Çinliler Neden Sıcak Su İçer?

İnternette öylece dolaşırken karşıma böyle bir başlık çıktı ve merak edip daldım içeri. Yazı pek uzun olmadığı için okumaya karar verdim ve bitirdiğimde aklıma ilk gelen şey tabi ki P90X Ailesi oldu :-) Malum son zamanlarda hayatımın merkezine oturan P90X, artık bu tür beslenme ve benzeri konularda daha çok farkındalık yarattı üzerimde ve sizde de öyle olabileceğini düşünerek bu yazıyı paylaşmak istedim. Özellikle zayıflamada problem yaşayan arkadaşların işine yarayacağını düşünüyorum.

Çine gitmiş olanlar iyi bilir, özellikle yaşlı Çinliler yanlarında sürekli bardak tipi termoslarda sıcak su, çay taşırlar. Kışın soğuk günlerde, hatta bunaltıcı yaz sıcaklarında bile hep sıcak su içerler. Çin restoranlarına gittiğinizde de masanıza ilk gelen, bu hafif çayımsı sıcak sudur.

Peki Çinliler neden sürekli sıcak su içer?

Vücudumuz için gerekli olan şeylerin %99’unu midemiz sayesinde alıyoruz. Yediklerimiz bizi fiziksel ve ruhsal olarak o kadar çok etkiliyor ki acı yememiz bizi daha agresif, tatlı yememiz ise bizi daha mutlu yapıyor. Hatta bu yüzden bilim adamları midemiz için “ikinci beynimiz” diyorlar. Midemize en iyi gelen şey ise, sıcak su.

Peki sıcak su bizim için neden iyi?

Midemiz vücudumuz için bir nevi “fırın” işlevi görüyor. Midemiz yediklerimizi bakteri ve enzimlerle eritmek için ilk önce uygun ısıya getiriyor, yani tekrar ısıtıyor. Aslında soğuk su içmek bu yüzden midemizin daha fazla enerji harcamasına neden oluyor. Ama yanında, alınan diğer besinlerin sindirimini de zorlaştırıyor. Özellikle yağlar soğuk suda çok daha zor çözünüyor. Çinliler ise yemekten önce ve sonra sıcak su içerek midelerinin ekstra efor sarf etmesini engelliyor. İşte binlerce yıldır bunun farkında olan Çinliler her fırsatta sıcak suyu bunun için içiyor.

Sıcak su içmenin yararları:

– Vücudunuzun istenmeyen metaryalleri atmasını kolaylaştırır
– Sindirimi kolaylaştırır
– Yemekten yarım saat önce içtiğinizde iştahı azaltır ve kilo vermenizi sağlar
– Soğuk algınlığı ve gribinizin daha hızlı iyileşmesini sağlar
– Reflu belirtilerini, mide asidinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırır

Denemeye ne dersiniz?

Sabah kalktığınızda siz de güne sıcak su içerek başlamayı deneyin ve vücudunuzun nasıl tepki verdiğini kendiniz deneyimleyin.

Eğer sıcak suyun tadı hoşunuza gitmiyorsa,

İçine biraz zencefil, limon, portakal ya da kivi dilimi katarak suyunuzu tatlandırabilirsiniz. Yada direkt Çin usulü yeşil çay içebilirsiniz. Afiyet olsun.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim :-)

6 Yorum

 1. tolgacoskun

  2 gündür sıcak su ile yaşıyorum, gerçekten özellikle soğuk havada çok daha etkili.. bi hayli de tok hissettiriyor

  Cevapla
 2. Mesut

  Çinli Ustalar sürekli içiyor olabilir ama büyüklerimizin de ağır yemeklerden sonra Sıcak Sıcak çay iç demesini de unutmamak gerekir, bunu bilenler yalnız Çinli Ustalar değil büyüklerimizde biliyor demektir :) Tek farkı biz sürekli bir şeyi yapmayı beceremiyoruz :)) Bilgi için teşekkürler.

  Cevapla
 3. çok güzel bir yazım olmuş farklı bir bakış açısı ama cidden arkadaşın dediği gibi asya da çok tercih ediliyor ünlü bir kore dövüş ustasının beslenmesini gördüm sıcak su sürekli tüketmesi dikkatimden kaçmamışdı tercih edilebilir.

  Cevapla
 4. Merhaba Enes,

  Çok güzel bir paylaşım olmuş, teşekkür ederim (bana Duygu’nun paylaşımlarını hatırlattı :-)

  Yukarıda yazılanların hepsine katılıyorum. Soğuk suyun da kalori yaktırdığı biliniyor ama sadece biraz daha fazla kalori yaktırıyor diye ona sarılmak, biraz Makyavelist bir düşünce olur.

  Bu arada, ben de aşağıda P90X İle Bir Gün yazımdan, konu ile ilgili bir alıntı yapayım :-)

  “sabahları vücudunuza girecek ilk şey olarak, ılık bir suya sıkılmış yarım bir limonu da (şekersiz) çok öneririm. Biliyorum, tad olarak dünyadaki en keyifli içecek gibi durmuyor ama kesinlikle tam bir yağ yakma makinesi ve 90 gün içerisinde göbeğinizden yavaş yavaş kaybolan yağlar ve yerine gelen six-pack baklavalar, sizi yeterince motive edecektir!”

  Cevapla
  • Peki hocam maden suyu hakkındaki düşünceleriniz nedir? Limonlu maden suyu ( gerçek limonlu ) de minarel açısından faydalı diye biliyorum. Sodyum miktarı sanırım çok problem değildir.

   Cevapla
   • Kastettiğimiz doğal maden suyu ise, evet faydalı olacaktır. Sodyumun ufak çapta bir ödem tutma durumu söz konusudur ama geçicidir ve terleme ile kaybedilen mineralleri yerine koyma açısından da faydalı.

    Cevapla

Yorum Paylaşınız