Motive Olmanızı Sağlayacak 5 Yöntem!

Egzersiz ve sağlıklı beslenme ile ilgili, sağda solda, her yerde farklı birşey duyarsınız, farklı yüzde (%) ahkamları… “Bu işin %50’si spor ise, %50’si de beslenmedir” vs. gibi…

Biz de hep deriz ki, aslında bu işin %100’ü önce MOTİVASYON’dur… Çünkü o olmadan, diğerleri olmaz! O oldu mu, diğerleri bir şekilde peşinden geliverir.

Peki nasıl sağlayacağız bu motivasyonu? Zaten en başta, o varken sorun yok; peki yersiz yere binbir sebeple o aniden gidiverdiğinde, onu nasıl geri çağıracağız?

İşte bu yazıda, o çok önemli motivasyonu, gerektiği anda nasıl en hızlı şekilde çağırabileceğinizin 10 yolunu size sunacağız. Tabii ki bu 10 yolun hepsi de size hitap etmeyebilir. Ama aralarından seçip gerektiğinde kolayca uygulayabileceğiniz belki 1-2 tanesi bile, pişman olacağınızı bile bile havlu atmak ile, başarıyla devam etmek arasındaki farkı belirleyici unsur olacaktır. İşte hızlı motivasyon çağırma yöntemleri:

1) Youtube…

İşte elinizin altında mükemmel bir motivasyon kanalı. Sizi motive edebilecek şey her ne ise, Youtube’da biryerlerde sizi bekliyor olduğundan emin olabilirsiniz. Fiziğini (ya da karakterini) örnek aldığınız bir star, ya da samimiyetine inandığınız, kendinize yakın hissettiğiniz halktan bir Vlogger… Youtube’daki motivasyon kaynağınızı arayın, bulun, abone olun, en sevdiğiniz (ve işe yarayan) motivasyon videosunu “sık-kullanılanlar”ınıza kaydedin. Ve her ihtiyaç duyduğunuzda anında erişerek… Kendinizi gaza getirin!

RichPianaP90X


2) Tek Atımlık Maksimum Tekrar Şınav ya da Barfiksler…

Diyelim ki, binbir bahane ile o gün yapmanız gereken egzersizi atladınız. Saat artık çok geç oldu ve kesinlikle yapacak haliniz yok. Ama unutmayın ki, yarım yamalak bir egzersiz bile, “sıfır” egzersizden daha iyidir! Böyle bir durumda, o günü boş geçmemek için yapabileceğiniz en basit şey, maksimum tekrarlık bir tek set çıkarmanızdır. *Maksimum tekrar, tek bir sette, sanki +1 tane daha çıkaramayacağınız maksimum tekrar sayısını gerçekleştirmektir. Örneğin, evinizde barfiks barınız varsa, egzersizinizi atladığınız ve bundan dolayı kendinizi kötü hissettiğinizin günün gecesi yatağınıza gitmeden önce, o barda tek bir sette yapabildiğiniz maksimum barfiksi çekmeyi deneyin. 3, 4, 5, 10… her ne ise farketmez, ama gerçekten maksimumunuzu verin. Barınız yok mu, o zaman eliniz ve de zeminizi var; maksimum şınav! 10, 20, 30… tek set, maksimum; yeter ki bittiğinde kollarınızda derman kalmasın, göğsünüz kanla dolsun (ardından aynada göğsünüze ellerinizle bastırıp çektiğinizde, güneşte yanmışçasına ellerinizin izinin çıkmasından, maksimum eforu sarfedip sarfetmediğinizi anlayabilirsiniz.) Göreceksiniz ki bu şekilde yatağa artık pişmanlık içinde değil, “mutluluk hormonu” salgılamış şekilde gireceksiniz.


3) En Favori Egzersiz Kıyafetlerinizi Üzerinize Geçirin…

Belki farkında olmasanız da, aslında herkesin bir en favori egzersiz kıyafeti, ekipmanı vardır. Bu; üzeri Süperman logolu bir t-shirt, Yoga’larınızda kullandığınız bir tayt, zıplamanızı arttırdığına inandığınız Nike ya da Adidas (başka bir marka da olabilir tabii ki :) ayakkabılarınız ya da ağırlık kullanırken kullandığınız parmakları kesik bir ağırlık eldiveniniz olabilir… Size, spor yaptığınız ve kuşkusuz mutlu olduğunuz anları çağrıştıracak her ne ise, onu giymeniz, göz önünde bulundurmanız, hatta dokunmanız bile, sizi yerinizden kaldırıp egzersizin başına geçmenize yetebilir.

