Kanun 9: Sevmek

P90X’te (ve hep dediğimiz gibi, hayatın hemen her alanında) başarı için maddelerde sıradaki, diğerlerine kıyasla daha az elle tutulabilir, yani daha zor ölçülebilir olan “sevmek” maddesi. Her ne kadar “Boot-Camp” yani askeri tarzda bir eğitim sistemi olarak geçse de, P90X zorunlu olarak yapılan bir aktivite değildir. Programı yapan ve bu satırları okuyan herkes, bunu gönüllü olarak yapmaktadır. İşte yaptığınız bu işi “severek” yapmanız, devamlılığınızı ve sonuçlarınızı kökten etkileyecektir.

Konfüçyus’un “yaptığınız işi severseniz, ömür boyu işe gitmemiş olursunuz” dediği gibi, eğer P90X’i severseniz, yaptığınızın farkında bile olmadan kendinizi 90 günü bitirmiş bulursunuz. Bugüne kadar programı başarı ile bitirenlerle yarım bırakanlar arasındaki en büyük fark da budur.

Tabii, mesela Yoga’yı (henüz) sevmiyorsunuz diye hemen moraliniz bozulmasın. Dünün nefreti (Yoga ya da Ab Ripper X), yarının sevgisine dönüşecektir. Ama eğer hergün DVD’leri ayaklarınız geri geri giderek koyuyorsanız, tavsiyemiz kendinize bir iyilik yapıp programı bırakmanız olur. Çünkü, yaptığınız işi sevmeden başarılı olmanız, maalesef imkansıza yakın olacaktır.

Unutmayın, sevmek doğuştan gelmez, öğrenilir. Siz de takip ettiğiniz programı sevmeyi öğrenin. Bazen bunu sağlamak, yeni bir spor ayakkabı edinmek, verimsiz Yoga matınızı değiştirmek, kendinize gerçek ya da sanal bir çalışma partneri bulmak ya da Tony’nin esprilerinden sıkılanlar için kulağınızda bir mp3 çalar ile egzersizleri denemek kadar kolay olabilir.

.

8 Yorum

 1. Metehan

  Vayy vayy vayy sevmek denince aklıma ilk gelen şey sanırım Yogax ilk başta hiç sevmemiştim fakat o vücuduma gösterdiği esnekliği görünce insan daha fazla bağlanıyor abi be özellikle hele hele gelişim çağındaki birinin(onlardan biri benim :) o duruş bozukluğu adeta sanki onun için dizayn edilmiş bir Dvd.Ancak şu programdan tek şikayetim her cuma günü işkence gibi gelen Legs&Back Dvd si.Fakat onuda zaten P90X2’de o açığıda kapatmışlar.
  Tony hocamızın ellerine sağlık :) Bu arada Aykut hocam maillerim ulaşmıyor mu acaba?Ulaşmadıysa bir daha atayım.
  Saygılar
  Metehan

  Cevapla
  • Metehan Selam,

   Yorum için teşekkürler. Üye sayısı 1 Milyona yaklaştıkça, sanırım spam dedektörü de daha bir gereksiz sıkı olmaya başladı. Son zamanlarda bazı maillerin ulaşmama problemi yaşıyoruz ama üzerinde çalışıyoruz. Rica etsem tekrar atar mısın. Teşekkürler.

   Cevapla
   • Metehan

    Tabii hocam atayım.

    Cevapla
 2. Hocam yoga demişken bu fountain of youth yoga ne zaman eklenecek

  Cevapla
  • Buna bir diğer yorumda cevap vermiştim sanırım… Yolda, bekliyoruz…

   Cevapla
 3. Severek yapılırsa katkısı da daha büyük olur zaten bunu böyle bir genellemeye alırsak işinizi severek yapın diye bir cümleden bile yola çıkılabilir.
  Yazıda ki gibi yoga ile şu aralar aram iyi değil ama bunun zamanla da iyi olmayıp değişeceğinin kanısındayım.
  Yazı için teşekkürler,tabi programım var birazdan o beklemez

  Cevapla
 4. kilit madde sevmek!!!!
  p90x seveceksiniz hayatınızın parçası rutin bir günlük ihtiyac hergün almanız gerekir olarak düşüneceksiniz artı ekstra olarak düşünmeyeceksiniz yoga da şimdiye kadar hiç yarım bırakmadım en zor hareketleri daha zor haline getirmeye çalıştım çünkü seviyorum sevmediniz birşeyi yaparken zorlanırsınız severseniz eğer zor gözüken herşey kolay gelir…

  Cevapla
 5. glz00

  tony in esprilerine çok gülüyorum keyifle izliyorum ve dinliyorum:))

  Cevapla

Yorum Paylaşınız