Kanun 4: Amaç

P90X’te (ve belki hayatta diğer alanlarda da) mutlak başarı için “10 Kanun” dizisinde, sıradaki kanun; “Amaç”. Böyle ekstrem bir programa başlarken, istisnasız herkesin bir (ya da daha fazla) amacı mutlaka olmalı.

“Hocam, P90X ile dün tanıştım, ilgimi çekti, başlayayım…” gibi spesifik hedefsiz bir başlangıç, maalesef yarım bırakmaya %90 mahkum.

DVD Seti’ni, Barfiks Barı’nı ya da dambılları edinmeden, önce amacınızı edinmeniz lazım. Bu her ne ise! Daha sağlıklı olmak olabilir… Daha fit olmak olabilir… Yıllardır içine giremediğiniz kotunuzun içine girmek olabilir… Önünüzdeki yaz plaja gittiğinizde herkesi vücudunuza hayran bırakmak olabilir… Sizi terkeden eski kız ya da erkek arkadaşınızı morartmak olabilir… Sizle beraber olmak isteyen çocuğunuzu belki saatlerce yorulmadan kucağınızda taşıyabilmek olabilir… Okulda canınızı sıkan birine ne kadar güçlü olabileceğinizi göstermek olabilir… Daha kaslanmak… Daha kilo vermek… Daha gençleşmek… Daha olgun görünmek… Daha iyi bir yaşam kazanmak… hepsi olabilir. Yeter ki, önce hedefinizi bulun.

Ve hedefiniz ne kadar spesifik olursa, başarıya ulaşma ihtimaliniz de o kadarİçerik yüksek olduğunu unutmayın. O yüzden hedefinizi olabildiğince somut tutun. Hatta bir “Vision Board” kullanın, yani Hayal Panosu. En beğendiğiniz ve onun gibi olmasını istediğiniz bir vücudun, internetten renkli çıktısını alıp, hergün görebileceğiniz bir yere asın (tıpkı Güliz’in yaptığı gibi) Gerekirse, kafasına kendi kafanıza yerleştirin, şaka değil! İnanın er ya da geç o hedefe ulaşacaksınız, bunun adı “çekim yasası”, inanın ya da inanmayın. Ya da siz en iyisi inanın! Çünkü ulaşmanız daha kolay olacaktır.

Peki, sizin bu ekstrem programa baş koyarken amacınız ne?

10 Yorum

 1. Gerçekten yazdığınız yazılar cezbedici umarım insanlarda okuyup birşeylere başlamak için biraz gayret ederler tabi bu benim içinde geçerli.

  Cevapla
 2. Harika bir yazi olmus hocam tesekkürler :) Benim hedefim ilk olarak ogluma örnek bir anne olmak ona insanin hayatinda spor yapmak ne kadar önemli oldugunu göstermek.Hayat bilgisayar oyunlarla ve tv karsisinda gecmemeli.
  2 hedefim tabiki her bayan gibi plajda formda görünmek :)))

  Cevapla
 3. Metehan

  Amaçsız bir gemiye rüzgar bile yardım etse o gemi yürümezmiş. Aykut hocam gene çok güzel bir kurala değinmişsiniz.Benim amacım yağ oranımı düşürmem ve Murat Tavman gibi baklavalarım olsun istiyorum :)
  Ondanda bir kaç motivasyon cümlesi yazmak isterim :)
  “Birgun amacima ulasmak icin hergun hayalimi yasiyorum.” Önce neden yapıyorsun diye soracaklar… Sonra ise… Nasıl başardın?
  Kaybedenler, yoruldugu zaman pes eder. Fakat… Kazananlar ise, kazandiklari zaman..
  Hedeflerime limit koyamam. Çünkü ne kadar güçlü hayal edersem, o kadar ileri gidebilirim.
  Asla tutkunu olduğun şeyde pes etme! Unutma, pes etmediğin sürece asla yenilmemişsindir.
  Saygılar
  Metehan.

  Cevapla
 4. Çok güzel bir yazı olmuş hocam =) Benim ilk hedefim, çoğunlukta olduğu gibi karnımdaki six pack leri görmekti. 37.günümdeyim hafiften göz kırpıyolar, evet bu beni dahada ateşliyor. Fakat daha sonradan birşey daha farkettim. Ben normal yaşantımda aikido ile de uğraşıyorum. P90x in bana verdiği çeviklik ve güç ile aikidoda daha etkili olduğumu farkettim ve amaçlarım daha da değişmeye ve basit bir six pack ten öteye, aikido ustalığına gitmeye başladı. Amaçların basamak basamak artması, vizyonun genişlemesi, daha çok şey istemek gerçekten parayla satın alınamayacak bir his.

  Cevapla
 5. glz00

  okudum hocam teşekkürler :D

  Cevapla
 6. glz00

  motivasyon için seçtiğim posterdeki kaslara sahip olmak benim amacım kendim için özgüvenim için ve sıradan olmamak için başladım.. mücadele etmek hayatın her evresinde var yılmadan mücadele edip 90 günü tamamlıycam.

  Cevapla
  • Süper! Ben de senin o posterden atıfta bulunmuştum yazıda :-)

   Cevapla
 7. Bence amac bu 10 ilkenin en temel olani gercektende amacsiz bi yere varilamayacagini düsünüyorum. Bazen o play tusuna hic basasim olmasada sirf amaclarim ugruna bastigim zamanlarda olmuyo degil :) Gene cok güzel bi yazi olmus ellerinize saglik Aykut hocam :)

  Cevapla
  • Katılıyorum Muhammed, teşekkürler…

   Ayrıca bu ne hız, yazıyı yayınlayalı daha 20 saniye olmuştu ki, yorumun geldi :-)

   Cevapla
   • Motivasyonumu dahada arttirmak adina sürekli takipteyim :)

    Cevapla

Yorum Paylaşınız