P90X’in En Zor 10 Hareketi… 6 Numara

Plyo Pushups (Hoplatmalı Şınav!): Hoplatmalı Şınav (bu isim biraz uydurmaca ama hareketi oldukça iyi tarif etmekte), 9 no’lu DVD olan “Göğüş, Omuz ve Arka Kollar”da yer almaktadır. İyi haber, bu DVD ve hareket ile P90X’te 5. ya da 6. haftanızdan önce tanışmayacak olmanız. Ama hazır olduğunuzda, sizi bekliyor olacak.

Hareketi açıklamak gerekirse; normal şınav hareketini düşünün, hareketin sonunda yerden kendinizi kaldırırken bu sefer büyük bir güçle kendinizi havaya zıplattığınızı hayal edin. Söylemesi yapmasından daha kolay! Ancak Tony’nin tavsiye ettiği daha kolay alternatif versiyonunu da yapabilirsiniz. Alkış Şınavı (Clap Pushups) denilen bu harekette, ayaklarınızı yerden kesmeyerek, sadece ellerinizin üzerinde havalanıp, alkışlar-vari hızlıca birbirlerine dokundurup, tekrar pozisyonunuzu alıyorsunuz.

Not: “P90X’in En Zor 10 Hareketi” bölümü, gözünüzü korkutmak ya da sizi P90X’ten başlamadan soğutmak için değildir. Her zorlu hareketin, başlangıç seviyesi için daha kolay versiyonlarının da DVD’lerde gösterileceğini ama yeri geldiğinde programın hala sizi zorlamaya (ve geliştirmeye) devam edebileceğini hatırlatmak isteriz…

7. Sırada: Zıplayarak Dizleri Çekme (Jump Knee Tuck)

8. Sırada: Poz Ver ve Yakala (Pose & Grab)

9. Sırada: Makas (Fifer Scissors)

10. Sırada: Duvar Çöküşü (Wall Squat)

9 Yorum

 1. Açık ara en sevdiğim hareket bu :)

  Bu arada en nefret ettiğim hareket de yine bu dvd de yer alan ağır çekim yapılan şınavlar:(

  Cevapla
 2. isongur

  Bence yogadaki asena ve ardından gelen bacak uzatma hareketi (ayakta ve diğer ayağın baş parmağını tutarak uzatma)

  Cevapla
 3. UgurDUZLA

  Kesinlikle en zor hareket adını hatırlamıyorum ama tarif etsem hemen hatırlarsınız diye düşünüyorum, tek kol kalkık diğer kol ile 4er tekrar yapıp sonra kolları değiştirdiğimiz toplamda 16 tekrar yaptığımız hareket bana göre. Resmen ağlayasım kollarımın yanmalarına karşılık

  Cevapla
  • Bilmez miyim… O hareketin adı “Static Arm Curls” yani “Statik Bükme Hareketi”… Zorluğu da zaten o statikliğinde (birini yaparken diğer kolu bel seviyesinde statik tutmakta)… Ama listenin üst sıralarında bence daha da zorlularını görebilirsiniz :-)

   Cevapla
   • UgurDUZLA

    P90X bitirdiğim için söylüyorum Hocam herkese göre farklı olabilir tabiki ama benim için kesinlikle o harekettir :) :)

    Cevapla
 4. Deniz Aslan

  Bana göre P90X teki en zor hareket karar verip internetten satın almak.

  Gerisi zaten çorap söküğü gibi gelecektir. Vücut her şeye zamanla adapte olacağı gibi en zor hareketi de benimseyecektir. Dolayısıyla en zor hareket “İRADEYİ KONTROL ETMEK”.

  Saygılar.

  Cevapla
 5. umtku

  Gençliğimde yapabiliodum :) şimdi ise 5 tane anca:)

  Cevapla
 6. Sitede bu başlığı merakla takip ediyorum, hemen yorum yazmak istedim. 3. haftamda sanırım diğerlerinin hepsini görmüşlüğüm (debelenmişliğim :-) vardı ama bununla henüz karşılaşmadım.

  Bir de 1 numarayı gerçekten merak ediyorum, bakalım.

  Cevapla
  • Merhaba Emre,

   Takip ettiğin ve yorumun için teşekkürler. Dünyadaki benzer P90X Blog’larında pek görülmeyecek bir seri oldu :-) Ama sonuna eklediğim not sanırım daha iyi açıklıyor. Burada amaç “göz korkutmak” ya da soğutmak değil. P90X her şeyin ve hemen her başlangıç seviyesinin düşünüldüğü bir program. Ve gerçekten zorlayıcı olan hareketlerin, mutlaka daha kolay alternatifleri de videolarda yer alacaktır.

   Bir numaraya gelince, benim aklımda birşey var ama sanırım size sürpriz olacak :-)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız