Protein Tozları – Whey Protein

Evet, sporcuların olmazsa olmazlarından biri Whey protein‘dir. P90X için bir zorunluluk olmasa da, takipçileri tarafından sıklıkla besin takviyesi olarak kullanılmaktadır. Peki Whey Protein nedir? Bildiğiniz üzere vücudumuzda bulunan proteinler hücrelerimizin temel yapı taşını oluştururlar. Bunların görevlerinden bazıları ise vücuda enerji vermek, kas dokularını beslemek ve geliştirmektir. P90X gibi yoğun fiziksel aktivitenin olduğu bir spor programında, günlük protein ihtiyacı kilogram başına 0,8 gram olarak hesap edilebilir. Normal sağlıklı bir insan baz alınarak hesaplanırsa 80 kilogram ağırlığında birinin günlük protein ihtiyacı yaklaşık olarak 80 x 0,8 = 64 gram olarak hesaplanabilir.

Whey proteini peynir altı suyu proteini olarak da bilinmektedir, diğer bir deyişle peynirin mayalanması esnasında oluşan peynir altı suyundan yararlanılarak üretilmektedir. Yağlanmadan kas kütlesi kazanmak isteyenler için çok büyük bir rolü vardır. Günümüzde ve geçmişte çok sporcu tarafından kullanılan whey protein tozu şu anda da fitness ve ağırlık sporlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Çünkü yetersiz ve dengesiz beslenme, ağır ve yorucu sporlarda kas yıkımına sebep olabilir. Kas gelişimini hızlandırmak için whey protein kullanarak bünyenize destek olabilirsiniz.

Kaliteli bir Whey Proteini, vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmekle birlikte, kalp sağlığınıza da destek olmaktadır. Whey proteinler çok hızlı kana karışmaktadır ve saf haldeyken yağ miktarı neredeyse sıfır diyebileceğimiz kadar azdır, kolesterol miktarı da düşüktür. Ayrıca kan şekeri seviyesini sabit tutmanızda büyük rol oynar ve insülin seviyesini aşağıya çeker. Bununla birlikte acıkma durumunuz da bastırarak, kilo kontrolüne de katkıda bulunur.

P90X egzersizinizi bitirdikten sonraki 1 saatlik dönem, ki spor diyetisyenleri bunu “window of opportunity – fırsat penceresi” olarak adlandılırlar, protein tozunuzu almanız için en ideal zamandır.

Başlangıçta da belirtildiği gibi, bir zorunluluk olmamakla birlikte, eğer ağır egzersiz sonrası protein ihtiyacınızın tamamını doğal yollarla karşılayamıyorsanız, Whey Protein takviyesi almanız, performans ve sonuçlarınızı pozitif yönde etkileyecektir.

69 Yorum

 1. Merhabalar, biz başlayalı 5 gün oldu vucudumda çalışmadık kas kalmadı :) 5 gündür, ayyy ayyy offf offf yanlarım yanlarım, şarkısını sölüyoruz eşimle :)

  Evde proteyin tozu var, eşim her spordan sonra içiyor, tadına baktım çokda lezzetliymiş, kakaolu süt gibi :) O aktif hergün işe gittiği için sağlıklı beslenemiyor ondan dolayı mantıklı kullanması…

  Ama şimdi bende kendi adıma acaba ne kadar proteyin alıyorum yeterli mi diye düşündüm… Tadınıda sevdim ya şimdi kullanmak için bahane yaratmaya çalışıyorum:)

  Kahvaltıda 1 yumurta tam bir yumurta beyazı, peynir, çemensiz pastırma 2 dilim yada füme et 1 dilim mutlaka yiyorum…

  Öğle bazen -- akşam yemeklerinde mutlaka etli tavuklu yada balıklı bir yemek yiyorum…

  Tabi az yemeye çalışıyorum zira ben kilo vermeye çalışıyorum 6 kilo vermem lazım… Hoş yüz gıram yüz gıram kilo kaybediyorum :) Hatta bugün 300 gram geri almışım 1 ileri 3 geri mehter takımı modunda :)

  Vucudumda kas yıkımı olmaması için yeterli proteyin alıyor muyum?
  Proteyin tozunu içmem kilo vermeme yardımcı olur mu?
  Lütfen proteyin tozu bende içebilir miyim örtmenim :)

  Cevapla
 2. Hocam ben iki haftadır yapıyorum programı.Protein konusunda benim de bir takım sorularım olacak.Öncelikle p90x den hemen sonra yiyecek tüketmek doğru mu, yoksa araya 30-40 dk koymak mı gerekiyor?Spordan hemen sonra yiyecek tüketmeyin diye duymuştum doğruluğunu bilmiyorum.İkinci olarak günlük protein ihtiyacını kilo*0.8 olarak hesaplamışsınız, bu durum p90x i yaparken de aynı mı?Ben 85 kiloyum yaklaşık 70 gr protein tüketmeye çalışıyorum bu yeterli olur mu?Üçünü olarak da spordan önce ve sonra yiyecek olarak ne tüketmeyi önerirsiniz?

