Yeme Bizi Jared!

Geçen hafta yayınladığımız “Biri Fast Food mu Dedi? Reklamıyla, Gerçeğiyle…” yazısından sadece McDonalds ya da Burger King’e taktığımız falan düşünülmesin. Biz sadece gerçeğin peşindeyiz! :-)

O yüzden bu sefer kontra bir yazıyla, ülkemizde henüz o kadar yaygın olmasa da, özellikle ABD’de “sağlıklı beslenme” furyasından oldukça nemalanan Subway’in ne kadar sağlıklı olduğuna kendimizce değineceğiz.

Daha önce Subway’de yemediyseniz, aslında başta konsept olarak oldukça güzel ve sağlıklı gelebilir. Tüm malzemeler gözünüzün önündedir ve önce çeşit çeşit ekmeklerden birini seçer ve sırasıyla içinde yer almasını istediğiniz malzemeleri söyleyerek, kendi sandviçinizi oluşturursunuz. Buraya kadar her şey hoş. Subway’in sloganı “Eat Fresh” yani “Taze Ye”. Hatta Türkçe’deki daha doğru karşılığı, “Taze ve Doğal Ye”. Peki Subway’in içerikleri ne kadar “doğal”?

Subway’in menüsünde, sandviçinizin içine ekleyebileceğiniz belki 50’ye yakın malzeme seçeneği var. Ama hadi diyelim ekstrem bir şekilde “doğallıktan” yanasınız ya (!), sağlıklı olsun diye yemeğinizin sadece ve sadece tavuk göğsü ve esmer ekmekten oluşmasını istiyorsunuz, içine başka hiçbir şey koymadan. O zaman hazırsanız şimdi sizle, Subway’in kendi resmi sitesinden aldığımız, tavuk göğsü ve esmer ekmek içeriklerini paylaşalım!

Subway İçerik

Doğrusu biz içerikleri tercüme etmek ile bu sefer uğraşmadık, çünkü gördüğünüz gibi gerçekten olabildiğince “doğal”! İçinde bir ben yokum derecesinde…

Burada yine amacımız tek bir firmayı hedef almak değil ama eskiden köyden vs. bir tavuk bulabildiğinizde içinde tek bir içerik vardı: O da tavuk! Yani 28 farklı bileşen değil (onu saydık :-) Ve yine daha önceki bir yazıda da söylediğimiz gibi, “arkadaş ben pizza-kolam ile mutluyum, sağlıklı yemekle işim olmaz, beni rahat bırakın”dan daha tehlikeli olan birşey varsa o da, sağlıklı yediğini zannederken aslında sağlıklı yememektir! 

Son olarak gelelim kapak fotoğrafına. Subway’in reklam yüzü ve basın sözcüsü Jared’in Subway sandviçleri yiyerek tam 245 pound (111 kg) kaybettiği iddia edilir… Ben de derim ki, bu kadar doğal (yukarıdaki listeye bir daha bakınız) beslenme ile vallahi bravo… Yeme bizi Jared!

11 Yorum

 1. Ben okudum içeriğini hiçte sağlıksız birşey bulamadım

  Cevapla
 2. Erkan

  anlamadığım şey bunu tavuğa neden yaptıkları. tavuk lezzetli bişeyt zaten. azıcık tuz atarsın oldu bitti. bu kadar kimyasalı bunun içine koyarak mutant mı yaratmaya çalışıyorlar anlamıyorum ki.

  Cevapla
  • musess

   evet gerçekten neden bu sorduğunuz soruyu bende çok merak ediyorum….böyle giderse kuyruklu insanlar türeyecek!

   Cevapla
 3. ayhan3404

  hocam 2,500.000 takipçi var arkanızda :) yada öyle umuyorum :) ben bu kadar maddeyi kimya dersinde görmüştüm en son harbiden yeme bizi jared muhtemelen yemeden zayıflamıştır :)

  Cevapla
 4. Erkan

  Tavuk degil o. Bildigin godzilla. Azicik ta uranyuma batirsalarmis muhtesem bir lezzet olurdu :)

  Cevapla
  • Uranyum :-) Güldürdün beni :-)

   Cevapla
 5. ev harici yemeye korkar olduk…

  Cevapla
 6. musess

  Hiç yememiştim iyi ki de yememişim:) tavuğu ne hale getirmişler pes doğrusu ..bilgilendirme için teşekkür ederiz hocam kara listeye alınmıştır.

  Cevapla
  • Durun yahu, dava ettirmeyin bizi :-)

   Şaka… ettirin bi’şey olmaz :-)

   Cevapla
   • musess

    :):)dava edilme gibi bir durum olursa hocam arkanızda bir ordu var…..:)

    Cevapla
    • enes

     aynen hocam rahat olun siz musess dogru söylüyor :)

     Cevapla

Yorum Paylaşınız