KiyafetMotivasyon


4) Çok İyi Geçtiğini Bildiğiniz Bir Egzersizden Sonra Nasıl Hissettiğinizi Bir Kağıda Yazın…

Bu yöntem, o anda da sizi mutlu edeceği gibi, asıl “kötü durumlarda” yani motivasyonunuzun düşük olduğu durumlarda kurtarıcı olacaktır. Sanırız bu zamana kadar, “şimdi ben bu egzersizi yaptım da, keşke yapmasaydım, kendimi berbat hissediyorum” diyen çıkmamıştır. Hormonlarınız der ki, egzersizin ardından mutlaka kendinizi daha iyi hissedeceksiniz, başka yolu yok! İşte bu kaçınılmaz duyguyu daha da somut kılmak adına, motivasyonunuzu düşük hissettiğiniz anlarda, daha önceden hazırladığınız ve harika bir egzersizin hemen ardından hissettiklerinizi yazdığınız bir kağıdı okumak, sizi yine yerinizden kaldırıverecektir.

WorkoutJournalP90X


5) Meşhur Olduğunuzu ve Sizi İzleyen Bir Kalabalığı Hayal Edin…

Egzersize başladınız ama motivasyonunuz ve enerjiniz o kadar düşük ki, neredeyse tüm hareketleri yarım yamalak yapıyorsunuz. Aslında “spor salonu müdavimleri”ni Ev Fitness ekolüne kuşku ile baktıran sebeplerden biri de bunla ilgilidir; “evde kendi başıma değil, spor salonunda daha iyi motive oluyorum”… O zaman evde kendi başınıza olsanız dahi, kendi başınıza olmayın!(?) Nasıl mı? Hareketleri yaparken bir sahnede olduğunuzu, ünlü bir Fitness Guru’su olduğunuzu (mesela Tony Horton) ve büyük bir kalabalığın ilgiyle bütün hareketlerinizi tekrar ettiğinizi zihninizde canlandırın. Bu şekilde gerçekten bir anda tüm hareketlerinizin daha bir nizami oluvereceğine, aynı hareketlerde biraz öncekine göre daha fazla kalori harcayıp, kaslarınızın aslında daha iyi çalıştığına şahit olacaksınız.

ArnoldKalabalik


* Tüm bu yukarıdaki teknikler denenmiş ve onaylanmıştır. İlk fırsatta siz de deneyin ve farkı görün!

4 Yorum

 1. p90x yeni başlayanlar için yoga x gerçekten ağır.
  bence bunun yerine p90x2 nin yoga x2 si tercih edilebilir.

  vücudunuz alıştıkça yoga x e geçebilirsiniz.
  çünkü emin olun yapmaya başladığınızda bi yerden sonra bırakmak isteyeceksiniz.vücudun yoga x fikrine ısınmasına zaman tanıyın derim.

  Cevapla
 2. eklemelerde bulunayım.

  beachbody ürünleri ile ilgili:
  yağ yakıcam diyorsanız insanity yapmalısınız.
  body yapıcam bulk basıcam diyorsanız body beast yapmalısınız.
  crossfit yapıcam fit olup kuş gibi uçup arı gibi sokucam diyorsanız p90x yapmalısınız.

  p90xin lean classic ve double versiyonları var.
  yeni başlayan biriyseniz veya kilolu biriyseniz leanle başlamak da fayda var.
  hayatınızda spora başlamadıysanız p90xin tüm versiyonları ağır gelecektir; bu durumda p90m veya p90 ile başlamak daha faydalı.

  ve son bir şey daha; ben kırk kez p90x devirmiş olayım, insanity bulk vb çeşitli sporlara kaydığımda zorlanmam ve tahmin ettiğimden çok az yapmam çok normal.
  spor işi rutin işi.eğer vücudunuz daha önce chest and back ile tanışmadıysa istediğiniz kadar body vb yapmış olun yapmakta zorlanacaksınız.

  o yüzden zorlansanız da bunun gelip geçici olduğunu elinizden gelenin fazlasını koymanız gerektiği aklınızda olsun.