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Muhtemelen, duyduğunuzun “programdan hemen önce yenmemeli” olduğunu tahmin ediyorum, ama programdan SONRA yemenizde bir sakınca yoktur. Kilo başına 0.8 gram protein, uygun bir değer. Ama tabii bu amaca göre de değişir. Amacı daha çok hacim kazanmak olan biri bu oranı arttırabilir.

   P90X Beslenme Tablosu’nu ise, beslenirken doğru seçimleri yapmak için efektif biçimde kullanabilirsiniz.

   Cevapla
 3. bykandi20

  hocma merhabalar 4 Dımesıon Nutrıtıon whey phesa hakkında bilginz varmı acama 48 gr protein yazıo içinde hocam yardımcı olabilirmisinz

  Cevapla
 4. Ben bişey öğrenmek istiyordum.benim boyum 195 kilom 85.Ben kendimce birazdaha kiloya ihtiyacım olduğunu düşünüyorum yada hacime.Siz protein tozu kullanımını kilo x 0.8 olarak belirtmişsiniz.Acaba ben bu oranı artırarak bira daha fazla kullansam daha çabuk sonuç alabilrmiyim.Alacağım protein tozu on hydrowhey platinum.(Protein tozu yerine gainer kullanın diyeceksiniz ama gainer kullanmayı düünmüyorum onuda belirteyim.)

  Cevapla
 5. Aykut hocam meraba..p90xte supplement alımı zorunlu değil demişsiniz..1.78 boyum ve 83 kilom var..üstte şöyle bir hesaplama gördüm kiloyu 0.8 le çarptığımızda günlük protein ihtiyacı mı çıkıyo? ikincisi ben p90xle alakalı araştırma yaptığımda günlük protein ihtiyacımın 210 gram civarı olduğu söyleniyor? böyle olunca bunu doğal yoldan almam çok zor gibi görünüyo..Acaba hangisi doğru bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim ..Şimdiden teşekkürler..

  Cevapla
 6. BBatuhan

  Hocam internet üzerinden (supplementler.com) gibi siteden alışveriş yapmamda sakınca var mıdır? Güvenilir midir bu siteler?

  Cevapla
 7. BBatuhan

  Aykut hocam Optimum Nutrition PLATINUM HYDRO BUILDER almayı düşünüyorum da içerdiği creatin hakkında şüphelerim var. Kilo almaya neden olur mu bu creatin? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Cevapla
  • Öncelikle, ON Hydro Builder piyasadaki en kaliteli supplementlerdendir. İçindeki 5 gr Creatin’e gelince, Creatine başlı başına bir kilo aldırıcı ya da kas yapıcı değildir. Creatine (bu konuda ayrıntılı bir yazı Beslenme başlığı altında da bulunabilir) kaslarda su tutar. Özellikle başlangıçtaki (loading phase) şişkinliğin sebebi budur. Bu şişkinlik bazen kas zannedilse de, değildir. Burada kilit nokta, kaslara su tanışınırken aynı zamanda, suyun bileşeni H2O yani Oksijen de taşınmış olur. Ki bu da performansı arttırır, daha uzun süreler daha yoğun antrenmanlar çıkarmanıza olanak verir.

   Bu durumda tercih sizin ama bence Hydro Builder yerine o zaman aynı markanın Hydro Whey ürününü düşünebilirsiniz. Aynı ürünün Creatine ve bazı BCAA’ları çıkarılmış versiyonu olarak düşünebilirsiniz ama piyasadak bulunabilecek en saf ve kaliteli protein takviyesidir. Whey Proteini hidrolize yani en küçük moleküllerine ayrılmış olarak tüketildiği için, normal protein tozlarında hafif mide sıkıntısı çekenler için de en uygunudur.

   (Bu arada farkettiğin gibi tam çalıştığım yerden sormuşsun, bu bahsettiğin ürünü ve diğerini zamanında bayağı derinlemesine araştırmıştım :-)

   Cevapla
 8. admin ben 16 yasindayim whey protein kullana bilirmiyim ?

  Cevapla
  • Bana sorarsan kullanmana gerek yok. Proteinini doğal yollardan alabileceğin pek çok besin var, hepsini bu sayfaları biraz araştırdığında bulabilirsin.

