Tony Horton ve 10 Kanunu…

Daha önce bu sayfalarda P90X’te mutlak başarı için, yine P90X’in yaratıcısı Tony Horton’un 10 Kanunu yazı dizisini sizlerle buluşturmuştuk. 2010 yılında, California’daki Beachbody Koçları Toplantısı’ndaki muhteşem sunumu ile açıkladığı, orjinal adıyla “Tony’s 10 Laws of Health and Fitness” yani Tony’nin Sağlık ve Fitness’a Dair 10 Kanunu…

Son günlerde, muhtemelen içinde bulunduğumuz “mevsim geçişi” sebebiyle, motivasyonlarında düşüş yaşayanlar olduğunu duyduk! İşte motivasyonu düşenler ve de aramıza yeni katılanlar için şimdi tekrar paylaşıyoruz. Her maddeyi kısaca özetlemeye çalışacağız ama P90X Programı’nı uygulayanlar ve sonuçlarını %100 optimize etmek isteyenler, başlıklardaki her bir linke tıklayıp, çok daha ayrıntılı açıklamalarına ulaşabilir.

Kanun 1: Çeşitlilik

Tony’nin listesinde “çeşitlilik”in ilk sırada olması sanırız bir tesadüf değil. Çeşitlilik, P90X’in başarısındaki belki de en önemli etken. Saatlerce koşu bandında koşabilir ya da günde 1000 mekik çekebilirsiniz. Ama maalesef sonuçlarınız, P90X’in 90 günlük sonuçlarının yanına bile yaklaşamayacaktır! P90X’in bu kadar etkili ve inanılmaz sonuçlar vermesinin sebebi, vücudunuzu çeşitli ve vücudunuzun alışık olmadığı egzersizlerle tanıştırmasıdır.

Kanun 2: Devamlılık

P90X’in felsefesi; Başla – Sabırlı Ol – Devam Et! P90X’in işe yarayıp yaramadığını (eğer hala şüphesi olan varsa) görmenin tek yolu, önce ona başlamak sonra da onu bitirmektir. Unutmayın ki programın ismi P30X ya da P60X değil. Programın ismi P90X, ve devamlılık gösterip sonunu getirirseniz, istediğiniz sonuçlar %100 gelecektir.

Kanun 3: Yoğunluk

Burada “yoğunluk”tan kastedilen, tabii ki hayat yoğunluğu değil. Kastedilen, egzersizleri yapışınızın şekli ve şiddeti. Örneğin Kenpo’da ter atamadığını söyleyen kişi, “yoğunluk” kuramını uygulamıyor demektir. Ekranda gördüklerinizi yapmakla, “gerçekten yapmak” arasında fark vardır. Ellerinizi kollarınızı yumruk atıyor gibi öylesine sallayabilir… ya da gerçekten hayatınızın dövüşüne çıkmışcasına, tüylerinizi diken diken edecek kadar hareketleri içinizde hissederek yapabilirsiniz. Fark, egzersizin sonunda terden sırılsıklam olan tişörtünüz kadar açık ve net olacaktır.

Kanun 4: Amaç

P90X gibi ekstrem bir programa başlarken, istisnasız herkesin bir (ya da daha fazla) amacı mutlaka olmalı. Herşeyden önce her ne ise amacınızı belirleyin. Bu daha sağlıklı olmak olabilir… Daha fit olmak olabilir… Yıllardır içine giremediğiniz kotunuzun içine girmek olabilir… Önünüzdeki yaz plaja gittiğinizde herkesi vücudunuza hayran bırakmak olabilir… Sizi terkeden eski kız ya da erkek arkadaşınızı morartmak olabilir… Okulda canınızı sıkan birine ne kadar güçlü olabileceğinizi göstermek olabilir… Daha kaliteli bir yaşam kazanmak… hepsi olabilir. Yeter ki, önce amacınızı bulun.

Kanun 5: Gerçeklik

Buradaki gerçeklik, “gerçekçilik”ten aslında çok farklı. Gerçekçilik sözü daha çok, hayallere ket vurma, kısıtlama anlamında kullanılır. Gerçeklik’ten kasıt, geçmişte ya da gelecekte yaşamayı bırakın. Şu anki durumunuzun tümüyle farkında olun. Geçmişinizde takılıp kalmak, sizi “ben bunu yapamam, çok zor, vücudum hazır değil” düşüncesine sevk edecektir. Geleceğinize takılıp kalmak ise, bir türlü faaliyete geçiremeyeceğiniz hayallerde yaşamaya, planları sürekli ertelemeye, belki haddinden fazla detaylı araştırıp, aslına bir türlü başlayamamanıza sebep olacaktır. Siz sadece “şu anki” durumunuza odaklanın, geçmişte ya da gelecekte kalmadan, sadece faaliyete geçin.

