Kanun 8: Dinlenme

Başarının anahtarı serisinde sona yaklaşırken, bir önceki madde olan “Aktivite” ne kadar etkili ise, sıradaki madde olan “Dinlenme” de en az onun kadar (aslında daha fazla!) önemli. Bilinçli bir takipçi artık şunu bilmelidir ki, söz konusu kaslar olduğunda, gelişme aslında çalışırken değil dinlenirken sağlanmakdır (yumurta-tavuk meselesi!)

P90X gibi, kendi de sonuçları gibi ekstrem bir programı takip ederken, belki de yapılacak en büyük hata yeterince dinlenmemek olacaktır. Yeterince dinlenmemeniz, “over-train” dediğimiz gereğinden fazla vücudu yorma durumuna, dolayısıyla halsizliğe, yorgunluğa, motivasyon düşüklüğüne, daha kötüsü olası muhtemel bir sakatlık durumuna, ve sonunda da programı yarım bırakmaya yok açacaktır.

Dinlenme kuralını hayata geçirmenin bir yolu “yeterince uyumaktır”, ancak dinlenme prensibi sadece bundan ibaret değildir. Evet, yetişkinlerde 7 ila 8 saat arası uyku tavsiye edildiği bilinmektedir ancak onun kadar bilinmeyen, uyuduğunuz uykunun niceliğinin (kaç saat olduğunun) yananında niteliğinin de (kalitesinin) önemidir. Gecelik uykunuzu alırken, odanızda herhangi bir ışığın açık bulunmaması, yatmadan önce odanın yeterince havalandırılmış olması, uyurken yorganınızı ya da pikenizi başınızın üzerine çekmemek gibi küçük ayrıntılara dikkat etmek, uyku kalitenizi ciddi biçimde arttıracaktır.

Doğru egzersiz program takvimini takip etmek de “Dinlenme” kuralının bir parçasıdır. Daha hızlı sonuç almak adına (yanlış!), çifter idmanlar yapmak, program dışı barfiks ya da şınavlarla takvimi bozarak aynı kas gruplarını takip eden günlerde ardı ardına çalıştırmak, size verilen (ve aslında çok özenle ve dikkatli şekilde hazırlanmış olan) programı keyfi olarak değiştirmek… hep, yeterince dinlenmenize engel, dolayısıyla başarınızı doğrudan etkileyecek durumlardır.

Ve son olarak “Stres Yönetimi”. Günümüzde artık ciddi bir problem sayılan stres, enerjiyi azaltan, gücü düşüren, çalışma isteğinizi körelten ve uykuyu etkileyen en önemli faktördür. Bu yüzden, kendi stresle mücadele yöntemlerinizi bulun. Herkesin problemleri olabilir ama siz artık probleme değil çözümüne odaklanın.

Programı, oldukça fazla göz ardı edilen dinlenme faktörünü ön planda tutarak uyguladığınızda, sonuçlarınız da gece ile gündüz kadar farklı olacaktır.

4 Yorum

 1. Metehan

  Evet daha demin Aykut hocamdan mail aldım Hocam Programdan sonra kaç gün dinlenmeyim diye saolsun Hocam çok güzel yanıtladı sorumu bir kez daha buradan Teşekkürler diliyorum dinlenmenin önemi çok büyük arkadaşlar zaten Aykut hocam yazıda over-training’ede değinmiş.
  Kaslar çalışırken değil,dinlenirken gelişir :)
  Saygılar
  Metehan.

  Cevapla
 2. hocam fark ettinizmi bilmiyorum ama yapılan yanlışlardan biri de dinlenmeyeönem verilmemesi biran önce hergün her an hızlıca yapıp istedime kavuşayım ne yazıkki dinlenmek en önemli 3 maddeden biridir…
  dinlenmek gününe 1 yorum yapılmasıda verilen önemi gösteriyor bugün günlerden recovery:..

  Cevapla
  • Metehan

   Kesinlikle katılıyorum İbrahim abi.

   Cevapla
 3. Eğer çok aydınlık bir ortamda uyursanız baş ağrısı yapıyor,elinizden geldikçe ortamın loş olması.
  Stres faktörü de zaten olmayanımız yoktur ama programdan sonra şunu fark ettim artık beynim çok dolu olmuyor.
  Ama tabi şu programı yaparken arayan falan oluyor,cevap veriyim -- vermiyeyim derken programı kaçırdığım zaman oldu şimdiyse odaklanmamı engelliyecek olan başlıca sebeplerden biri cep telefonunu,program zamanımda çekmeceye koyuyorum öylelikle daha iyi odaklanmış oluyorum

  Cevapla

Yorum Paylaşınız