   Cevapla
 9. Merhaba hocam, benim sorum şu olacak ben P90X e Temmuz’un başında başladım ve protein tozu ve carnitine alıyorum, tozu günde 2 ölçek, carnitine 1 tüp, program Eylül sonunda bitti ve sonrasında P90X2 ye başladım ve ürünlerde hiç bir değişiklik yapmadan kullanmaya devam ettim, şuanda 1. ayım bitti ve aldığım ürünlerde bitti, sizce bir süreliğine ara vermem gerekirmi, veya aldığım protein tozunu değiştirmem mi gerekir vücut alışmasın diye (aldığım ürünler Dymatize IS0 100 Whey Protein Isolate ve Multipower L-Carnitine)

  Cevapla
  • Merhaba Batuhan,

   Öncelikle P90X için hiçbir supplement’in zorunlu olmadığını herkese hatırlatayım. Ama protein ihtiyacını doğal yollardan alamadığında, Protein Tozu takviyesi imdada yetişecektir.

   Vücudun 1 ay gibi bir sürede Protein Takviyesine (ya da markasına) alışması gibi bir durum yoktur. 3 aylık sürecin tamamında ya da 2 ayında kullanabilirsin, ihtiyaç ve maddi durumuna göre. Ama yine bir dip not olarak, her P90X egzersizinden sonra da Protein takviyesi alımını yine gerekli görmüyorum. Sadece Ağırlık Antrenmanı günlerinde (Ab Ripper X’in de olduğu) egzersiz bitiminden itibaren ilk 1 saat içerisinde tüketmen, en doğrusu olacaktır.

   Cevapla
 10. Aykut Bey, cevabınız için teşekkür ederim,. Sanırım sorumda biraz bilgi eksikliği oldu.Ben aynı zamanda birkaç aydan beri ağırlık ve fitness karışımı çalışıyorum. Fakat inanın meslek dolayısıyla, hem fiziksel hem de zihinsel aşırı yorgunluk belirtileri göstermekteyim. Şöyle ki sabah 5.15 te gün benim için başlıyor ve neredeyse 13 /14 saatim dışarda geçiyor.Uyku haricinde bana kalan zaman diliminde spor için gerekli fiziksel enerjiyi kendimde bulmakta zorlanıyorum. Birilikte çalıştığım hoca da aslında net bir tavsiyede bulunmuyor bana, en son syntha 6 kullanmayı düşündüğümü ifade ettiğimde bana içerisinde steroid bulunduğunu ve bunun miktarını tam olarak bilmediğini belirtti. Sizden istirham ediyorum, 30 yaşından sonra ilaçsız takviyesiz 45 dakikada 7.5 km koşarak spora başlayan bu ihtiyar delikanlıya bir yol göstermeniz, daha dogrusu siz olsanız benim yerimde hangi marka ve ürünü kullanırdınız ? :) çok başınızı ağrıttım. ama yine de yardımcı olacağınızı umuyorum. Her sey gönlünüzce olsun!

  Cevapla
 11. Aykut Bey, merhabalar, p 90x ‘e başladım, yaklaşık bir haftadan biraz fazla oldu, yoga harici diğerleri fena gitmiyor fakat, özellikle Kempo dan sonra protein tozu almak gerek diyor Tonny, fakat sorum şu olacak, siz bir markayı tavsiye ediyorsunuz ama bu yurt dışından gelen Dvd lerle beraber gönderilen, P90x’in kendi protein tozunu elde etmemiz mümkün mü yoksa sizin tavsiye ettiğinizi mi kullanalım? cevap verme zahmetine girerseniz minnettar olurum. şimdiden teşekkürler..

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Öncelikle P90X’inizde başarılar. Yoga hakkında görüşümü bir önceki yorumumda belirtmiştim :-) Sorunuza gelince; Tony’nin DVD’de bir Beachbody ürününü tavsiye etmesi çok doğal ama sonuç almak için kesinlikle “zorunlu” değil. Hiçbir supplement zorunlu değil. Ben olsam, supplement’sız başlayıp, ihtiyaca göre (sadece doğal yollardan karşılayamıyorsanız) iyi marka bir Whey Protein’ini önerebilirim. Hatta bu sitede bile çok başarılı bir şekilde uygulanan, ev yapımı Recovery Drink formülleri var. Başlangıçta onlar da denenebilir.

   Whey Protein’inde markadan ziyade, ürünün bileşimine bakmak lazım.

