İyi Görünen Kötüler – 6: Proteinli Enerji Barları

“İyi Görünen Kötüler” yazı dizisine 6 numara ile devam ediyoruz… Proteinli Enerji Barları!

Geçen gün Decathlon mağazasında biraz alışveriş yaparken, çeşit çeşit proteinli enerji barlarının hemen kasaların önlerine yerleştirildiğini gördüm. Yani, kuyrukta ödeme yapmayı bekleyenlerin, hemencecik elini uzatıp kapabilmesi için, itina ile oraya yerleştirilmişler. Gerçekten de olan tam olarak buydu. Yani kimse kuyrukta beklerken, “Aaa deniz gözlüğü de varmış, alalım” ya da “Hah, ping-pong topları da buradaymış, atalım sepete” demez ama… kuyrukta bekleyen çoluk-çocuk, alakalı-alakasız çoğu kişinin, sanki sakız alıyor gibi bu (bir de pahalı!) enerji barlarına yöneldiğine şahit oldum.

Şimdi… Bu proteinli enerji barları, özellikle yoğun tempolu antrenman yapan sporcular için üretilmişlerdir. Böylesine yoğun tempoda bir fiziksel aktiviteye sahip olanlar için bazı durumlarda kullanışlı olabilir. Ama rutin ve sıradan bir gün geçirenler için hiç de yerinde bir seçim olmayacaktır. İnsanlarda, “Hmmm, sporcu mağazasında satılıyorsa, benim için iyidir” gibi bir algı oluşuyor, ki çok yanlış.

Bu durumu anlatmak için, besin değerlerini gösteren ambalajına bakmak yeterli. Sıradan normal çikolatalar bile ortalama 250-300 kalori içerirken, bazı sporcu barları toplam 400-500 kalori içerebilmekte. Üstelik çoğundaki şeker miktarı da, neredeyse toplam günlük tavsiye edilen şeker tüketimine eşit olabiliyor. Yukarıda bahsettiğimiz, yoğun tempoda egzersiz yapan sporcular bile, bu tip barları tüketirken aslında dikkatli olmalı ve etiketlerini iyi incemeli.

Dolayısıyla, bir daha bu albenili protein balarına eliniz gitmeden önce, o gün gerçekten onu hak edip etmediğinizi iyi düşünün!


Önceki “İyi Görünen Kötüler” yazılarını, aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz: 

5 Numara: Kepekli Ekmek

4 Numara: Kuru Meyveler

3 Numara: Powerade

2 Numara: Kahvaltılık Mısır Gevrekleri

1 Numara: Meyveli Yoğurtlar

2 Yorum

 1. Hocam, Redbull hakkında ne düşünüyorsunuz? Zararlı mı?

  Cevapla
  • Bu soruyu duymamış olayım Atakan :-)

   “Redbull”, iyi görünen kötü sayılmaz, direkt kötü! (Zamanının çok sıkı bir Redbull içicisi söylüyor bunu) -- Aykut

   Cevapla

Yorum Paylaşınız