Devamlılıkta 4 Kural!

Eğri oturalım, doğru konuşalım! P90X’i bir gün bile yapmış, hatta sadece araştırmış olanların bile, programın sonuç vereceğine inancı %100‘dür. Ama tüm başlayanların devam etme oranı ise %100 değildir!

İşte %100 sonuç vereceğini bile bile insanların sürekliliği ve devamlılığı her zaman sağlayamamasının farklı sebepleri var. Bunlar, bir akşam zamansız gelen bir misafir yüzünden yapamamaktan tutun, yine zamansız gelen bir soğuk algınlığı bile olabilir. Bunlar mutlaka 90 günlük maratonda olacaktır; önemli olan ise tüm sebeplere rağmen genel devamlılığı sağlayabilmektir.

İşte bu yazıda, devamlılığı ve sürekliliği sağlamak için 4 altın kuraldan bahsedeceğiz.

1) Üst Üste 3 Gün Egzersiz Atlama.

1 gün tamam… 2 gün tamam… Ara ara 1 günler, ara ara 2 günler tamam… Ama siz siz olun, üst üste 3 gün egzersizinizi atlamamaya bakın. Bizim 4 seneyi aşkın bir süredir tuttuğumuz istatistikler ve deneyimlerimiz, üst üste 3 gün atlayanların “ipin ucunu komple kaçırmaya” çok daha elverişli olduğunu gösteriyor. Yoksa, başta dediğimiz gibi, 90 günlük bir maratonda mutlaka arada kaçırılan günler olacaktır; hepimizin oldu. Ama bu atlananlar 3 günü bulmadan, araya en azından bir egzersiz daha sıkıştırın ve ipin ucunu yeniden yakalayın.

2) Haftada En Az 3 Gün Egzersiz Yapmış Ol.

Bu madde de yine aslında ilk madde ile çok bağlantılıdır ve hemen hemen aynı noktaya çıkar. Vücudumuzun da bir biyolojik saatinin olduğunu hatırlayın. Yaz tatili boyunca geç yatıp geç kalmaya alışmış daha ufacık bir ilkokul öğrencisinin bile, yatış kalkış saatlerin okulların açılması ile birlikte düzene girer. İşte uzunca sayılacak bir periyotta, haftada en az 3 gün egzersiz yapmaya vücudunuzu alıştırmış olmanız da, devamlılığı ve sürekliliği beraberinde getirecektir. Alışmış bir bünyede 2 gün üst üste egzersiz yapmadığınızda, artık 3. gün bünyeniz, biyolojik olarak “onu” isteyecektir. O yüzden haftada en az 3 gün egzersiz yapma kuralı da önemlidir.

3) Asla Pazartesi’leri Atlama!

Bu kural, ilk bakışta sanki ilk iki kuraldan daha önemsizmiş gibi gelebilir. Ama yine araştırmalarımız ve istatistikler devrede! Ne kadar “sendromu” ve zorluğu ile bilinse de, özellikle Pazartesi günleri egzersizlerini sektirmeyenlerin, çok daha devamlılığı ve sürekliliği sağlayabildikleri görülmektedir. Bu etki, harcanan kalori vs. gibi nesnel sebeplerden çok, daha çok psikolojiktir. Bizde genellikle haftanın ilk günü kabul edilen Pazartesi’ye egzersizle başlamak, o haftanın egzersiz yönünden daha verimli geçeceğinin de habercisidir. Bu sebeple, her ne olursa olsun, Pazartesi’leri asla atlamamaya çalışın.

4) DVD’yi Koy ve “Play” Tuşuna Bas.

Özellikle P90X Programı özelinde, bu konu üzerinde çok durduk. P90X’in yaratıcısı ve önderi Tony Horton ile tanışmış olan herkes bunu bilir ki, bu adamın kendine has bir etkisi ve motivasyonu var. “Bugün yorgunluktan ölüyorum, saat de geç oldu, kesinlikle yapasım yok!” dediğiniz bir anda bile, bir şekilde o DVD’yi koyup “Play”e bastığınızda, muhtemelen o 1 saat rüzgar gibi geçecektir, bir bakmışınız ki gözünüzde dağ gibi büyüyen o egzersiz bitivermiş bile. Aslında bu 4 altın kural arasından belki de en kolay uygulanabilir olanı ve diğerlerini de yerine getirmenizi sağlayacak en altın kural budur! Bir dahaki sefere şeytan sizi, “n’apıcan, yat uyu!” ya da “al cipsini uzan kanapeye” diye dürttüğünde, bu kuralı aklınıza getirin ve uygulayın.

İşte bu macerada sürekliliği sağlamak ve tez zamanda finish görmek, bu kadar kolay…

4 Kural

2 Yorum

  1. Tam da Pazartesi, güzel bir Pazartesi yazısı olmuş. Hocam size bir mail attım bakabilir misiniz?

    Cevapla
    • Şimdi cevap verdim Çelik Bey :-)

      Cevapla

Yorum Paylaşınız