Anında Motive Olmanızı Sağlayacak 5 Yöntem!

Egzersiz ve sağlıklı beslenme ile ilgili, sağda solda, her yerde farklı birşey duyarsınız, farklı yüzde (%) ahkamları… “Bu işin %50’si spor ise, %50’si de beslenmedir” vs. gibi…

Biz de hep deriz ki, aslında bu işin %100’ü önce MOTİVASYON’dur… Çünkü o olmadan, diğerleri olmaz! O oldu mu, diğerleri bir şekilde peşinden geliverir.

Peki nasıl sağlayacağız bu motivasyonu? Zaten en başta, o varken sorun yok; peki yersiz yere binbir sebeple o aniden gidiverdiğinde, onu nasıl geri çağıracağız?

İşte bu yazıda, o çok önemli motivasyonu, gerektiği anda nasıl en hızlı şekilde çağırabileceğinizin 10 yolunu size sunacağız. Tabii ki bu 10 yolun hepsi de size hitap etmeyebilir. Ama aralarından seçip gerektiğinde kolayca uygulayabileceğiniz belki 1-2 tanesi bile, pişman olacağınızı bile bile havlu atmak ile, başarıyla devam etmek arasındaki farkı belirleyici unsur olacaktır. İşte hızlı motivasyon çağırma yöntemleri:

1) Youtube…

İşte elinizin altında mükemmel bir motivasyon kanalı. Sizi motive edebilecek şey her ne ise, Youtube’da biryerlerde sizi bekliyor olduğundan emin olabilirsiniz. Fiziğini (ya da karakterini) örnek aldığınız bir star, ya da samimiyetine inandığınız, kendinize yakın hissettiğiniz halktan bir Vlogger… Youtube’daki motivasyon kaynağınızı arayın, bulun, abone olun, en sevdiğiniz (ve işe yarayan) motivasyon videosunu “sık-kullanılanlar”ınıza kaydedin. Ve her ihtiyaç duyduğunuzda anında erişerek… Kendinizi gaza getirin!

RichPianaP90X


2) Tek Atımlık Maksimum Tekrar Şınav ya da Barfiksler…

Diyelim ki, binbir bahane ile o gün yapmanız gereken egzersizi atladınız. Saat artık çok geç oldu ve kesinlikle yapacak haliniz yok. Ama unutmayın ki, yarım yamalak bir egzersiz bile, “sıfır” egzersizden daha iyidir! Böyle bir durumda, o günü boş geçmemek için yapabileceğiniz en basit şey, maksimum tekrarlık bir tek set çıkarmanızdır. *Maksimum tekrar, tek bir sette, sanki +1 tane daha çıkaramayacağınız maksimum tekrar sayısını gerçekleştirmektir. Örneğin, evinizde barfiks barınız varsa, egzersizinizi atladığınız ve bundan dolayı kendinizi kötü hissettiğinizin günün gecesi yatağınıza gitmeden önce, o barda tek bir sette yapabildiğiniz maksimum barfiksi çekmeyi deneyin. 3, 4, 5, 10… her ne ise farketmez, ama gerçekten maksimumunuzu verin. Barınız yok mu, o zaman eliniz ve de zeminizi var; maksimum şınav! 10, 20, 30… tek set, maksimum; yeter ki bittiğinde kollarınızda derman kalmasın, göğsünüz kanla dolsun (ardından aynada göğsünüze ellerinizle bastırıp çektiğinizde, güneşte yanmışçasına ellerinizin izinin çıkmasından, maksimum eforu sarfedip sarfetmediğinizi anlayabilirsiniz.) Göreceksiniz ki bu şekilde yatağa artık pişmanlık içinde değil, “mutluluk hormonu” salgılamış şekilde gireceksiniz.


