O Yapabiliyorsa… (Donnarumma Örneği)

Sitenin yakından takipçileri bilir. Bir aralar uzun soluklu bir “O Yapabiliyorsa, Sen de Yapabilirsin” yazı dizimiz vardı. Hatta paylaşılanların derlenmiş toplanmış haline buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi, direkt Ev Fitness’i – Vücut Transformasyonu vs. ile ilgili olmasa da, dönüp dolaşıp konuyu yine P90X’e başlayacağım, hazır olun! (Zaten herşeyi bir şekilde P90X’e bağlamakta üstüme yoktur :-)

Efendim… bana hergün aynı soruyu soran gençler var… “Hocam, henüz 16 yaşındayım, bu program bana uygun mu, P90X yapabilir miyim?” Ben de kararımı verdim, bundan sonra bu soruya diyeceğim ki: “Henüz 16 mı? Elin oğlu 16 yaşında Milan’ın 1. kalecisi oluyor, sen neden bahsediyorsun?!”

Evet, ben Donnarumma’dan bahsediyorum; tam adıyla Gianluigi Donnarumma… (İlk okuduğunuzda Dondurma diye okuyasınız geliyorsa, yalnız değilsiniz!). Kendisi 1999 doğumlu. Bu yazının kaleme alındığı tarihte 16 yaşında. Özelliği ne? Dünyanın en büyük ve köklü futbol kulüplerinden kabul edilen Milan’ın, kalesini 16 yaşındaki ona teslim etmesi. Üstelik, muhtemelen babası yaşında olan 34 yaşındaki Diego Lopez ve 38 yaşındaki Abbiati’yi yedek bırakarak! Üstelik, sadece 1 maçta hasbelkader oynamak değil, ilk 11’de görev verildiği son 3 maçında da Milan’ı galibiyete taşıyınca, yerini iyice perçinlemiş duruyor.

Donnarumma 1.95’lik dev cüssesi ile de dikkat çekiyor. Ağabeyi de profesyonel kaleci olan Donnarumma’nın annesi, “acaba yaşını küçük mü gösteriyor” şaibelerine maruz kaldığı için, yıllarca her maç öncesi oğlunun doğum belgesini yanında taşımak zorunda kalmış.

O zaman, hala her gün “Henüz 16 yaşındayım, P90X yapabilir miyim, çok mu erken?” diye soranlara gelsin… Bu çocuğun bu aşamalara kanepede uzanarak ya da bilgisayar oyunu oynayarak geldiğini sanmıyorum ve yaptığı antrenmanları, akıttığı terleri tahmin edebiliyorum. Yani cevap: Korkmayın, yapın! Bakın elin oğlu 16 yaşında neler yapıyor.

O zaman gelsin sloganımız… O yapabiliyorsa, sen de yapabilirsin! 

3 Yorum

 1. Seçkin YILDIRIM

  Olursa oğlumun adını Gianluigi koymalıyım.Buffondan sonra bu ismin getirdiği kaleci yeteneklerinin tesadüf olabileceğini düşünmüyorum :))

  Cevapla
 2. Tam da Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi maçı öncesi, ilginç ve güzel bir yazı olmuş. Yine P90X’e başlamışsınız hocam :-)

  Peek bu akşam Galatasaray ne yapar Aykut Hocam?

  Cevapla
  • Teşekkürler Erdoğan,

   O zaman bu akşam Galatasaray’a, yarın da Fenerbahçe ve Beşiktaş’a başarılar dilerim. İmza: Politik Aykut! :-)

   Not: Senin 1 Kasım başlama tarihi ne oldu Erdoğan, başladın mı?

   Cevapla

Yorum Paylaşınız