Neden Kolay? 11. Egzersiz

P90X’i yapılabilir kılan, “Neden Kolay” serisinde sıra 11 no’lu Cardio-X’te… Programın 11 no’lu DVD’si olan Cardio-X’in kolaylığından bahsetmek bizim için ayrı bir zevk çünkü tartışmasız pek çoklarına göre zaten serinin en kolay egzersizi olarak görülmekte…

Cardio-X özetle, programdaki 4 farklı egzersizin kısa örneklerinden oluşmakta. Bunlar Yoga, Kenpo, Plyo ve Core Synergistics. O yüzden, Kardiyo-X’i yaparken büyük bir ihtimalle nasıl geçtiğini bile anlamaycaksınız. Ama bu “en kolay” DVD kabul edilen egzersizi kolay kılan ayrıntıları merak ediyorsanız… İşte, neden kolay?

Kardiyo-X / Cardio-X – Neden Kolay?

1) Cardio-X başlar başlamaz, ekranınızın sağ alt köşesindeki sayaçta sadece 43:17′yi göreceksiniz. Gözlerinizi ovuşturmayın çünkü doğru! Cardio-X (Karın Parçalayıcı’yı saymazsanız) serinin en kısa süreli egzersizi.

2) Daha bitmedi… Tabii ki bu toplam süreden ısınma hareketleri de çıkacaktır. Yani daha ilk esas hareketinize başlamdan zamanınız 37:25‘e inmiş olacak. Kalan bölümün de en yukarıda bahsettiğimiz 4 farklı egzersiz segmentine bölüneceğini hatırlarsanız, bu DVD’de zaman bahaneniz olmayacak!

3) İlk segment Yoga’ya ayrılmış olacaktır. “P90X Yoga’sı” lafını duyunca hemen yüzünüz ekşimesin çünkü bu bölüm, zorluk derecesinde normal Yoga’nın yanına bile yaklaşmayacaktır. Yine klasik “Güneş Selamlama” hareketleri ile başlayacaksınız ama normal Yoga’yı sadece 1 kere yapmış biri için bile bu bölüm oldukça “çerez” olacaktır.

4) DVD’deki ikinci segment olan Kenpo (Karate)’ye geçtiğinizde sayacınız 27:07‘ye kadar inmiş olacak. Şimdi… Yoga’nın aksine Kenpo, zaten P90X’in zor olmayan ve en keyifli egzersizlerinden biri olarak kabul edilir. Bir de onun bu “sulandırılmış” (en azından kısaltılmış) versiyonu, yine size kolay gelecektir.

5) Yeri gelmişken; bu DVD’de önceden tayin edilmiş bir “su molası” yok. Ama tüm segment geçişlerinde Tony Horton’un, isterseniz puase’a basıp mola alabileceğinizi hatırlattığını, biz de size hatırlatalım. Kaldı ki, bu geçişler arasında yine nereden baksanız Tony bir 45 saniyeye yakın konuşmakta!

6) Üçüncü segment olan Plyometrics (Zıplama Antrenmanı)’na geldiğinizde, geriye sadece ve sadece 17:51 kaldığını görmek şaka gibi! Şimdi… normal Zıplama Antrenmanı’nın başlarda ne kadar keyifli hareketlerden oluştuğunu ama ilk yarısından sonra bacaklarınızın “canı çıktığından” ne kadar sizi zorladığını hatırlayın. İşte burada, “canı çıkma” bölümü olmadan sadece oldukça keyifli hareketler sizi bekliyor olacak.

7) Kardiyo-X’inizin son segmenti olan Core Synergistics (Merkez Sinerjik) geldiğinde ise sayacınızda sadece 10 dakika 32 saniye kalmış olacak (en sondaki soğuma periyodu da dahil!). Yine Merkez Sinerjik’in en keyifli hareketleri burada olacak. Superman-Banana’dan hala nefret ediyorsanız, o ayrı!

8) Ve zaten bu kısa DVD’nin, az buz değil son 3:50‘si de soğumaya (cool down) ayrılmış. “Ne ısındık ki ne soğuyacağız” demeyin, kendinizi verirseniz Kardiyo-X size yine de iyi bir ter attıracaktır.

9) Son olarak, Kardiyo-X’in diğer DVD’lere daha kolay tutulmasının bir sebebi de, P90X’in Doubles Program Takvimi’ni uygulayanlar için, 2. aylarından itibaren haftada 3 kere normal ağırlık egzersizi DVD’lerinin üzerine (1-3-5-9 ve 10) bir de aynı günün akşamında yapılıyor olmasıdır. Yani Tony’nin amacı sizi öldürmek değil! Ve eğer 11 no’lu Kardiyo-X DVD’si sizin için yazılan program takviminde yer almıyorsa bunun sebebi, sizin daha iyilerini, yani kısa segmentler halindeki Yoga, Kenpo, Plyometrics ve Merkez Sinerjik’in uzun versiyonlarını yapabileceğiniz öngörüldüğündendir. Yani Kardiyo-X herkesin programında yer almaz ve eğer sizin programınızda da yer almıyorsa, bu kötü bir şeyden ziyade aslında iyi bir şeydir! Unutmayın, P90X’in amacı sizi “kolaya kaçırmak” değil, 90 günün sonunda hayatınızın en iyi fiziğine kavuşturmak!

Yorum Paylaşımına Kapalı.