Çünkü Bu Benim Hayatım!

Bugün bahsetmek istediğim… Antreman sırasında, öncesinde, sonrasında, canınızın yandığı hareketlerde, bırakma sürecinde, herşeyde unutmamanız gereken, başlarken nasıl bir heyecanla başladığınızı hatırlamak.

Herşeyin başı heyecan, önce heyecan duyarız, sonra severiz, sonra tutkuya kapılır, en son hayatımızın parçası yaparız.Biliyorum ki pek çoğumuzun en çok yaptığı ya da meyilli olduğu davranış, sabretmemek. Bir programa başlarken o sırada duyduğumuz başka program varsa hemen ona, ondan başka programa, hepsini yarım yamalak yapıp, bir anlık hevesimizin, aceleciliğimizin yanlışına düşmek…

Tony, “kalite sayıdan daha önemli” der. Bu, bence hangi programı yapıyorsanız yapın, doğru şekilde başladığınız işi bitirmeniz, daha kaliteli bitirmeniz anlamına geliyor. 1 ay Insanity, 1 ay Rev-Abs, 1 Asylum, 1 ay Body Beast… anlık kararlar, anlık düşünceler, anlık hevesler bizi yanlışa sürükler. Oysa öncelikle başladığınız işi bitirin, heyecanınızı, ısrarınızı sürdürün. Vazgeçmelerin temel sebebi hep daha hızlı, daha çabuk, daha daha daha… Ayrıca zoru görünce kaçmak doğru değil, savaşın! Gerekirse P90X rakibiniz olsun, siz onu yenmeye, hergün güçlenmeye odaklanın. Bugün belki istediğiniz kadar iyi değilsiniz ama yıkılmaz ayakta kalırsanız, yarın karşınızdaki yıkılacaktır!

Bahaneleri bir kenara bırakın. Daha doğrusu bahaneleri, spora başlamayanlara bırakın; siz güçlenip değişirken, onlar bahanelerin arkasında sizin bıraktığınız yerde kalmaya devam edecektir. P90X gibi ekstrem bir programa başlamaya karar vererek zaten çevrenizdekilerden farklı bir sürece girdiniz. Odaklanın, yapabilir miyim, ağırlığı azaltsam mı demeyin, yapın! Ben bayanım, benim yaşım genç, ben yaşlıyım, ben hastayım, ben öğrenciyim, ben şuyum, ben buyumlardan vazgeçin. Siz artık P90X’e başladınız ve bundan sonra hayatınız çok farklı olacak.

P90X’e ilk başladığımda çevremde, ailemde “işte kendince spor yapıyor” diye düşünüyorlardı. Doğru beslenmek aslında çok zor, çevrende baskı ve genellikle senin yemek istemediğin beslenme çeşitleri var. Ama yılmadım, ben değil onlar değişti! Ve bugün evdeki sistem sağlıklı beslenmek üzerine kurulu. Ya da spor yaptığım saatler misafir kabul edilmiyor ve ailem rahatsız etmiyor. Sadece değişim bu değil; terlerken siz nefes nefese acı içinde olabilirsiniz ama ter vücudun akıttığı gözyaşlarıdır. Tony’nin dediği gibi vücudumuz dış etmenlere karşı hazırlıklı olmalı. Bir keresinde Barfiks aletinin yanlış bir hareketimle zorlamamla elimde kalması sonucu belimin üstüne düştüm ama “Back” antremanları sayesinde hissetmedim, kalktım ve bıraktığım yerden devam ettim!

Bugünden sonra tek baheneniz olsun, o da şu anda P90X yapıyorum. Aykut Hoca programı bitiren ve Sertifikalı Koç, onun amacı Türkiye’de P90X yapan en iyi vücuda sahip olmak değil, başkalarına yardım etmek. Onun yaptığından daha iyisini yapmak, bu hepimizin amacı. Çıtayı ileriye götürmek, kardeşlerimize, abilerimize yaptığımız hataları yapmalarını engellemek. Aslında yardım etmek kadar motive edici bir şey olamaz.

Ben tek başıma antreman yapmıyorum, karşımda Pam, Tony, Dreya… Yanımda Koç Aykut, Metehan ve diğerleri… Adeta artık bunu sadece kendimiz için değil tüm P90X ailesini düşünerek yapıyoruz.

Peki… Özellikeri ortaya çıkarma zamanı gelmedi mi? Neler yapabileceklerinizi kendinize gösterme zamanı gelmedi mi? Kendinizi kendinize ispatlama zamanı gelmedi mi? Sınırları zorlama zamanı gelmedi mi? P90X’i yapması zor, yapamazsın gibi tabuları yıkma zamanı gelmedi mi? Maestro olma zamanınız gelmedi mi? Gücünüzü, kuvvetinizi, kondisyonunuzu gösterme zamanınız gelmedi mi? Çıtayı yükseltme zamanı gelmedi mi? Baştan aşağı yenilenme, ayağa kalkma zamanı gelmedi mi? Vücudunuzda istemediğiniz yağlara savaş açma zamanı gelmedi mi?