   Cevapla
 12. Hocam selamlar,
  Bu protein tozu nasıl tavsiye eder misiniz?
  Teşekkürler

  Cevapla
 13. hocam merhabalar yaptığım birkaç araştırmaya göre bazı ürünlerin protein miktarlarını buldum ve bunları kendi yemek programlarımla karşılaştım kısa olarak 100gr tavuk göğsü 30 gr protein 1 yumurta 7 gr protein 100 gr peynir 10 gr protein vs bunların doğru oldugunu varsayarsak birde bunların üzerine aldığım whey protein ile normal protein ihtiyacımdan (83*0.7=66.4) göre fazla oluyor gibi bu yüzden fazla protein yağ yapar diye duydum sorum ise ben sürekli yediğim yiyeceklerin garantisini veremiyorum çünkü üniversitede olduğum için hep dişardan beslenmek zorunda kalıyorum sadece kahvaltılık kısmını birde ara ögünleri kendim tedarik ediyorum fakat öğle ve akşam yemeklerini üniversitede belirlemeye çalışıyorum ve hep denk gelmiyor bunu nasıl dengelemeliyim protein tozunun miktarı aynı mı kalsın yoksa nasılsa yarısını dışardan alıyorum deyip te ölçeği düşüreyim mi ? birde sürekli aynı yemekleri tüketmek sorun olur mu ?
  Şimdiden teşekkürler Saygılarımla…

  Cevapla
 14. buradaki kişiler yaşça benden büyükler ben 15 yaşındayım programa pazartesi başlıyacağım.Ben proteğin tozu kullanmak için küçük müyüm ve proteğin tozu zararlı mı? Bir de beslenme tablosundaki yiyecekleri 1.5 veya 2 saat aralıklarla tüketebilecek zamanım var proteğin tozu ile aynı sonucu verir mi

  Cevapla
 15. Hocam ben bu kayıt oldum da size soru sorfugum mailın şifresini unuttum da bana bu mail adresinden gunluk program yollayablrmsnz boyum 1.74 kilom 58 zayıf bi yapıya sahibim baldırlarım kalın popo çıkıkk bel ince nasıl bi program önerirsnz ? lütfen ya burdan yada mailden yollayınız

  Cevapla
 16. ben 1 gunde bütün cd leri çalışcam die Allahıımmm :))) çok sağol kardeşim bilgilendirdigin için ben bu p90x i araştırırken çok yoğun bi çalışma sistemi die okudum ve heralde bütün cdleri çalışcam die düşündüm aykut hocadanda bi program alsam iyi olcak :))

  Cevapla
 17. montani

  Berkay kardeşim, yazını ben mi yanlış anladım yoksa gerçekten, 1 günde tüm bu yazdıklarını mı çalışıyorsun? Eğer öyleyse, bir yerde ciddi bir yanlış anlama var. Her CD’yi 1 gün çalışacaksın ve tüm bu çalışmalar, kas şaşırtma ilkesi ile, sıralanmış şekilde birbirini takip ediyor olacak. Günlük 5 CD çalışman zaten çok yanlış. Yani zaten senin P90X için gereğinden çok daha fazla vaktin var. İyi ki vaktin çok daha fazla yok. Yoksa, tüm Cd’leri 1 günde bitireceksin sanırım. :) Şaka bir yana, aman dikkat kardeşim. Kendini sakatlamadan Aykut Hoca’dan işin doğrusunu öğren ve kendine özel bir çalışma programı edin.

  Cevapla
 18. Aykut hocam ben 15 yaşında 175 boy 58 kilom var p90x için çok mumkun zamanım olmuyo gunluk 5 cd çalışabliliyorum yani 12 karın parçalıyıcı 1 göğüs ve sırt 3 omuz kollar 10 sırt önkol 9gögüs omuzlar arkakollar bunları çalışarak 90 günde etkisini görebilirmiyim ve diğer sorun şu bazı cdler özellikle omuz gögüs ağırlıklı bunlardan birini çıkartıp başka cd çalışablirmiyim tavsiyeniz ne ve 90 gun için bana uygun olan protein tozu ölçüsü kaç hoşam ustte yazdım 58 kiloyum 175 boyun var emaile gönderirsnz sevinirim

  Cevapla
 19. Ati77

  Merhaba Aykut hocam ben p90x yaparken kas çalışmalarından sonra protein tozu kullanıyorum 1.5 ölçek suyla beraber.Bunun dışında kas gelişimini arttırmak için temel amino asit almayı düşünüyorum acaba p90x için amino asit doğru olurmu ? Kilom 91 yağ oranım %17-19 civarı görüşlerinizi merak ediyorum.

  Cevapla
 20. hocam selamlar. Ben protein takviyelerine sıcak bakmıyorum. Yaş ilerleyince ileride sıkıntı yapıyor mu? Kullanmasak başarısız olur muyuz?

  Cevapla
  • P90X’te, Whey Protein’i dahil hiçbir supplement zorunlu değildir. Doğal yollardan protein alımınız eksik kalmadığı takdirde, sonuçlarınız aynı oranda başarılı olacaktır.