  Cevapla
 3. 3 sene önce programı 2 kez bitirdim ve şimdi yine başladım birinci ay bugün bitti.bu konuda kendi yorumumu katayım.
  bu işe atıldıysanız önce kafanızda p90x ile ilgili soru işareti olmamalı.
  acaba burdaki hareketler ;
  sakatlanmama sebep olur mu
  yeterli gelişim sağlatır mı
  matım yok ama onlar matla yapıyor
  falan da filan liste çok çok uzar. Burda Tony abinin söylediklerinin dışına çıkmamak gerekiyor. Videodaki ekiple korole olmak gerekiyor. Esneme yoga hareketlerini atlamamak gerekiyor. Çünkü bu bir bütün ve rutin.

  madde madde:
  1)bence bir defter alın ve antremanlar öncesi 3-4 günlük çizelge hazırlayın.ben öyle yapıyorum.ve defterde doldurulması gereken boşluklara yaptıklarımı antrenman sırasında yazarak dolduruyorum ve bu belirli bir haz oluşturuyor.3-4 günden fazlasını da yazmayın; çünkü hedefi çok uzağa koyarsan ulaşman da zor olacaktır.
  adım adım git. tıpkı şampiyonluğa giden bir takım gibi. 90 gün diye yola çıkma.
  2)tony abi dese de takım arkadaşı olayına girmeyin derim.çünkü ikinizden biri bir şekilde bırakınca diğeri de kısa sürede sönümlenecektir.
  3)netten milletin yorumlarını okuyup zaman öldürmeyin. ortalık başlayıp 2 haftada bırakanlarla dolu. siz de bu yorumları okudukça şunu daha iyi anlayacaksınız ki: antrenmanınıza başlayacaksınız ama öncesinde saçma sapan 2 saat ekşide orda burda p90x okuyarak geçirmişsiniz.
  4)milletin yorumlarını okudunuz ve ne göresin.biri demiş ki bu ancak belli bir miktar kas çıkartır veya zayıflatmaz vs.
  onun yerine şu program çok daha iyi vs vs. ve sizin kafanızda p90x çatırdadı.
  5)milletin yorumlarını mümkünse okumayın.kimse vidodaki abiden iyi bilmiyor.
  6)bu programın genel çerçevede(sağlık etkinlik gelişim vs) daha iyisi var mıdır bilmiyorum. ama sokaktan gelip bunu keşfettiyseniz ve başladıysanız yapın. 2. 3. daha iyi program bulduğunu düşünüp bırakmayın. yani demem o ki başladınız 2-3 hafta geçti devam ettirin ve araştırmayın. çünkü okudukça bırakacaksınız ve program çatırdayacak, bir daha başlamayacaksınız. araştıracaksanız şimdi bakın. ya da devam edin.
  7) 2 gün ve üzerinde ara vermeyin.
  8)4 adet barınız,yeterli gördüğünüz ağırlıklarınız ve barfiks çubuğunuz(mümkünse duvar barfiksi-daha efektif ve zorlu) olsun. yaptıkça eksik malzemelerinizi tamamlayın.

  sene 2019 ve program 2003 yılına ait. günümüzün spor tekniklerine uygunluğu tartışılır.
  hatta sağlık açısından uygunluğu da tartışılır. amacınız plaj vücuduna sahip olmaksa, güçlenmekse, halısahalarda basket oynarken kimsede bulunmayan hayvani kondisyona sahip olmaksa bu spor sizin için biçilmiş kaftan.
  bir kez bitirdiğinde emin ol en izbandutu bile halısahada omuz omuza sana diş bileyemiyor.

  yap ve kurtul!

  Cevapla
 4. Spor salonu seçimleri ve spor salonuna yapılan üyelikler de motivasyonu arttıran ya da azaltan şeylerden.
  Ben spor salonu üyeliğimi sporcard üzerinden önce 1 aylık aldım. Sonuçta salona alışmak ya da denemeden kocaman bir yıl gibi uzun süre üye olmak bana mantıklı gelmiyor. Şuan üyeliğimi 6 aylığa çevirdim gelişmem de güzel gidiyor. Motivasyon sizin spor yapma isteğinizle doğru orantılı kesinlikle.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız