Kanun 6: Plan

Mutlak başarının anahtarı, 10 Kanun serisinde, sıradaki ve belki de en önemli madde, Plan. En özet haliyle, “Planlarsanız başarırsınız, planlamazsanız başaramazsınız!”. P90X’e ya da benzer bir ekstrem egzersiz rutinine başlarken, bir oyun planınızın olmaması, en kibar deyimle, saflıktır. Programı yarım bırakmaya (muhtemelen daha ilk haftasından) davetiye çıkartmaktır…

Planlamanızı yaparken, bir numaralı kural, yazmaktır. Herkesin bildiği gibi, söz uçar yazı kalır. Kafanızda yaptığınız planların, gün boyunca kurduğunuz hayallerin… fazla bir önemi yok. Ama yazarak bir kağıda geçirdiğiniz zaman, deyim yerindeyse herkesten 1-0 önde başlamış olursunuz. Tek gereken, sadece P90X’e ayrılmış bir ajanda (5 TL – ya da muhtemelen bedava bir eşantiyon).

Başlayacağınız günü belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Çoğu kimsenin yaptığı gibi Pazartesi mi, yoksa haftanın en zor günlerinden birini seçmek yerine Cumartesi mi? Tamamen size kalmış. Ama ajandanızı açın ve işaretleyin. Üşenmezseniz 1. günden 90. güne kadar! Programı yarım bırakma ihtimaliniz şimdiden %50 oranında düşmüş olabilir.  Çünkü kendinizi esen rüzgara bırakmadınız ve… Planladınız.

Ajandadan sonra, sırada ikinci ekipman var. Bir duvar ya da masa takvimi (yine 5 TL – ya da bedava bir eşantiyon). Hergün en çok vakit geçirdiğiniz yerde tutmanız için. İşyeri masası, buzdolabının üstü, aynanın yanı, ya da bir cep telefonu uygulaması. Her baktığınızda size “planınızı” hatırlatacak ve bir sonraki güne o “X” çarpı işaretini atabilmeniz için sizi motive edecek.

En başta söylediğimiz kadar basit… Planlarsanız başaracaksınız, planlamazsanız başaramayacak. İşte bütün mesele bu…

.

10 Yorum

 1. Program saatim de misafir geldi,sağlığımı misafir kurtarmaz diyip yanlarından kalkıp programımı yaptım.
  Bir de bu gün program sonrası buzdolabından buz çıkarıp küvete attım,spor sonrası çok iyi geldi diyebilirim hem rahatladım hemde kaslarım sert bir şekilde daha uzun aynı şekilde durdu. Sıcaktan biliyorsunuz keşkül gibi oluyor istediğin kadar ağır kaldırılsada bir süre sonra sıcak havadan,patlak balon gibi iniyor.
  Önceden deniyordum,basket maçımın bitimin de arada sırada yapardım. Buzlu bir şok,vucuduma iyi geliyor tabi yaz sıcağında zaten program sonrası değmeyin keyfime oluyor.

  Cevapla
 2. Metehan

  Plansız ve programsız bir P90X yapmak sonuçlarınızı kısıtlayacaktır o yüzden plan çok önemli bence kendim yaşadım, tattım ve gördüm bizzat şimdi ise o hataları yapmamaya çalışıyorum.

  Cevapla
 3. Bu kanunların hepsi bir P90X’çi için elzem. Ama bu madde benim için en önemlisi diyebilirim. Motivasyona ciddi anlamda katkısı var.

  Yine “kendimden örnekler” adı altında birkaç küçük anlatımım var, müsaadenizle (: ;
  Programa ilk başladığımda (bir buçuk yıl kadar önce) bir fon kartonuna (kalın olması amacıyla) ölçerek 1x1cm boyutlarında kareler çizmiştim. Başka üç renk kartondan da 1x1cm boyutlarında kareler kesmiştim. Antrenman yapıp doğru beslendiğim günler mavi karelerin üzerine tarihi, kaçıncı günde olduğumu, hangi egzersizi yaptığımı yazıyor, yapmadığım günler sarı kartonları kullanıyor, dinlendiğim günler ise yeşil karelerin üzerine “REST” yazıyordum ve bu yöntem sarıları en aza indirmek için inanın harikaydı. Ve pembe kartonun teğesine de iddialı bir başlık atmıştım: İRADE İMTİHANIM. “Gel de bırak o programı şimdi, bırakırsan iradesizsin Seda.” demeye getiriyordum yani. (: Evet bu benim ne kadar mükemmelliyetçi olduğumu vurgulayan bir örnek, bu kadar uğraşmak ya da belki bazılarınız için abartmak şart değil, ama işe yaradığı su götürmez.
  Programa önceki ve son başlayışımda da (şubattan bu yana, nazar değmesin) bir a4 kağıdına aynı kareleri çizip bu kez sadece programa sadık kaldığım müddetçe günlerin sayısını, o gün yaptığım egzersizi ve ayriyetten varsa yaptığım bir fiziksel aktiviteyi (bisiklet gibi) yazarak 80leri gördüm P90X geçmişimde ilk kez. Başlığım da bu kez “Never back down!” idi. Asla pes etmeyecektim, etmedim de çok şükür. Motivasyonumu yüksek tutmada bunun etkisi büyüktü tekrar. Sonra alt bacağımdan ciddi bir sakatlık geçirip bir buçuk ay kadar dinlenmek durumunda kaldım ama yattığım yerde zor dayandım bu sürede. Çünkü bağlı olduğum program günler geçerken gözümün önünde duruyor ve ben oraya hiçbir şey yazamıyordum.
  Ve şimdi, kendimi ikinci tura başlamış sayarak bir küçük defter aldım, sarı kapaklı ve üzerinde isim soyisim yazabileceğiniz bir boşluk var. Oraya büyük harflerle “#FITNESS, #NUTRITION progress notebook” yazdım, her gün bir yaprak kullanarak “bugün ne yaptım?, ne yedim?, ne içtim?, ne kadar uyudum?, büyük tuvalete çıktım mı? (yediklerinizin vücuda etkilerini takip etmek adına güzel bir yöntem, denenmesini öneririm)” ve varsa o gün hakkında düşüncelerim, antrenman esnasındaki enerjim hakkında bir şeyler karalıyorum.

  P90X olsun, Insanity olsun ya da hehangi benzer bir ekstrem program olsun; hedefinizi “kafanızda tutmak” kesinlikle yaratıcı bir ilerleme yolu değil ve sizi çok çabuk bırakmaya itebilecek bir yol. Ben ne zaman düzenli ve bilinçli bir şekilde yazarak ilerlediysem, en güzel sonuçlarımı o zaman aldım, çünkü yolun sonuna nasıl yaklaşabileceğimi o zaman görebildim. P90X programını zihnimin içindeki tabir yerindeyse kırk tilkinin içine bıraktığım vakit, oh lele! tutun tutunabilirsen o programa! Her gün o kadar çok şey düşünüyorken, kendim için yaptığım en önemli şeyi zihnimin dipsiz kuyusuna atıverseydim bugün P90X’i yapamayıp bırakan ve “İşe yaramıyor” diye aşağılayan kitlenin içinde olurdum. Açık ve net. Bu yüzden, yazın, planlayın, kendinizi yolun sonunda görün!

  Cevapla
  • kendinden örnekler vererek doğru ile yanlış daha güzel belli oluyor genelde benimde yorumlarım bu şekilde oluyor yorumlara bakarken sed kısmı gördüm dedim kesin uzunca açık birşekilde güzel bir yorum geliyor senin tabirinle konuşmayı paylaşmayı seviyorsun sonuçta p90xtr ailesi olarak gruptaki herkesi yavaş yavaş tanıyoruz (plan olmadan başarıda olmaz)…

   Cevapla
  • Bence cok güzel bir yöntem :) bastan sona kadar üsenmeden okudum gercekten bence P90X in bir insana vermesi gerekeni siz coktan almissiniz :)

   Cevapla
 4. Merhabalar Aykut hocam bu yazınıza kesinlikle katılıyorum şuanda bende odamın dolabına asmış olduğum plan çizelgem sayesinde ınsanıty olsun p90x olsun yaparken hiç sıkılmıyorum

  Cevapla
 5. çok güzel bir kural daha ,motivasyonumu hat safhaya çıkarıyor bu yazılar :) Aykut Hocam maile bir bakarsanız sevinirim.

  Cevapla
 6. hocam siteye ait bir forum bölümü olsa güzel olmazmı p90x için bir türk forum sitesi yok bildiğim kadarıyla böylece katılım daha çok artar gibime geliyor. bir öneri sadece :)

  Cevapla
 7. bykandi20

  Çok güzel bir yazı planlamazsan yapamazsın. Diyeceksinki ilk başlarken ben bunu yapacağım ilk gün dersen ikinci gün bozarsan üşenirsen hiç bir etkisi kalmaz.Yazılar için çok teşekkürler hocam bizler için işe yarıyor bu arada bir şey soracaktm p90xi yapmak için herhengi bi saat olucak mı şu saatte yapılır diye ? :)

  Cevapla
 8. çok güzel bir yazı olmuş devamlılığı olmayan veya motivasyonu çok çabuk kaybeden insanlar için birebir yöntemler ben ilk tur bu çizelgeyle 2 turumda ise aklıma yazdım programı beslenmemi ne yapmam gerekeni gözümün önünde sürekli p90x:D

  Cevapla

Yorum Paylaşınız