   Cevapla
   • peki hocam doğal yollardan dengeli bir biçimde p90x için günlük beslenme tablomuzu nasıl oluşturabiliriz.

    Cevapla
 21. hocam merabalar. Yarın büyük ihtimalle set elimde olacak .programa hemen başlamak istiyorum tabi. antrenmanları hergün aynı satte mi yapmalıyım yoksa hergün faklı sattlerde olabilirmi.Kilo boy oranım 181 boy 84 kilo 23 yaşındayım.bu işi kilo almadan yapmak istiyorum. yukarıdaki yorumlarda protein tozu kilo aldırıyor diyorlar. en ideal kullanım şekli nasıl olur acaba. şimdiden teşşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba Ahmet,

   Evet, kargonuz Antalya Merkez Şube’ye ulaşarak teslim edilmek üzere kurye ile çıkmış gözüküyor :-)

   Antrenmanları her gün aynı saatte yapmak, devamlılığınız açısından oldukça önemlidir. “Bir gün sabah, bir gün akşam, ne zaman vakit bulursam o zaman” türü bir yaklaşımda, programı yarım bırakma ihtimali bir hayli yükselmektedir. Ama eğer devamlılığınıza güveniyorsanız, sabah ya da akşam yapmanızda, fiziksel açıdan büyük farklar yoktur.

   P90X Programı için herhangi bir Protein Takviyesi kesinlikle bir zorunluluk değildir. Sadece, gerekli protein ihtiyacınızı doğal yollardan karşılayamadığınız durumlarda düşünülebilir. Onu da en ideal biçimde, sadece P90X ağırlık antremanlarından sonra (cardio olmayan), egzersizin bitiminden itibaren ilk 1 saat içerisinde bir ölçek tüketmeniz olacaktır.

   Cevapla
 22. Hocam protein hesabına göre çok fazla protein alınca sivilce çıkımı oluyormuş (Ki bende oldu) Bende olunca proteini dengelemeye çalıştım ama tam değerlerinde (Gramı gramına) protein alınmassa fayda vermezmi ?

  Cevapla
 23. Merhabalar hocam protein tozları için zararlı olduklarını söylüyorlar kullanmamız gerekmekte midir ?

  Cevapla
  • Merhaba Mert,

   Tabii ki şart değil. P90X ile hiçbir supplement’ı kullanmanız zorunluluk değil.

   Cevapla
 24. Merhabalar, Ben programa başlayacağım malzemelerimin tam olmasını istiyorum. Bu kapı barfiksi ve dumbell’i nerelerden bulabilir ve protein tozlarını nereden bulabilirim ?

  Cevapla
 25. glz00

  hocam ben 45 kiloyum ve beslenmede sorun yaşıyorum kiloda almak istemiyorum ama karın kası istiyorum okuduğum kadarıyla zerocarb proteini bana yakın geldi sizde evet derseniz almak istiyorum

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Dün sizinle telefonda görüşmüştük galiba :-) Isopure Zerocarb, piyasadaki en iyi ürünlerden biridir. Güvenle alabilirsiniz. Ve P90X sizi istediğiniz sıkı ve define karın kaslarına kavuşturacaktır. Ana sayfadaki günün fotoğrafı bölümünde, P90X uygulayan bir bayanın fotosu paylaşıldı dün; görmeye değer!

   Cevapla
 26. Hocam yukarıdaki soruma cvp alamadım ? ve bir sorum daha olacak Xtreme Gain diye bir ürünle karşılaştım ürün şunu diyor= ” MÜŞTERİLERİN %96,7’Sİ 4 HAFTALIK BİR SÜREDE 6 KG’A KADAR KAS KÜTLESİ KAZANIR”
  bide garanti veriyor para iadeli eğer 4 hafta içinde parçalanmış kas yapamazsanız paranız iade koşulları okudum kullanıcı yorumlarını okudum herkez çok olumlu şeyler söylemiş aradığım şey bu mu ? Ürün hakkında bilginiz var mı ?

