Powerade… İyi mi, Kötü mü?

P90X-Türkiye’de “İyi Görünen Kötüler!” yazı dizimiz vardı, hatırlayanlarınız olacaktır. İlkinde Meyveli Yoğurt‘lara, devamında Şekerli Mısır Gevrekleri‘ne değinmiştik… Şimdi ise, “sporcu içeceği” adıyla anılan Powerade’e ayrı bir başlık açmak istedik. Peki nedir bu Powerade?

Powerade, isotonik bir içecek olarak bilinir. Vücudun, aşırı yoğun sportif aktivitede kaybedeceği “elektrolit”leri hızlı bir şekilde yerine koyması için dizayn edilmiştir. Bu sebeple, enerji (kalori), karbonhidrat (şeker) ve tuz (sodyum) içerir.

Buraya kadar her şey güzel… peki sorun nerede başlıyor? Powerade bir su alternatifi değildir! Yerli-yersiz su niyetine içmek, vücudunuzu gereksiz şeker ve kalori ile dolduracaktır (sonra neden 6-pack’ler hala çıkmadı demeyin!)

Haftada bir, hadi en fazla haftada iki kere 90 dakikalık maç yapan, profesyonel bir futbolcunun, maçın sonlarına doğru bulduğu bir molada Powerade yudumlaması normaldir (Bakınız foto: Ronaldo beyimiz içiyor ama sonra tükürüyor :-) Bu arada kendileri Milli takım resmi sponsorudur da). Ama eğer haftanın 6 günü her P90X’ten sonra, şifa niyetine 500 ml’lik Powerade’i kana kana mideye indiriyorsanız… yandı gülüm keten helva, gitti o egzersiz çöpe! Bu arada 500 ml demişken, ürünün üzerindeki besin değerleri tablosunun, 100 ml için hazırlanmış olduğunu hatırlatalım. Siz hiç, eline bir Powerade alıp, ölçüp tartıp sadece 5’te 1’ini içen gördünüz mü? (Hatırlayınız; Siz Hiç Sadece Yarısı Yenmiş Snickers Gördünüz mü?)

Yani sözün özü… aklınızı kullanın, bilinçli olun. Kırk yılda bir, sıkı bir Plyometrics’ten sonra, bir küçük bardak Powerade, tüm o kaybettiğiniz ter ve elektrolitleri hızlı bir şekilde yerine koyabilir. Ama alışkanlık haline gelmesi ve fazlası… sizi başladığınız noktaya geri gönderecektir.

Not: Daha önce yayınladığım bir yazı ama Google istatistiklerine göre gelmiş geçmiş en çok ziyaret edilen sayfa olduğu için güncel ana sayfaya taşımak istedim :-) 

20 Yorum

 1. Genetik KAS ERİMESİ hastalığı gibi çeşitli KAS HASTALIKLARI var. Sürekli aşırı güçsüzlük ve halsizlik veriyor. Birgün bir kas hastası aşırı yorgun ve susuz bir zamanda bu Powarade denen zıkkımı içti ve neredeyse FELÇ yapıyordu! Çok şiddetli şekilde ZARAR GÖRDÜ. Allah Korusun. Kısacası KAS HASTASI tanıdığınız varsa türü farketmez, mutlaka söyleyin Allah için söyleyin bunu! Böyle sporcu besinlerinden UZAK DURSUNLAR. Hele enerji içecekleri intihar olur! Ama ölüp de kurtulmaz malesef! Ayrıca elektrolitlerin bu kadar hızlı yükseltilmesi çok zararlıdır, keşke baştan bilinseydi. Hızlı ve çok miktarda POTASYUM YÜKLEMESİ de felç yapıyormuş. Bu TIP PROFLARI tarafından KANITLANMIŞ! Son olarak ne tür hasta olursanız olun, kendi doktorunuz kendiniz olun. Sizi KOBAY FARESİ yerine koyacak BİNLERCE doktor var! Tesadüfen üzerinizde denedikleri bir ilaç işe yararsa ONLAR birden bire çok aşırı zengin ve ünlü oluyorlar! BİLGİNİZ OLSUN! Ronaldo’nun bile tükürdüğünü amatörler hele ki hastalar ve hatta böbrek, kalp, sinir sistemi vs. hastaları hiç içmemelidir.

  Cevapla
 2. ben powerade yi zevkine içiyom günde 2 tane sıkıntı olurmu

  Cevapla
  • Ben ara ara içiyorum ama spor yaparken değil zevkine ama sadece karın ağrım oluyo.
   Bide ben voleybolcuyum ama sporda içmek yerine öylesine içiyorum bi zararı olurmu acaba?

   Cevapla
   • Kendi adıma konuşuyorum mide kanserine yakalandım lütfen abur cubur dan uzak durun:(

    Cevapla
  • Merhabalar size kızma gibi bir amacım yok ama onu haftada 1 e düşüren zevkine olmasına rağmen yinede o kadar fazla zararlı
   Küçük bir kaç bilgi:
   Enerji içecekleri kalp krizi yapma oranı yüksek orandadır
   Enerji içecekleri böbrekleri çok yorduğu için az tüketilmemeli (ölümle sonuçlananlar var)

   Cevapla
 3. carrefur da saol markalı bi içecek var 2.50 tl kırmızı ve sarı renkli si var vitaminleri üzerinde yazıyor tavsiyeleriniz nelerdir fitnesss a yeni başladım yan etkisi olur mu aynı vişne suyu gibi de içindeki vitaminler b c d e amino asit falan var???

  Cevapla
  • Merhabalar,

   O markayı görmedim, denemedim. İçindeki vitaminler çok sorun değil de şeker oranı önemli. Şeker/karbonhidrat oranı yüksekse, sonuçları baltalayıcı olacaktır.

   Cevapla
  • onun yerine meyve falan alsan yani bide sağlıklı bir fitness e başlayacksan keten tohumu çiya vb. Şeyleri kullanabilirsin yoğut ile çok güzel gidiyor sana önerim :)
   (ürün falan kötülediğim yok)

   Cevapla
 4. Metehan

  P90X’ten sonra ki içtiğim nesquikli sütün yerini hiçbirşey tutamaz :)

  Cevapla
 5. BlackCat

  Aykut hoca merhabalar size özelden nasıl yazabilirim?

  Cevapla
 6. viXen

  Yine de sağlıksız bir şey içmek istediğinde en iyi seçenek bence. Zaten sudan başka her şey sağlıksız artık :(
  Elbette abartmamak lazım.

  Cevapla
  • ahmet3838

   Doğadanın çayları var.O daha faydalı ve lezzetli sitede onla ilgili blog var.

   Cevapla
   • Faydalı, lezzetli… ve pahalı! :-)

    Cevapla
    • ahmet3838

     Her güzelin bir kusuru vardır hocam :)

     Cevapla
 7. teoman.T

  3guzel bir bilgilendirme olmus.hocamm supersiniz

  Cevapla
 8. merverol

  Yıllar önce okul yıllarımda almıştım merak edip güzel renginden dolayı :)) tabi içemedim tadını beğenmedim diye hatırlıyorum ve atmıştım, birdahada almadım :))

  Cevapla
 9. ahmet3838

  Yazıyı okumadımda güzeldir heralde (:

  Cevapla

Yorum Paylaşınız