3) En Favori Egzersiz Kıyafetlerinizi Üzerinize Geçirin…

Belki farkında olmasanız da, aslında herkesin bir en favori egzersiz kıyafeti, ekipmanı vardır. Bu; üzeri Süperman logolu bir t-shirt, Yoga’larınızda kullandığınız bir tayt, zıplamanızı arttırdığına inandığınız Nike ya da Adidas (başka bir marka da olabilir tabii ki :) ayakkabılarınız ya da ağırlık kullanırken kullandığınız parmakları kesik bir ağırlık eldiveniniz olabilir… Size, spor yaptığınız ve kuşkusuz mutlu olduğunuz anları çağrıştıracak her ne ise, onu giymeniz, göz önünde bulundurmanız, hatta dokunmanız bile, sizi yerinizden kaldırıp egzersizin başına geçmenize yetebilir.

KiyafetMotivasyon


4) Çok İyi Geçtiğini Bildiğiniz Bir Egzersizden Sonra Nasıl Hissettiğinizi Bir Kağıda Yazın…

Bu yöntem, o anda da sizi mutlu edeceği gibi, asıl “kötü durumlarda” yani motivasyonunuzun düşük olduğu durumlarda kurtarıcı olacaktır. Sanırız bu zamana kadar, “şimdi ben bu egzersizi yaptım da, keşke yapmasaydım, kendimi berbat hissediyorum” diyen çıkmamıştır. Hormonlarınız der ki, egzersizin ardından mutlaka kendinizi daha iyi hissedeceksiniz, başka yolu yok! İşte bu kaçınılmaz duyguyu daha da somut kılmak adına, motivasyonunuzu düşük hissettiğiniz anlarda, daha önceden hazırladığınız ve harika bir egzersizin hemen ardından hissettiklerinizi yazdığınız bir kağıdı okumak, sizi yine yerinizden kaldırıverecektir.

WorkoutJournalP90X


5) Meşhur Olduğunuzu ve Sizi İzleyen Bir Kalabalığı Hayal Edin…

Egzersize başladınız ama motivasyonunuz ve enerjiniz o kadar düşük ki, neredeyse tüm hareketleri yarım yamalak yapıyorsunuz. Aslında “spor salonu müdavimleri”ni Ev Fitness ekolüne kuşku ile baktıran sebeplerden biri de bunla ilgilidir; “evde kendi başıma değil, spor salonunda daha iyi motive oluyorum”… O zaman evde kendi başınıza olsanız dahi, kendi başınıza olmayın!(?) Nasıl mı? Hareketleri yaparken bir sahnede olduğunuzu, ünlü bir Fitness Guru’su olduğunuzu (mesela Tony Horton) ve büyük bir kalabalığın ilgiyle bütün hareketlerinizi tekrar ettiğinizi zihninizde canlandırın. Bu şekilde gerçekten bir anda tüm hareketlerinizin daha bir nizami oluvereceğine, aynı hareketlerde biraz öncekine göre daha fazla kalori harcayıp, kaslarınızın aslında daha iyi çalıştığına şahit olacaksınız.

ArnoldKalabalik


* Tüm bu yukarıdaki teknikler denenmiş ve onaylanmıştır. İlk fırsatta siz de deneyin ve farkı görün!

2 Yorum

  1. Spor salonu seçimleri ve spor salonuna yapılan üyelikler de motivasyonu arttıran ya da azaltan şeylerden.
    Ben spor salonu üyeliğimi sporcard üzerinden önce 1 aylık aldım. Sonuçta salona alışmak ya da denemeden kocaman bir yıl gibi uzun süre üye olmak bana mantıklı gelmiyor. Şuan üyeliğimi 6 aylığa çevirdim gelişmem de güzel gidiyor. Motivasyon sizin spor yapma isteğinizle doğru orantılı kesinlikle.

    Cevapla
  2. Erdogan

    Aykut Hocam merhabalar. Biraz önce Özkan’ın blogunun altına yazıyordum ama onun bloğunu çalmak istemedim :-D Hybrid 30 gün blogumu siteye ekleyip onay için gönderdim, fotoğrafları da emailden. Müsait olduğunuzda yayınlarsanız sevinirim.

    Cevapla

Yorum Paylaşınız