  Cevapla
  • Ortalama bir vücutçu konu kas yapmak olunca gerçekçi olmayan beklentilere sahiptir. Kesin bir rakam veremem ama özellikle gençlerin oluşturduğu bir grup vücutçu bir ayda 9 kiloluk kas gelişiminin ‘normal’ olduğunu düşünmekte. Hatta gördüğüm bazı vücutçular iki aylık bir periyotta sadece 4,5 kiloluk bir kas gelişimi sağladıkları için yakınıyorlar! Böyle kötü haberleri vermeyi sevmiyorum ama vücudunuz (eğer kas geliştirici ilaçlar kullanmıyorsanız) bu kadar kası bu kadar hızlı inşa edemez… Hatta yanına bile yaklaşamaz…

   Normal olarak büyük beklentileri olan insanlarla ilgili bir sorunum yok. Bununla birlikte; bu kadar hızlı gelişebile inancı, yanlış diyet yaklaşımlarına ve ilaç kullanımına yol açabiliyor. Bu yüzden de ben burada taşları oturtmaya çalışıyorum. Pek çoğunuz benim söylediklerimden pek hoşlanmayacaksınız ama dost acı söyler…

   En iyi muhtemel durumlarda (mükemmel diyet, antrenman ve supplement kullanımı ve de dinlenme stratejileri) ortalama bir erkek haftada 200-500 gram arası kuru kas gelişimi sağlayabilir. Bu vücudunun doğal olarak sana sağlayabileceği maksimum kas kütlesidir. Bu da ayda yarım ya da bir kiloya denk gelir. Bu gelişim size göre çok olmayabilir fakat bir yıllık çalışmanın ardından ise 5,5 -- 9 kilo arası bir gelişim sağlanır.

   Şunu anlayın ki vücudunuza daha az yağ sokarak daha fazla kilo alabilirsiniz. Çünkü kas kütlenizi arttırdığınız zaman bu kaslardaki glikojen ve su depolarını da arttırıyorsunuz.. Daha fazla kas eşittir daha fazla glikojen…İdmanlı biri 100gr kas başına 40gr glikojen depolayabilir. Bu yüzden de eğer 10 poundluk(4545gr) yeni bir kas geliştirirseniz ayrıca 4 poundluk (1.8kg) bir glikojen depolamış olursunuz. Böylece 10 poundluk bir kas gelişimi sağlarsanız, kilonuz 14 pounda (6,36 kg) kadar çıkabilir.(eğer hiç yağ almadıysanız) ayda 3 pounddan (1,36 kg) fazla kilo alıyorsanız biraz yağlanabilirsiniz.

   Cevapla
 27. hocam p90x ağırlık günlerinde supplement kullanmaya karar verdim ama iki marka arasında kaldım. Birincisi optimum nutrition. İkincisi perfect zero carb isopure. Hangisini tavsiye edersiniz? (Amacım incelip kaslanmak)

  Cevapla
  • Selam Kemal,

   Ne diyim, dünya üzerindeki belki de en iyi 2 ürünü söylemişsin, ben bile seçmekte zorlandım. Eğer günlük normal öğünlerinde karbonhidrat alımına dikkat edebiliyorsan Optimum Nutrition. Ama karbonhidrat tüketimine fazla dikkat edemiyorsan (ki etmelisin alsında :-) o zaman Isopure. Ama tekrar ediyorum, ikisi de çok iyi ürünlerdir (bunu supplement’lara fazla prim vermeyen biri söylüyor bu arada)

   Cevapla
   • Aykut hocam selam, ON hydrowhey türkiyede bulamıyorum stoklarda kalmadı diyorlar. Sizin bildiğiniz temin edebileceğim bir yer varmı?

    Cevapla
 28. Mrb hocam p90x tanışmadan önce de spor yapıyordum ama bilinçsiz p90x yapıyorum sayenizde şimdi ben 1 ay düzenli p90x yaptım işlerimdeki askiliklerden dolayı 1 ayda düzensiz yaptım ama genede işe yaradı Yaş:25 boyum 1.78 kilom 76 kg dı şuan kilom 68 kg yağlardan tamamen kurtuldum diyebilirim fakat hiç bir besin takviyesi kullanmadım spor yaptıktan sonra kaslarım ortaya çıkıyor sabah uyanıyorum hiç birşey yokmuş gibi göğüsler karın bölgesi özellikle yediklerime dikkat ediyorum fakat iş saatim akşam 1o hatta 11 buluyor düzensiz beslenmeye itiyor beni nasıl bir besin takviyesi önerirsiniz yada protein tozu ? Bide videolarda p90x içecek var spordan hemen sonra için deniyor onun adı nedır onuda kullanmalımıyım ? şimdiden vereceğiniz cevaptan ötürü tşk ederim..

  Cevapla
 29. ZorBaa

  Hocam mrb.Power LcarnitineCreatin kullanıyorum nasıl kullanmamı tavsiye edersiniz ?

  Cevapla
  • Tekrar Merhaba Sinan,

   Öncelikle, sporda Supplement Dünyası çok büyük bir sektör ve muhtemelen bunu söyleyeceğim için beni topa tutacaklar. Ama bence L-Carnitin’e ihtiyacın yok. P90X Programı, naturel yoldan zaten fazlasıyla yağ yaktıran bir program ve başka bir yağ yaktırıcıya ihtiyacın olmayacaktır.

