Ramazan Ayında Egzersiz!

Ve işte bir süredir sorulan ve beklenen konu başlığı… Herkesin bildiği gibi P90X-3, Insanity ya da ikisinin karışımı olan Hybrid programları bir sprint koşusu değil, daha çok bir maraton! Ve 13 Nisan 2021 günü başlayacak olan Ramazan ayı, bu yıl yine pek çok kişinin egzersiz takvimine denk düşecek. Ama elbette oruç tutanlar için Ramazan süresince programınıza ara vermeniz gerekmiyor. Aksine, dikkat edeceğiniz birkaç küçük püf noktasıyla, hem iftar sonrası ani yükselen kan şekerinin negatif etkilerini azaltabilir, hem de yavaşlayan metabolizmanızın yine gün boyunca hızlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Uzmanlar, Ramazan döneminde metabolizmanın yavaşlama eğiliminde olduğunu göz önünde bulundurarak, mevcut günlük aktivitenizi azaltmamanız üzerinde birleşiyorlar. Ancak tabii ki P90X-3, Insanity ya da Hybrid gibi “ekstrem” sayılabilecek egzersiz programlarında bazı özel noktalara dikkat etmek, hem sağlığınız hem de sonuçlarınız açısından önemli olacaktır.

İşte Ramazan ayı boyunca özellikle dikkat edebileceğiniz püf noktaları:

 Egzersizinizi (hafif bir) iftardan ortalama 1,5 – 2 saat sonraya denk getirmeniz, hem hazmı kolaylaştırması, hem de metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olması açısından en ideali olacaktır.

Ramazan’da, egzersizleri genellikle 1 saatten daha uzun tutmamak tavsiye olunur. P90X-3’te tüm egzersizler sadece 30 dakikadır (tüm gününüzün %2’si diyoruz :-) Ama son dönemde çok yaygınlaşan “günde çift egzersizciler” dilerlerse günün 2. egzersizlerini hemen diğerinin üzerine değil de, aralarına mesafe koyup, birini yukarıdaki ilk maddede olduğu gibi, diğerini ise hemen yatmadan önce olacak şekilde bölebilir.

İftarda bol sıvı ve sindirimi kolay yiyecekler tüketimi, egzersizlerin üstesinden daha kolay gelmenize yardımcı olacaktır. Yine iftar ve sahur arasında bol su tüketimine dikkat edilmelidir.

Egzersizleri yaparken, tercihen evinizde nemin ve sıcaklığın daha düşük olduğu ve hava akımının olduğu (ya da iyi havalandırılmış) bir bölümünde yapmanız daha yerinde olacaktır.

Ramazan ayında, egzersizleri yaparkenki giyiminize, her zamankinden biraz daha fazla özen gösterip, mevcut hava koşullarına uygun ve aşırı terlemeyi engelleyen kıyafetleri tercih etmelisiniz.

Ramazan ayı boyunca, yeterli uykuya (P90X Kanunları: Madde 8!) özellikle dikkat edilmelidir. Uykusuz kalarak vücudunuza gereksiz yorgunluk yüklememelisiniz.

Normal zamanlarda P90X’in dışında da günlük aktivitenin önerildiği doğru (P90X Kanunları: Madde 7!) ama Ramazan süresince, gün içerisindeki gereksiz yorucu aktivitelerden kaçınmanız en doğrusu olacaktır. Böylece asıl egzersizi daha verimli bir şekilde yapabilirsiniz.

Her zaman için geçerli olan egzersiz prensiplerinden, spor öncesi ısınmak ve sonrası vücudu esnetmek, bu dönemde özellikle atlanmamalıdır. Her egzersiz videosunun bir parçası olan, egzersiz öncesi ısınma ve egzersiz sonrası soğuma hareketleri, hem sakatlanmaların engellenmesi hem de sonuçlarınızın maksimizasyonu açısından ekstradan önemli olacaktır. Eğer sporunuzu, vücut ısısının daha düşük olduğu sabahın çok erken saatlerinde yapıyorsanız, P90X-3 Programı’ndaki “Soğuk Başlangıç” adlı ekstra ısınma sekansını ekleyebilirsiniz.

Ve son olarak, kendinizi fazla zorladığınızı hissettiğiniz durumlarda, “pause” tuşuna basmaktan çekinmeyin.

Başta da söylediğimiz gibi; P90X-3 , Insanity ya da Hybrid bir 100 metre koşusu değil, bir maraton! Ve bu birkaç noktaya dikkat ettiğinizde, programınızın Ramazan’a denk gelen bu göz açıp kapayıncasına geçen sürecinden zaferle ayrılan siz olacaksınız… Ve her zamanki gibi “Ramazan’dan sonra başlarım“cılardan en az 30 gün önde çıkıp, “iyi ki yapmışım” diyeceğinize emin olabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Yazıyı sonuna kadar okudum ve son paragrafın son cümlesi özellikle çok doğru. Allah izin verirse ben de oruç tutuyorum ama sırf Ramazan diye hayatın akışı değiştirmek zaten bu mübarek ayın ruhuna aykırı. Ramazan’da P90X Yapanlar Kulübüne beni de yazın Aykut Hocam :-)

    Cevapla

Yorum Paylaşınız