P90X Nedir?

P90X-Türkiye’de, belki de herkesin en önce merak ettiği bu sorunun cevabını bulacaksınız; P90X nedir? Blog dünyasında kırılması zor bir rekora imza atarak, 2,500’ün üzerinde soru ve cevabıyla “Siz Sorun Aykut Hoca Yanıtlasın” bölümüne ek olarak burada, P90X’e başlamaya karar verme aşamasında olanların merak ettiği bu sorunun en ayrıntılı ve derinlemesine cevabını bulacaksınız.

Sizin de hakkında daha ayrıntılı yanıt bulmak istediğiniz sorularınız var ise, Türkiye’nin ilk ve tek P90X Sertifikalı Eğitmeni Koç Aykut’a sorularınızı yöneltebilir ve yine bu sayfalarda cevabını bulabilirsiniz.

Soru: P90X Nedir?

Cevap: P90X, yani uzun adıyla Power 90 Extreme, herhangi bir spor salonuna ihtiyaç duymadan, kendi evinizin rahatlığında, minimal ekipman ile uygulayacağınız, çok kısa sürede büyük değişim göstereceğiniz, sonuçları %100 etkili, kadın-erkek dünyanın en popüler ve başarılı Ev Fitness Programı’dır.

P90X Programı temelde, birbirinden çok farklı ve özel olarak dizayn edilmiş 12 Egzersiz DVD’sinden oluşur. İster yağ yakarak kilo vermek, ister kaliteli kas kütlesi ile hacim kazanmak olsun, hedefinize uygun olarak bu 12 farklı egzersiz DVD’lerinin 90 günlük sıralaması, sizin Program Takvimi’nizi oluşturur. Bu Program Takvimi’nize bağlı olarak, en maksimum sonuçlar için haftanın 6 günü, günde ortalama 1 saatinizi P90X’e ayırmanız beklenir. Egzersizleri, yol ya da trafik derdi olmaksızın, kendi evinizin rahatlığında uygulayacağınız göz önünde bulundurulduğunda, bu ortalama 1 saati (tüm gününüzün %4’ü) ayırmak sanıldığından daha kolay olacaktır. Tüm P90X DVD’lerinin toplam sürelerini, takip eden linkte bulabilirsiniz. (Bknz: P90X DVD’leri Kaç Dakika?)

Buradaki daha önemli soru, P90X’in nasıl bu kadar işe yaradığı ve sonuç verdiğidir. P90X, geleneksel Spor Salonu yaklaşımından farklı olarak, egzersiz dünyasında çığır açan “Muscle Confusion – Kas Şaşırtması” prensibini çok başarılı bir şekilde uygular.

P90X DVD 12Kas Şaşırtması Prensibi’ni şöyle açıklayabiliriz. Geleneksel spor salonlarında ya da yapılan diyetlerde, vücudunuz bir süre sonra egzersiz ya da diyet rutinlerine alışarak “Plato Etkisi” denilen durağanlık sürecine girer. Bir süre sonra gelişme durur ve daha kötüsü kısa vadede alınmış olan sonuçlar tersine döner.

Plato Etkisini bir örnek ile açıklamak gerekirse; görevi bir fabrikada sadece oldukça sıkı bir vidayı sıkmak olan bir çalışan düşünelim. Örneğin sadece sağ elini kullanarak devamlı olarak o vidayı sıkan işçinin, uzun yıllar çalışmasının ardından teorik olarak, kullandığı sağ kolunun diğerine göre çok daha kaslı ve gelişmiş olması beklenir. Ama realitede, kullandığı sağ kolu ile diğer sol kolu arasındaki fark, gözle dahi fark edilmeyecek kadar minimal olacaktır. Bunun sebebi, kullandığı kolunun artık bir süre sonra herhangi bir direnç ile karşılaşmayarak, gelişmeyi ve değişmeyi durdurmasıdır. İşte benzer şekilde, spor salonlarında başlarda iyi sonuçlar görmenize rağmen, bir süre sonra adeta her ne yaparsanız yapın, gelişmenin ivmesinin hızla yavaşlaması ve de durması, bu Plato Etkisi ile açıklanır.

P90X ise çok daha farklı bir yaklaşım gösterir. Zaten vücudunuzun hiç de alışık olmadığı, Plyometrics (Zıplama Antrenmanı), Yoga, Core Synergistics (farklı kas gruplarının bir sinerji ile aynı anda çalıştırılması) ve farklı Ağırlık Antrenmanı egzersizleri ile, vücudunuzu asla alışık olmadığı derecede adeta şaşırtacaktır. İlk 3 haftanızdan sonra, vücudunuz tam rutine alışacak iken gelen Recovery Week (Dinlenme/Kurtarma Haftası) ve ardından tekrar değişen ve yeni eklenen egzersizler, ve yine 2. ve 3. ayınızdaki yerinde değişikliklerle, 90 gün boyunda durmaksızın bir ivme ile değişim göstermenizi sağlayacaktır. İşte P90X “Önce & Sonra” fotoğraflarında sıklıkla gördüğünüz, o inanılması zor 90 günlük değişimlerin (spor salonlarında 1,5 – 2 yılda bile elde edilmesi zor) sırrı budur.

İstatistiklere göre P90X DVD’leri size ortalama 600 ila 900 kalori yaktıracaktır. Bu yine, spor salonları ile kıyasladığınızda, oldukça ciddi ve başarılı bir rakamdır. Basit bir hesap ile, bir kilogram yağın yaklaşık 7000 kaloriden meydana geldiğini düşünürsek, P90X ile yaklaşık 10 günde bir, vücudunuzdaki 1 kg yağdan kurtulacağınız çok açıktır. Tabii burada, beslenme alışkanlıklarınız da önemli bir rol oynayacaktır, ki P90X bu konuda da size yol gösterici olacaktır. P90X programında, klasik anlamda vücudunuzu aç bırakacak, “şu dakika şu yenmeli” tarzında bir “diyet” uygulanmaz. Onun yerine P90X Programları, çok daha kolay ve esnek şekilde uygulayabileceğiniz, sizi yanlış ve zararlı seçimlerden uzaklaştırıp, doğru ve sağlıklı beslenme tercihleri yapma “alışkanlığını” kazandıracak P90X Beslenme Tablosu desteği ile birlikte gelir. Böylece 90 günün sonunda kazanacağınız yeni fiziğiniz geçici değil kalıcı olacaktır.

Son olarak, biz P90X Programını “vücut transformasyon” programı olarak nitelendiriyoruz. P90X sizi 90 gün gibi bir sürede, hiç sahip olmadığınız kadar iyi bir fiziğe kavuşturacaktır, doğru. Ama P90X aynı zamanda bir “yaşam tranformasyonu”nu da beraberinde getirecektir. Program ile birlikte sadece daha fit değil, aynı zamanda daha sağlıklı, daha mutlu, daha pozitif, daha özgüvenli, daha enerjik, özetle çok daha yüksek bir yaşam kalitesine sahip olacaksınız.

Siz de P90X Programı'na hemen başlamak için tıklayın!

Tamamı Yerli Önce & Sonra Örnekleri…

Yerli Sonuclar Grand