oksijen taşıma uğraşındadır. Yiyecek tükettiğimizde ise (özellikle fazla miktarda) kanın birincil amacı mideye yardım etmektir. İşte her ikisi aynı senaryoda olduğunda; kan ne o görevini, ne bu görevini tam layığıyla yapabilecektir.

Zaten dopdolu bir mide ile egzersiz yapılmayacağını bu aşamada biliyor olmanız lazım. Ama burada asıl soru, madem dolu mide ile egzersiz yapmak yanlış, tüm geceden kalma bomboş mide ile egzersiz yapılır mı? Hayır, bu da yanlış!

Burada hiç teknik terimlere girmeden “boş” mide ile “bomboş” midenin ayrımını yapalım… “Boş” mideden kastımız, yediğini sindirmiş mide olsun. Tabii ne yediğinize bağlı olarak bu süre 20 dakika ile 3 saat arasında değişebilir. Hafif bir ara öğünün sindirmesi 20 dakikada tamamlanacağı gibi, oturup kuzu çevirdiyseniz ya da açık büfede madem 40 lira verdik deyip yarın yokmuşçasına tıkındıysanız, “boş” yani sindirilmiş mide safhasına gelmeniz 3 saati bulabilir.

“Bomboş” mideden kastımız ise, gece yatmadan önce son tükettiğiniz öğünden, sabahki ilk öğününüze kadar geçen sürenin, ki bu yaklaşık 12 saat civarı olabilir, sonundaki midenin vaziyetidir. Bu durumda sadece midenizdeki besinler sindirilmekle kalmamış, adeta “benzin”iniz bitmiştir. Bu durum, kimi teorilerde “yağ yakımına elverişli” sanılsa da gerçek bundan çok uzaktır. Bunu en iyi, 12 saatlik açlığın ardına hiçbir şey tüketmeden P90X’in ekstrem bir egzersizini yapmaya çalıştığınızda anlarsınız, ki kesinlikle tavsiye edilmez!

Buraya kadar daha çok “ne yapılmamalı”dan bahsettik, şimdi ise işin basit püf noktasını açıklayalım. Sağlam bir fiziksel egzersize kolları sıvamadan önce kural, sağlam bir ana yemekten 2 – 2,5 saat, hafif bir yemekten sonra dahi 1 saatlik bir sindirim zamanı tanımaktır. Daha da hafif ara-öğünler için ise yaklaşık 30 dakika yeterli olacaktır. Egzersizlerini özellikle sabah (tavsiye edilir) yapmaktan hoşlananlar için ise ideal senaryo, uyanır uyanmaz çok hafif bir atıştırmalığın (yarım bir muz ya da küçük yerli bir muz, bir küçük elma, biraz sağlıklı kuru yemiş… gibi) 25-30 dakika üzerine egzersizinizi çıkarıp, hemen ardından da sağlam bir kahvaltı yapmanızdır.

1 Yorum

  1. Ben bir kaç kere denedim, geceden kalma bomboş mide ile P90X yapmayı. Ne yaptığımdan birşey anladım, ne de kendimi iyi hissettim. Yazının son cümlesinde bahsettiğiniz formül bence en mükemmeli.

    Cevapla

Yorum Paylaşınız