Geldiyse neden hala PC başındasın… Hadi kalk, P90X zamanı! Yok gelmediyse, otur PC başında, resimlere videolara bakarak başkalarının başarılarına imrenmekle yetin! Değiştirme hyatını! Ben ise P90X yapmaya gidiyorum. Gerekirse acı çekmeye, limitlerimi zorlamaya, ter atmaya… Çünkü bu benim hayatım…

11 Yorum

 1. Bir nebze olsun motivasyonunuzu etkilediysem ne mutlu bama basarilar

  Cevapla
 2. Ceylan Merve

  okurken nasıl gaza geldiysem “beğen” ve “paylaş” butonu aradım:) ellerine sağlık İbrahim..

  Cevapla
 3. Aslında en doğrusu sağlıklı olmak için spor yapmak en büyük motive bu olmalı dediğin gibi.Gerisi P90X le birlikte geliyor zaten :) . Deneyimli olduğun için soruyorum ben mesela her sabah 6.30 gibi başlıyorum P90X e 8 gibi bitiyor yani yaklaşık (dus ile beraber) ve ardından yorgun olup halsiz kalmayı beklerken tam tersi kendimi daha dinç daha pozitif hissediyorum ve gün içinde de etkisi görülüyor bunun , ama asıl sorum sabah 6 da kalktıktan sonra nasıl bir beslenme yapmalıyım spor öncesi 1 bardak süt içiyorum spor ardından kahvaltı yapıyorum. Bu süre zarfında hangi yiyecekleri tüketsem daha faydalı olur ve kas gelisimim açısından daha pozitif etkiye sahip olur İbrahim Abi?

  Cevapla
  • sağlıklı besinleri tükettiğin sürece sıkıntı olmaz baklagiller meyve ve beyaz et kırmızı et ve süt ürünleri gibi beslenme tablosunda yazıldığı gibi

   Cevapla
 4. İbrahim abi bence sana da bir P90X sertifikası vermeliler :-) benim aklıma takılan şu oldu şimdi biz bu ağır ve bir o kadar zevkli tempoda geçen programımızı uyguluyoruz ve hedefimiz six-pack leri ortaya çıkarmak ya. Işte ben de şuan çıkmak üzere olan sixpackleri nerde nasıl kullanacağımın derdindeyim hani kol bölgesi desen baya bir hacim oldu ve T-shirt ü geçirdiğimde bakanlar bir daha bakıyor ama aynı şeyi karın bölgesi için söyleyemiyorum . Saçma bir düşünce belki ama ben zaten ideal kiloda olduğum için çıkan six-packler ne ise yarayacak merak ediyorum :)) motive kaynagimdaki açıkları kapatırsan sevinirim ..

  Cevapla
  • herkes vücudun belli bölgesinin güzel gözükmesini ister bazıları hacim ister bazıları bodybuilding bazıları beachbody tarzı sen karınkasları sevdalılarındansın sanırım bu senın sağlıklı oldugunu vücudunun ne kadar ıyı oldugunu seksi oldugunu belirtecekdir sporcu oldugunu ama sadece six packlere yogunlaşma unutma gogus omuz sırt kol bunlar yaz kış vücudunu güzel gösteren tabiri caizse ne giyse yakışmasını saglayan vücut hatlarıdır bence sen sporuna odaklan motivasyonunu yüksek tut gerisi gelir önemli olan sağlıklı olmak sporun içinde olmak …

   Cevapla
 5. İbrahim Bey mükemmel bir yazı. Benim gibi yeni başlayanlar için motive edici bir yazı olmuş. Teşekkürler.

  Cevapla
 6. İbrahim , yine mükemmel uslubunla çok güzel bir yazıya imza atmışsın ellerin dert görmesin teşekkürler :))

  Cevapla
 7. emirhan

  ibrahim abi son paragraftan sonra çok fena gaza geldim. :) çok etkileyici bir yazı olmuş. böyle motive edici şeylere ihtiyacımız var. :)

  Cevapla
 8. Metehan

  Tek tek her bir kelime birer motivasyon kaynağı bizler için teşekkürler İbrahim abi.Ya aslında biz burda kendimizce bişey yapıyoruz ya.Aslında her bir başarısızlık arkasından başarıyı getirirki esasında bu başarılı bir hayattır.
  Bende söz söylemek istiyorum gerek biraz motivasyon olsun.
  “Yarın başlarım deme,zaten bugün dünün yarını idi.”
  “Sonunda deyeceğin hiçbir yerin kısa yolu yoktur.”
  Saygılar
  Metehan.

  Cevapla
 9. İbrahim Selam,

  Gerçekten içinden geçen düşünceleri çok güzel anlatmışsın, teşekkürler. Hele son paragraftan sonra, insanın kalkıp birşeyler yapası geliyor, en azından benim için böyle oldu.

  10 Kanun’dan sonra ihtiyacımız olan güzel bir motivasyondu, tekrar teşekkürler…

  Cevapla

Yorum Paylaşınız