1 Kilo Yağ mı, 1 Kilo Kas mı?

Yayına girdiği tarihten bugüne, P90X-Türkiye’nin sosyal alemde en çok paylaşılan görselini içeren blogu, yeni bir güncelleme ile sizlere tekrar hatırlatmak istedik…

Eskiden ilkokul sınıflarına gelen müfettişlerin sorduğu aldatmacılı sorulardandı… “Söyle bakıyım evladım; bir kilo pamuk mu ağırdır, bir kilo demir mi?” Dedik ya şaşırtmalı diye, cevabı eşit!

Peki; 1 kilo yağ mı, 1 kilo kas mı? İşte bütün mesele bu! Hemen yan tarafınızdaki etkileyici fotoğrafta, ikisi de eşit ağırlıklarda ama farklı hacimlerde kas ve yağ kütlesi görüyorsunuz. İnanması güç ama ikisinin de ağırlıkları aynı, yaklaşık 2.25 kg (5 lbs). Bu iki, birbirinden çok farklı hissettiren kütleyi, bedeninizde ağırlıkla taşıyabilirsiniz.

Peki siz vücudunuzda hangisini taşımak isterdiniz? Metabolizmanızı hızlandırıp, gün boyu kalori yakmanızı sağlayacak, sizi dayanıklı, güçlü ve enerjik kılacak kasları mı; yoksa metabolizmanızı düşürüp, vücudunuzu deforme edecek, sizi hantallaştırıp, hiç bir giydiğiniz kıyafetin bile yakışmamasına neden olacak yağları mı? Sanırım bunun cevabını vermek zor değil. Ama burada asıl vurgulamak istediğimiz, P90X ile neler kazanıp, neler kaybedeceğiniz. P90X (ve tabii Hybrid), 90 günlük süreçte hem çok ciddi derecede yağ yakıp, hem de size kaliteli kaslar kazandıracak çok nadir programlardandır. Her gün bize gönderilen ve bazıları burada yayınlanan başarı hikayeleri bunun en güzel göstergesi.

Ve bu etkileyici görsel ile anlatmak istediğimiz bir diğer önemli konu, P90X’in sonuçlarının sadece “tartı” ile ölçülemeyeceği, sonuçların bunun çok ötesinde olduğu (zaten bu yüzden program boyunca çok sık / her gün tartılmanızı değil de, en fazla haftada bir kez tartıya çıkmanızı öneririz). Çünkü bazen tartıya çıktığınızda belki bir önceki tartılmanızla aynı kiloda ya da çok az değişim olduğunu görebilirsiniz. Ama böyle bir durumda aklınıza yukarıdaki görseli getirin ve aslında vücudunuzdan neyi kaybedip neyi kazandığınızı bilin.

Zaten daha ilk haftalarınızda bol gelmeye başlayan eski pantolonlarınız, çevrenizden almaya başladığınız iltifatlar, aynada görmeye başladığınız yeni yansımanız ve her geçen gün daha fit olduğunuzu hissetmeniz, çok doğru bir yolda olduğunuzu size anlatacaktır.

Kas mi Yag mi

3 Yorum

 1. Orhan

  Bu yağ ve kas olayını hiç bu açıdan düşünmemiştim.Görünüşü bile mide bulandıyorken o yağın vücutta olmasını kim ister ki ?

  Cevapla
 2. Offf, burada çok güzel motivasyon yazıları okuyup, çok görsel gördüm ama bu, şimdiye kadar beni en çok vuranı oldu!

  Kesinlikle o vıcık vıcık yağların vücudumdan defolup gittiğini biliyorum ama bu şekilde görmek beni daha mutlu etti, bir yandan da yağlardan iyice iğrendirdi!!!

  Bir daha yakın zamanda pizza-kola mı? Sanmıyorum…

  Cevapla
 3. Hayret, daha önce nasıl gözümden kaçmış bu yazı. Şok edici bir görsel!

  Cevapla

Yorum Paylaşınız