Kanun 6: Plan

En özet haliyle, P90X’te “planlarsanız başarırsınız, planlamazsanız başaramazsınız!”. P90X’e başlarken, bir oyun planınızın olmaması, en kibar deyimle, saflıktır. Programı yarım bırakmaya (muhtemelen daha ilk haftasından) davetiye çıkartmaktır… Onun yerine, size gönderilen 90 günlük Program Takvimi’nin bir çıktısını almak, evinizin çok görünen bir yerine asmak, hem egzersizler hem de beslenmenizi not edeceğiniz bir ajanda edinmek… iyi bir planlamaya örneklerdir.

Kanun 7: Aktivite

P90X ile zaten epeyce(!) fiziksel aktiviteniz olacak, ama burada bahsedeceğimiz, “P90X dışı” fiziksel aktivite. Ekstrem bir fitness programı ile hayatınızı değiştirirken, o günün takvimindeki o 1 saati bitirdiniz diye, günün geri kalan 23 saatinde miskin miskin uzanmak değil! Aktif yaşam tarzını, hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz. Örneğin, alışveriş merkezine gittiğinizde illa giriş kapısına en yakın park yerini kapmak için dönüp durmak zorunda değilsiniz. Veya evinize ya da işyerinize geldiğinizde, asansörü bekleyenlerin şaşkın (ve imrenen) bakışları altında, merdiveni deneyebilirsiniz. P90X dışı ekstradan her türlü fiziksel aktivite, sonuçlarınızı ileriye taşıyacaktır.

Kanun 8: Dinlenme

Söz konusu kaslar olduğunda, gelişme aslında çalışırken değil dinlenirken sağlanmakdır. P90X gibi, kendi de sonuçları gibi ekstrem bir programı takip ederken, belki de yapılacak en büyük hata yeterince dinlenmemek olacaktır. Yeterince dinlenmemeniz, “over-train” dediğimiz gereğinden fazla vücudu yorma durumuna, dolayısıyla halsizliğe, yorgunluğa, motivasyon düşüklüğüne, daha kötüsü olası muhtemel bir sakatlık durumuna, ve sonunda da programı yarım bırakmaya yok açacaktır. Yeterli ve kaliteli uyku, doğru program takvimi takibi ve stres yönetimi, dinlenmenin en önemli kurallarından.

Kanun 9: Sevmek

P90X’i “severek” yapmanız, devamlılığınızı ve sonuçlarınızı kökten etkileyecektir. Konfüçyus’un “yaptığınız işi severseniz, ömür boyu işe gitmemiş olursunuz” dediği gibi, eğer P90X’i severseniz, yaptığınızın farkında bile olmadan kendinizi 90 günü bitirmiş bulursunuz. Bugüne kadar programı başarı ile bitirenlerle yarım bırakanlar arasındaki en büyük fark da budur. Unutmayın, sevmek doğuştan gelmez, öğrenilir. Siz de takip ettiğiniz programı sevmeyi öğrenin. Bazen bunu sağlamak, yeni bir spor ayakkabı edinmek, verimsiz Yoga matınızı değiştirmek, kendinize gerçek ya da sanal bir çalışma partneri bulmak kadar kolay olabilir.

Kanun 10: Beslenme

P90X’te başarıdaki payın %50′sinin egzersizler %50′sinin de beslenme olduğu düşünülürse, aslında “beslenme”nin ilk sıradaki ve en önemli madde olduğu da rahatlıkla söylenebilir. Bugüne kadar piyasada gördüğünüz ve sihirli değnek olarak önünüze sunulan tüm mucize hapları, “bilmem-ne” diyetlerini unutun… Beslenmenizi, sadece 90 gün için değil bir ömür boyu, bir alışkanlık olarak değiştirmenin yolu küçük ayrıntılarda gizli. P90X Ekstrem bir fitness programı ve vücudunuzu aç bırakacağınız bir program değil. Sadece onu, temiz, adeta 97 oktan yakıtla beslemeniz gerekiyor. Beslenme konusunda son söz, besin takviyelerinde. Besin takviyelerinin, adı üzerinde sadece “takviye” olduğunu unutmayın.

18 Yorum

 1. weeklymerii

  aslına bakarsanız ben tam bi aptalım sadece denemek amaçlı bi hafta yaptım ve dersler yazılılıar diye geçiştirdim ve verdiğim kilonun 3 katını geri aldım. tony haklı başla sabırlı ol ve devam et kuralını es geçmemeliydim. ha azönce bu yazıyı okumadan önce yaz tatilinde başlarım yeaa diyodum fakat sanırım şuanki durumunu düşün ve şimdi başla maddesini es geçmiş olucam. o zaman iyisi mi p90x benimle çıkar mısın? :D

  not: kilom 63 boyun 1.72 göbek popo herbi halta sahibim umarım biraz bıngıllıktan kurtulurum xD