   Cevapla
 30. Hocam merhaba,

  Whey proteini antrenman sonrasında alacağız ancak günde 2 antrenman olduğunda (+ab ripper) ilk ağırlık antrenmanı sonrasında mı yoksa akşam ab ripper’den sonra mı almalıyız? Bir de 1 ölçek belirtilmiş ancak ben eksik ya da fazla almamak için öğrenmek istedim doğru ölçek nedir? 1 çorba kaşığı yeterli midir?

  Cevapla
 31. hocam 66 kilo 178 boy yaş 19 vücut yağ oranım %15-18 arası benim optimum gold kullanmamdan sonra yağ oranım düşer mi yoksa hydro whey mi yağ oranı düşürür?beni optimum gold ile ilgili bilgilendirin lütfen çok ikilemdeyim hangisini almalıym?şimdiden çok teşekkür ederim…. lütfen acil yardım edin

  Cevapla
 32. bende aldım hocam :D

  Cevapla
 33. Hydro whey aldim hocam , yani egzersizden sonra kullanicam demek oluyo . bilgi icin cok sagolun gorusmek uzere

  Cevapla
 34. Aykut hocaaaam, bugün aramıstım sizi ardından , optimum platinium hydro whey aldım , aldıgım yere sordugumda antrenmandan yarım saat önce ve antrenmandan hemen sonra kullan dediler , sizce nasıl ve ne zaman kullanmalıyım ben sizden ögrenmeyi tercih ederim tesekkürler

  Cevapla
  • Selam Mert,

   Evet dün telefonda konuşmuştuk. Optimum Nutrition Hydro Whey, piyasada alabileceğin en en iyi Protein’lerden biridir, iyi seçim (ON ile bir akrabalığım vs. yok :-)

   Eğer aldığın Hydro Whey ise, egzersizlerden sonraki ilk 1 saat içinde tüketmen gerekir. Ama eğer yine ON’in Hydro Builder’ından bahsediyorsan, içerisindeki 5 gr Creatine’den dolayı, onu spordan önce ve sonra olarak ikiye bölebilirsin.

   Tekrar ediyorum, Hydro Whey ise egzersizlerden sonra.

   Cevapla
 35. Hocam merhaba,ben 175 boyunda 65 kiloyum zayıf ama kaslı bir vücüd yapım var zaten spor salonuna gidiyorum ve egzezsiz yapıyorum.Ama benim sıkıntım kilo alamamam 2 ay önce marka veriyorum kusura bakmayın ama hardlıne nın whey ini aldım ve kullandım 65 ten 66.5 kiloya kadar çıkabıldım ve içmediğim zaman geri bu kiloyu verdim.Hocam asıl sorum bende P90X le 75 kilolara kadar cıkabılır miyim çünkü gerçekten bunu çok kafaya takıyorum.sorumu cevaplarsanız sevinirim iyi günler.

  Cevapla
 36. Aykut hocam meraba yine ben . Daha once soylemistim boy 1.80 kilo 75 yas18 . Programi bitrmekte kararliyim coktw mutluyum hergun daha iyi hissediyorum. 13 gun bitti . Protein tozu kullanmak istiyorum . Gobegimde cok az bibyagkanma var . Hangi protein tozunu onerirsiniz ayrica yaninda l carnitine almaliyim sizce ? Yada protein tozunun yaninda multivitamin tarzi bisey onerirmisiniz oda olazsa baska bi suplement ? Tesekkur ederim simdiden

  Cevapla
 37. Merhaba,

  Birkaç gün içinde bende programa başlamayı düşünüyorum ancak hangisi benim için daha ideal işte bu konuda pek bir bilgim yok:)

  1.72 Boyundayım ve 70 Kiloyum. Yaş ise 28

  Aslında pek kilo verme taraftarı değilim. Daha önce ufak çapta (4-5 ay) bir fitness deneyimim oldu.
  İstediğim ise tabii ki daha güçlü ve daha güzel bir vücuda sahip olmak.
  Hangi programı önerirsiniz? 3 Programın birbirinden farkı nedir?

  Cevapla
 38. merhabalar hocam. öncelikle bu site için teşekkür ediyorum, emeğinize sağlık… ben programda 4. haftaya geçmek üzereyim bel bölgem için aynı şeyi söyleyemesem de göğüs ve omuzlarda belirgin bir gelişme söz konusu. sorum, göbek çevresini daha etkili bi şekilde eritmem için tavsiyeniz var mıdır? ve protein tozunu hergün mü yoksa hangi programlardan sonra içmemi tavsiye edersiniz? çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 39. Merhabalar,

  Yukarıda protein kullanımı ile ilgili yazılanları okuduktan sonra, şu soruyu sorma ihtiyacı duydum. Whey protein alımı antremanların hangi aşamasından itibaren başlanması daha doğrudur.

  Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Soruyu tam anladığımdan emin değili ama, Whey Protein’i özellikle ağrılık antremanlarından (Cardio olmayan) sonra ilk bir saat içinde alınırsa en faydalı olur.

   Cevapla
 40. Ben çoğu yerde protein ve karbonhidrat miktarını kilo başına 1.5 gr protein 2gr karbonhidrat şeklinde gördüm.Aceb gerekli olan nedir.Aydınlatırsanız sevinirim.

  Cevapla
  • Kilo başına 0.8 g karbonhidrat alırsan şişersin kilo alırsın. Karbonhidratlarsa 5.5 5.7 g civarı.

   Cevapla
 41. Kilo vermek için p90x yapıcam ancak öğün aralarında protein bar yazıoyor yerine protein tozu kulansam olurmu ne kadar kullanmalıyım bide sabahki proteinshake nedir?

  Cevapla
 42. ben bir şey sorabilirmiyim bilmiyorum reklam olur diyemi yazmamışsınız. fiyat/kalite oranı en uygun protein tozu hangisi-hangileridir tavsiye edebilirmisiniz.

  Cevapla
  • Öncelikle, birkaç gün içerisinde programa başlayacağınızı biliyorum, şimdiden başarılar. Biz de elimizden gelen desteği göstereceğiz tabii ki.

   Soruya gelince, biz p90xtr olarak burada herhangi bir markayı özellikle desteklemiyoruz. Temelde çoğu protein tozunun da benzer işlevi gördüğünü biliyoruz. Ama benim şahsi görüşümü sorarsan, iki tanesi öne çıkar.

   İlki, Optimum Nutrition’dan (ki ON bu konuda çok kaliteli ürünleriyle duayenlerden biridir) Hydro Whey Protein’i. Özelliği, Hydro yani hidrolize olduğu için, çok daha küçük moleküllere ayrılmıştır ve dolayısıyla kaslarınız tarafından emilimi ve ulaşması gereken yerlere ulaşması daha kolaydır.

   İkincisi ise Isopure’un ZeroCarb Protein’i olurdu. İçerdiği ham whey proteini ve en önemlisi 0 (evet sıfır) carbonitrat ile, hem kaliteli kas yapıp, hem de aynı zamanda kilo vermek isteyenler için çok iyi bir üründür.

   Sonuç olarak, hep tekrar ettiğim gibi, P90X’te başarı için hiçbir Supplement, yani Besin Takviyesi %100 şart olmamakla birlikte, Protein Tozu’nun faydası da yadsınmaz.

   Ama yine de bence P90X için en önemli “supplement”, azim ve motivasyondur.

   Cevapla
   • ilginize teşekkürler.

    Cevapla
    • Rica ederim…

     Pazartesi programa başlıyorsunuz bildiğim kadarıyla.

     Çok iyi sonuçlar alacağınıza eminim.

     Başarılar.

     Cevapla
   • Selamlar,
    Isopure’u İstanbul’da nerede bulabilirim acaba?

    Cevapla
 43. Aykut hocam proteyin tozunu aldıgım yerde günde bir ölcek kullan dediler bir ölceği 30.4g ediyo kilom 87 kilo dediginiz şekilde yaptımmı 87x0.8=69.6g ediyo yani 2 ölcek gibi bişe şimdi ben 2 ölcekmi kullanım 1 ölcekmi fazla kullanırsan sivilcelerin cok cıkar dediler az kullanırsanda bi işe yaramaz dediler napim sizce :) bu arada yarın programa stard vercem :)

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Kesinlikle 1 ölçek yeterli. Kilona göre hesapladığın 69.6 gram protein, günlük toplam protein ihtiyacındır. Sonuç olarak, takviyenin dışında normal öğünlerde aldığın besinlerle de protein alacağın için, toplamda yine ihtiyacın olan protein rakamına ulaşacaksındır.

   Günlük 1 ölçekten fazla protein takviyesi, yakabileceğinden fazla proteinin depolanmasına, yani yağlanmaya yol açabilir.

   Bu arada P90X serüveninde başarılar… Çok iyi sonuçlar alacağına eminim.

   Cevapla
   • cevabınız için sağolun hocam desteginizle inşallah pes etmeden bitircem programı :)

    Cevapla
    • Rica ederim…

     Programı başarıyla bitireceğine eminim. Evet, ilk günlerin zor olduğunu ama her geçen günün daha kolaylaşıp, kendinde görmeye başladığın değişimle de motivasyonun zirve yapacağını bil.

     Tekrar başarılar…

     Cevapla

Yorum Paylaşınız