Umut – Hayatımın Hediyesi

Merhaba Arkadaşlar…

Yorumlardan bana aşina olabilirsiniz. Umtku kimdir? Adı Umut Utku olan, 1.78 boy 78.800 kg olan bir bireydir. Yaşadığı şehir 1850 rakımda her daim soğuk olan, soğuk olduğu için vücudun yağ bağladı, oksijeni az olan bir yer…

Her şey geçen sene yaz tatilinde, yüzü 60 yaşında, vücudu 20 yaşında amcaları ablaları görünce başladı. Gencim diye geziyorum dedim kendi kendime… Eve dönünce ilk iş spor salonuna gitmek oldu :-) Gittim başladım, azimliyim yaparım. Yalnız bir ay geçti ne kilom değişti, ne belim inceldi. Bu işte bir terslik var deyip araştırmaya başladım.

İlk bulduğum şey Insanity’di… Aman tanrım bu ne çılgın bir egzersiz. İzleyince çok kolay, yapınca halıda kertenkele gibi süründürdü beni. Zaten her şeye gülen kız iyice sinir etti beni. Yaptım, son aydayım, nefesim açılmış, terleyebiliyorum ama gel gelelim belim ve kilom aynı. Belim incelsin diye girdim bu yola :-)

O aralar bir abi bana P90X diye birşey var yapsana dedi. Araştırdım, bu siteyi buldum, 1 ay boyunca üye olmadan izledim siteyi, tamamen okudum yorumlardan bloglara kadar… Ve “Berat ve Ablasının” değişimini görüp başlamaya karar verdim.. Başlamasına başladım da Yoga’ya alışamadım, sadece bir kez yaptım 40 dakika, bu ne yaaa dedim kendi kendime…

2 ay P90X yaptım. Tabii Yogalar tamamen yok, son haftalar yok, kendimce gereksiz buldum… (düşününce bu programı dizayn eden gereksiz birşeyi içine neden koysun :) 3. aya başlarken tatile gittim, yine yedim içtim yattım 23 gün boyunca. Antalya’dan dönünce bir hafta da öyle salladım sonra 3. aya başlayıp bitirdim. Kendi kendime söylenmeye başladım, arkadaş gece 1’de bile yaptın ama atladın, o kadar emek ettin neden tam yapmıyorsun :) İç ses bunu derken dış ses Yoga’yı atla abiciğim sen bana güven işe yaramaz o :)

Ardından 2. tura daha kararlı başladım, atlamayacağım dedim. İlk Yoga günümde saat gece 11:30’da başladım Yoga’ya. Yap yap bitmez, saate bakıyorum yok geçmiyor, tam dış ses bırak derken iç ses hani atlamayacaktın dedi… Tabii o kadar esnek bir vücudum yok, yapamıyorum bazı şeyleri sinirleniyorum :) Sonunu getirdim bitirdim, aman tanrım dedim! Ben bunu neden yapmadım daha önce! Yoga fobisi böylece gitti :)

IMG-20141225-WA0013

Gelelim “aman bir gün atladım bırakayım, bu şekilde işe yaramaz bu”ya… İşe yarar arkadaşım işe yarar, bütün kaslarını çalıştıran bir şey bir gün atlasan dahi işe yarar. 1 hafta atlasan bile işe yarar, bahanenin arkasına saklanmaya gerek yok…

“Vaktim yok!”… Bayanlar brezilya fönü için kaç saat oturuyorsunuz koltukta :) Güzel-bakımlı görünmek için bu eziyet değil mi? Ona ayırdığınız zamanı P90X’e ayırsanız spor yapmanın verdiği huzur, vücudun salgıladığı hormonlar, hiç bir makyaj, hiç bir fön sizi P90X kadar güzelleştiremez :-)

Biz erkeklere gelince… Biz de ben bunu yaparım gazıyla başlıyoruz. Şınavda halıya yapışınca, yok bu bizim işimiz değil diyip bırakıyoruz. Oysa gidip batak oynayan var, sofra kurup efkardan içen var, var da var…

Beslenme… Ben çok hesap kitap yapan biri değilim, taştan yumuşak her şeyi yerim :-) Çok kasılmadım ama metabolizmam hep hızlıydı benim, onun için olabilir. Gün boyu koşturduğum için de olabilir :) Ama kendimi bildim bileli temiz beslenirim, tek kötü yanım var kahvaltı yapmıyorum, yapamıyorum, ama onu da yavaş yavaş çözüyorum :-) Hamburger nedir bilmem, colanın tadını unutalı yıllar oluyor, çok meyve yerim, aşırı su içerim. Soda süt :-)

Ağırlıklar… 5 kg’lık ve 10 kg’lık dambıl setiyle çalışıyorum ama bu sefer ağırlık artıracağım hacim için.

Barfiks… Gerçek anlamda sırttan çekilen barfiks (geniş tutuş), en fazla 5 tane çekebiliyorum. Koldan çekersem (dar tutuş) sorun yok. Bel vurursam 30 tane de çekerim :)

Şınavlar… P90X’in Elmas Şınavı’nda zorlanıyordum artık onu da aştım. Tek elle şınav da 10-10 çekebiliyorum zorlanmadan. Zorlasam çok şey olur sanırım :)

Sonuçta 2. turumu son 3 hafta kala bırakmak zorun kaldığım için mutsuzum ama iyileşmezsem hiç yapamam korkusuyla ufak denemeler yapıp ağrıyı hissedince bırakıyorum. Ocak ayında yeniden başlayacağım… İlk tur bittiğinde 72.300 kg, şu anda 74 kg, beli incelmiş ve gayet keyifli (bu aralar yapamadığım için çok keyifli değilim aslında :)

Buradan herkese teşekkür ederim. Berat, Teoman ve Aykut Hocama özellikle teşekkür ediyorum, bize imkansız denilen şeylerin mümkün olduğunu gösterdikleri için.

Resimlerimi Aykut Hocama atacağım, kimine göre çok iyi sonuçlar olsa da benim için yeterli değil. Benim kafamdaki oluşana kadar devam, oluştuktan sonra bırakır mıyım, tabii ki hayır :) Spor yapmadığım zaman eksik hissediyorum.

Hatalarım varsa affedin :) okuyan herkese şimdiden teşekkür ederim. Bol sporlu, mutlu, huzurlu günler dilerim…

Bir P90X Serüveni…

Umtku Değişim

Sakatlık Öncesi1. Tur Başlangıç ve 2. Tur Sakatlanmadan Önceki Son Gün…

Not: Bu yazı yorumlara kapalıdır. Yorum bırakmak ve yorumlara açık orijinal versiyonu için   Burayı   tıklayabilirsiniz.

Henüz Yorum Paylaşılmamış.

Yorum Paylaşınız