  Cevapla
 2. P90X e baslayali 3. hafta bitti..4. hafta 1. gundeyim..baslamadan once fotograf cekmedim cunku hedefimi biliyorum.ihtiyac duymadim buna.yalniz sunu soyleyebilirim.burada yazan 10 kurali yeni okudum ve megerse hepsini yapiyormusum :)) 94.4 ile basladim ve bu sabah tartildigimda 89.9 idi kilom :) kesinlikle guvenin..Tony’nin form tutma konusundaki insafsizligi ve acimasizligi cok keyif verici :)) i do my best and forget the rest ;)

  Cevapla
 3. Erkan

  blogun yorumlarına baktım da 2013-2014 yılında yorum bırakanların hiç biri şu an ortada yok. Sonuçlarını yayınlamış kimse de yok :-)) Tony’nin kanunlarının ne kadar mantıklı olduğunu göstermesi için kendi kendini örnekleyen bir yazı olmuş.

  Cevapla
  • Rakip bu yazi lanetli mi o zaman? Yazmakla hata mi ettik ?1? wtf :-))

   Cevapla
   • Erkan

    bilemem :-) ben en zından bir tur bitirdim. sen düşün :-))

    Cevapla
 4. Espiri anlayisi iyi olan, boyu boyunuza, kilosu kilonuza uygun olan saglam disli bir rakip bulun :-))

  Cevapla
 5. Yazıdan sonra 2. Chest and backi yapasım geldi vallahi.)
  Teşekkürler.

  Cevapla
 6. The Rock

  Tony ne diyosa doğrudur :)) Aykut Hocam o kadar mail attım cevap vermediniz görmediniz mi yoksa ?

  Cevapla
  • Gerçekten görmedim Umut. Zaten “o kadar” attıysan, yani aynı subject ile çok fazla, “spam” klasörüne takılmış olması muhtemel :-) Rica etsem bir daha atabilir misin, istersen konusunu değiştir. Hemen ilgilenirim.

   Cevapla
   • The Rock

    Yazayım hocam hemen :)

    Cevapla
 7. Mehmet

  Heyecanlandırıcı ve motive edici bir yazı. Paylaşım için teşekkürler.

  Ben henüz P90x programına başlamadım, baharda başlamayı planlıyorum. Önce siteyi ziyaret ederek önbilgi sahibiolmayı uygun buldum.

  Cevapla
 8. alperdal

  Herkese merhabalar, Bu setten yakın bir arkadaşım sayesinde haberdar oldum ve Aykut hocamlada telefon görüşmesi yaparak aklımdaki sorulara cevaplar aldım ve sonrasında P90X seti aldım.. Setim dün elime ulaştı ve yarın sabah başlıyorum.! 2 yıl önce 108 kg idim, 5,5 ayda sıkı bir diyet ve haftanın 6 günü 5 km yüyüyerek 78 kg düştüm. Ama malesef bu yeme düzeni ve yürüyüşleri yaşam biçimi haline getirmedim.. şu anda 94 kg civarındayım.

  P90X ile tekrar forma kavuşup, tabiki fazla kilolardan kurtulmanın dışında düzgün birde görünüm istiyorum. ve artık sporu sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmek istiyorum… moral motivasyon hat safhada ve sabırsızlanıyorum :) çok inatçıyımdır. kendime güveniyorum, P90X’e zaten güveniyorum :))

  sabah ilk işim, ilk gün foto(ları )su çekmek olacak.

  Herkese sağlıklı ve sporlu günler dilerim, artık bende hep buralardayım..

  Cevapla
  • Teşekürler Alper Bey,

   P90X’e devam edip sonlandırdığınız zaman çok iyi sonuçlar alacağınızdan hiç şüphem yok. Başarılar…

   Aykut

   Cevapla
   • alperdal

    Ben teşekkür ederim sayın hocam. Devam ve kararlılık konusunda hiç şüpheniz olmasın..

    Cevapla
 9. P90x in 10 kanununu tamamen okuyun dahada fazla motive olursunuz :)

  Cevapla
 10. Bugünkü motivasyonumu da aldım hocam teşekkürler:)

  Cevapla
 11. Orhan

  Kanunları bir araya getirmeniz çok güzel bir fikir hocam.Çok iyi olmuş.

  Tony Horton yaşının hakkını fazlasıyla veriyor bence.Hem videolarda gördüğümüz o müthiş zor hareketler hem de ince fikirleriyle milyarlarca yaşlıya ve gence örnek olabilecek bir insan…

  Cevapla
 12. P90X Setim elime ulaştı ve Pazartesi ben de başlıyorum. Şimdi bu yazı dizisini görmem de çok güzel oldu. Hepsini okuyup özümsedim.

  Kafaca çok hazırım, daha önce hiçbir şeye bu kadar motive olduğumu hatırlamıyorum, umarım benim de sonuçlarım çok güzel olacak. Ben de ileride kendi yazılarımı paylaşmak istiyorum. Benden önce başlayanların deneyimlerinden de faydalanmak isterim. Herkese teşekkürler.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız