Kanun 1: Çeşitlilik

P90X’im yaratıcısı Tony Horton’un California’daki presentasyonunda “Çeşitlilik”in ilk sırada olması, bir tesadüf değil. Çeşitlilik (Variety), P90X’in başarısındaki belki de en önemli etken. Saatlerce koşu bandında koşabilir ya da günde 1000 mekik çekebilirsiniz. Ama maalesef sonuçlarınız, P90X’in 90 günlük sonuçlarının yanına bile yaklaşamayacaktır!

P90X-Türkiye olarak belki de bize en sık gelen sorulardan biri, “Yoga’yı sevmiyorum (ya da nefret ediyorum), onu yapmasam olur mu?”. Cevap: Olmaz! Çünkü, zaten hep sevdiklerinizi ya da yaptıklarınızı yaparsanız, şu an olduğunuz yerde olursunuz! Biz ise, vücudunuzu sadece 90 günden neredeyse baştan aşağı transforme etmekten bahsediyoruz. İşte bu, çeşitlilikle yani vücudunuzun alışık olmadığı bir egzersiz dizisiyle mümkün olacaktır.

Burada 3C kuralından bahsetmeliyiz. Creativity, Curiosity, Commitment. Yani, Yaratıcılık, Merak ve Bağlılık.

Yaratıcılık: P90X serüveniniz (ve sonrasında) yaratıcı olmalısınız. Eğer takip ediyorsanız mesela İbrahim’in burada yaptığı gibi. Başlangıçta Yoga’dan nefret ederken (inanın P90X’e başlayan herkes ilk başta Yoga’dan nefret eder, ve yine her P90X Mezunu Yoga’ya bayılır. Sadece yarım bırakanlar nefret etmeye devam eder…), daha sonra Yoga’nın en zor pozisyonu olan Crane pozunda birkaç saniye durmayı başardı. Ardından 1 dakika boyunca. Ellerinin üzerinde yapması artık kolay gelmeye başladığında da, dengeyi de işin içine katmak için masanın üzerinde doğrulmaya başladı! Bunu ona kimse öğretmedi, sadece yaratıcılığını kullandı.

Siz de yaratıcı olun. Kenpo, kalp atışlarınızı hızlandırmıyorsa, gölgenizle dövüşün, sevmediğinizin bir arkadaşınızı veya patronunuzu patakladığınızı gözünüzde canlandırın! Farkı göreceksiniz.

Merak: Örneği yine Yoga’dan vereceğiz. Alışık olmadığınız ya da zor geldiği için bırakmayın. Merak edin! Kim bilir, belki sonunda çok seveceksiniz (ki öyle olacaktır). Bir sohbet sırasında Yoga’dan bir anektod anlattığınızda ne kadar “cool” olacağınızı bir düşünün. Meraklılık farklılığı, farklılık da başarıyı beraberinde getirecektir.

Bağlılık: Yaptığınız işe bağlı olun, her ne olursa olsun. Bu sadece egzersiz için değil, hayatın hemen her alanı için geçerlidir. Bağlılık, beraberinde Devamlılık’ı (ayrı bir başlığın konusu) da getirecektir, ve de yine sonunda başarıyı.

6 Yorum

 1. ben bu yazıyo okuduğumda gözümün önüne ilk yaptıgım yoga antremanı ilk p90x başladıgım gün geldi 1 madde kısa ama öz her satırında kendimle ilgili bir tecrübemi gördüm yeniden yaşadım p90x en güzel yanıda her hareketi çeşitlendirebilmektedir ve günlük kullanabileceğiimiz okadar çok hareket var ki ayrıca hayatımızın bir parçası halinde ilerliyoruz:D

  Cevapla
 2. severek yaptığınız sürece herşey kolaylaşır birde yoga önemli olan odaklanmak kız kardeşimle yaparken kolay harekette dahi yaparken zorlanmıştım odaklanmamışdım onunla konusa konusa yapıordum peformansda düşmüştü ondan dolayı odaklanmak gerekiyor yogada bazı şeyler için uzun zamanlar gerekli özellikle de 3 ayaklı köprü çok zor bir hareket bir hareketi sevmedimizde yapmak zor oluyor half moon hareket benim ızdırabımdı:D yapamıyordum az duruyordum tek ayak ustunde duruyorm ama önemli olan yukarı kaldırdıgımız ayagın yuksekligi ve tam açılmış olması bu harekette bu kadar zorlanma sebebim ondan önceki angel pose da bacakları çok yormamız 1 dakika dinlenin half moondan önce daha fazla durabıldgınızı goreceksınz

  Cevapla
 3. Ceylan Merve

  acayip gaza gelicez hadi bakalım :))))

  Cevapla
 4. Yoga 1. aydan sonra bence çok sevilerek yapılan bir program (Şahsi fikrim )
  Ne kadar esnek olabileceğimizi vücudumuzda ne kadar çok kullanmadığımız kaslarımızın farkına varıyoruz.Daha ilk saniyelerde yanmalar hat safada başlıyor zaman geçtikçe bir balet edasıyla eğilip bükülebiliyorsunuz.İnsanın oturuşuna yürüyüşüne etkisi çok büyük,kazandırdığı esneklik ve ivmeden bahsetmiyorum.YogaX in en güzel yanı sabah yapıyorsan seni güne mükemmel hazırlar,yok akşam yapıyorsanız size deliksiz bir uyku sağlıcaktır.YogaX nefretle değil merakla yaklaşalım arkadaşlar severek yapalım çok kısa zamanda YogaX i iple çekiyor olacaksınız..

  Cevapla
 5. aslinda yoganin ilk asana hareketlerinin cok zor oldugunu düsünüyordum hele o savasci pozisyonlarindan sonraki half moon falan inanin hic yapamiyodum simdi zorlanarakda olsa yapiyorum ve o kadar keyif aliyorum ki (biliyorum ki herkes hadi be ordan diyor ancak tabiki yaparken keyif almiyorum yaptiktan sonra aldigim sonuclardan keyif aldigim icin artik yapmaktanda keyif aliyorum ) buradan yarim birakanlara ve hic baslamamis olanlara sesleniyorum

  Keep calm and do p90x :))

  Cevapla
 6. Metehan

  Hocam ben 2. Kez bu programı bitiricem ama halen daha Half Moon(Yarım Ay) hareketini yapamıyorum sorun iç bacağımdaki kas gerek olsaki gelişme çağında olduğum iç bacak kasım’a kramp giriyor ve çok kötü oluyorum bırakmak zorunda kalıyorum doktorada gittim doktorun verdiği ilacıda kullandım fakat genede fayda etmedi tekrardan gidicem hala daha şu Ab ripper X deki İn-Out daki iç bacak kemiklerden gelen kart-kurt seside atlatabilmiş değilim bilmiyorum ama iç bacak kaslarımda sanırım zedelenme var.Her half moon hareketini yaparken her ikiside ağrıyor.Ama ne olursa olsun P90X’den vazgeçmem.
  Saygılar
  Metehan

  Cevapla

Yorum Paylaşınız