Kanun 10: Beslenme

Uzun soluklu P90X Kanunları serisinde son sırada “Beslenme” var. Ama aslında başarıdaki payın %50’sinin egzersizler %50’sinin de beslenme olduğu düşünülürse, “beslenme”nin ilk sıradaki ve en önemli madde olduğu da rahatlıkla söylenebilir.

Bugüne kadar piyasada gördüğünüz ve sihirli değnek olarak önünüze sunulan tüm mucize hapları, “bilmem-ne” diyetlerini unutun… Beslenmenizi, sadece 90 gün için değil bir ömür boyu, bir alışkanlık olarak değiştirmenin yolu küçük ayrıntılarda gizli.

Aç bir şekilde market alışverişine çıkmamak, gece geç saatlerde atıştırmamak, tatları ne kadar güzel gelse de fast-food’u kesmek, öğünlerdeki porsiyonları azaltmak, tadına bile bakmadan gereksiz tuz koymaktan vazgeçmek, rafine şekerin artık neredeyse sigara kadar zararlı olduğunu bilmek, yediklerinizi iyi çiğnemek, doğru ve yerinde su tüketimi bilinci, ara öğünlerin kıymeti… bunlardan sadece birkaçı. Ama dikkatli bir takipçi zaten tüm bunları ve çok daha fazlasını bu sitenin hemen her yerinde bulabilir.

P90X Ekstrem bir fitness programı ve vücudunuzu aç bırakacağınız bir program değil. Sadece onu, temiz, adeta 97 oktan yakıtla beslemeniz gerekiyor. Tabii ki burada, bir “pazarlama harikası – Shakeology”den ya da başka sözüm-ona mucizevi besinlerden bahsetmiyoruz. Doğal, tabii, mümkün olduğunca az işlenmiş, besin değeri yüksek, “gerçek” besinlerden bahsediyoruz.

P90X için, adeta hangi saat hangi besini tüketmesi gerektiğini söyler tarzda bir diyet isteyen kişiler, genellikle ilk haftasında programı bırakanlardır. Biz, zaten mükemmel dizayn edilmiş bir Ev Fitness programıyla, adeta hayatınızı değiştirmeyi vadediyoruz. Ama 90 günün sonunda o sonuçları korumak size kalmış. Bu da, yine aktif bir yaşam tarzı ve sağlıklı bir beslenme bilinciyle mümkün olacaktır. Kimsenin size hangi saat ne yemenizi söylemesine ihtiyacınız yok, küçük adımlarla kendi sağlıklı beslenme alışkanlığınızı kazanabilirsiniz. Ve böylece sonuçlarınız daimi olacaktır.

Beslenme konusunda son söz, besin takviyelerinde. Besin takviyelerinin, adı üzerinde “takviye” olduğunu unutmayın. Yani, tüm beslenme rutininiz için bir kovanın içindeki tozlara  bağlı kalamazsınız. Tabii ki, proteinden yoksun bir beslenme tarzınız varsa, iş yerinize ya da okulunuza yanınızda kolaylıkla götürebileceğiniz bir protein barı ya da shake, zararlı olmayacaktır. Sadece siz yine de “takviye” sözünü unutmayın.

10 BESLENME

5 Yorum

 1. Arkadaşlar ben de P90Xe başladım. Beslenmeme dikkat ediyorum fakat yinede besin takviyelerine ihtiyaç var mı merak ediyorum?

  Cevapla
  • merhabalar kesinlikle zorunluluk yoktur tercih meselesi isteyen kullanabilir.

   Cevapla
 2. Çok öncelerden açlık diyeti yapardım tabi o zamanlar söylenenleri pek umursamazdım,sonra sonra aklım başıma geldi aslında programı uygulayınca zamanla yeme alışkanlığınız siz istemesenizde değişiyor,bir nevi istemsiz olarak vucudun kendi ister hale geliyor.
  Tabi benimde 5. haftama az kaldı,birazcık tırsma zamanım başladı bu aralar doubles,gel bana gel bana diyor

  Cevapla
 3. benim 15. günüm 1 hafta ara vermek zorunda kaldım şimdi pazartesi tekrar başlayacagım 1 haftalık süreçte çok fazla aburcubur tarzı beslendim ve alt üst ettim beslenmemi ondan önceki 2 hafta yediklerime çok dikkat etmiştim insan kendine ihanet etmiş gibi oluyo artık çok daha fazla dikkat edicegim

  Cevapla
 4. Metehan

  Herkez diyor ben ne yicem ben ne yicem diye bu programı yaparken zaten sitede P90X’e en yakın besinler ile dizayn edilmiş bir beslenme tablosu mevcut kendimden örnek veriyorum O tabloyu yazıcıdan çıkartıp buzdolabına yapıştırdım ve her mutfağa gidişimde o tablodan yardım alıyorum ve yiyeceğim yemekleri o tablodan dizayn ediyorum böylece hem içim huzurlu oluyor yediklerimden hemde vücudum fit kalıyor :)
  Önce Besin Sonra Destek
  Saygılar
  Metehan.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız