İyi Görünen Kötüler – 4: Kuru Meyveler

“İyi Görünen Kötüler” serimize, Meyveli Yoğurtlar, Şekerli Mısır Gevrekleri ve Powerade‘den sonra şimdi de kuru meyveler ile devam ediyoruz.

Günümüzde, yüksek şeker oranları yüzünden “taze meyve” tüketimi bile tartışılırken, kuru meyve tüketiminde özellikle dikkatli olmak ve aşırıya kaçmamak gerekiyor.

Tabii ki, çoğu zaman taze meyve gibi yıkama derdi olmaması, kolaylıkla yanınızda taşınabilmesi, gerektiğinde size hızlı enerji verebilmesi gibi artı yönlerinin olmasının yanında, neden kuru meyve tüketiminde dikkatli olunması gerektiğini burada açıklayacağız.

Yüksek Şeker Oranı

Taze meyvelerin de şeker oranlarının yüksekliği bir gerçek. Ama kuru meyvelerin problemi, aynı meyvenin taze versiyonuna oranla bazen 2, hatta 3 kat fazla şeker içerebilmesi. Ağzınızı açık bırakacak bir örnek ile açıklayalım!

100 gr. taze üzümdeki şeker oranı = 16 gr.

100 gr. kuru üzümdeki şeker oranı = 69 gr.

Fazla Tüketebilme Potansiyeli

Kuru meyvelerin, taze partnerlerine kıyasla daha tehlikeli farzedilmelerinin bir sebebi de, farketmeden haddinden fazla tüketilebilme potansiyelleridir. Hacimsel olarak, tazelerine oranla çok daha küçük hacimde olduklarından, “gözünüz doymadan” kendinizi bir çanak kuru meyveyi tüketmiş halde bulma ihtimaliniz her zaman var.

Vitamin Kaybı

Meyvelerin kurutulma sürecinde, özellikle suda-çözünür vitaminlerinde kayıp olması kaçınılmazdır. Örneğin Beta-Karoten (A Vitamini öncüsü) ve de C Vitamini, meyve kurutulduğunda kaybolan vitaminlerdendir. Genellikle üreticiler, bu kaybı sübvanse etmek için, ürünlerine yapay olarak bu bileşenleri eklemeyi tercih edebilirler.

Sonuç:

“İyi Görünen Kötüler” serisindeki diğer incelemelerin aksine bu sefer, kurutulmuş meyveleri tamamen hayatınızdan çıkarın demiyoruz. Ama yukarıda da saydığımız sebeplerden dolayı, daha “bilinçli” tüketmenizi öneriyoruz. Örneğin, küçük boy kilitli buzdolabı poşetlerine, önceden hazırladığınız biraz kuru üzüm, günkurusu, kuru incir ya da kuru erik karışımınızı limitler dahilinde hazırlayıp yanınızda taşımanız, belki de sizi daha zararlı bir ara öğün alternatifinden kurtarıcı olabilir.

2 Yorum

  1. Avuç önemli bir ölçü birimi olabilir,örneğin kuru üzüm gibi şeker oranı yüksek kuru meyvelerde tek avuç yemek için motive olmalıyız

    Cevapla
  2. viXen

    Kuru meyve hiç yemem, bilmeden doğru bir şey yapıyormuşum:-)

    Cevapla

Yorum Paylaşınız