İlk Kez Yoga Yaparken Akıldan Geçecek Düşünceler…

Hadi itiraf edelim, “Yoga” bizim kültürümüze çok da yakın birşey değil! Tam bir klişe ama Yoga denince genellikle; bağdaş kurup, ellerimizi iki yana açıp, “hmmmm”layıp, içimizdeki kötülükleri saldığımız gelir ilk önce akla (Recep İvedik stayla! :-)

Oysa tabii ki Yoga, bundan ibaret değildir, bunun çok ötesindedir ve dürüstçesi P90X Programı’nın en kilit parçalarından kabul edilir. Her egzersiz DVD’sinin girişinde Tony’nin yaptığı kısa giriş konuşmasının Yoga versiyonunda dediği gibi: “45 küsür yaşında bu yapabildiklerini yapabiliyor olmasının sırrı, barfiks ya da şınav vs. değil… Yoga’dır!”

Yani Yoga’yı, özellikle de P90X’in yogasını, yıkarıda bahsettiğimiz “Hmmm…”lamak tarzı birşey sanıyorsanız, feci halde yanılıyorsunuz; sizi bayağı şaşırtacaktır! :-) Ama özetle söylemeliyiz ki, “vücudunuzu zorlamayan şey, vücudunuzu değiştirmeyecektir de”… Yani Yoga’dan kaçmamalı, aksine üstüne gitmelisiniz. Yine P90X-TR Blog yazarlarından, yoga (ve faydaları) hakkında güzel birkaç yazı okumak isterseniz, işte buyrun…

Ayhan’dan – Yoga ve Faydası

Duygu’dan – Hiç Yoga-X’ten Nefret Edilir mi?

İçten’den – Benim Yoga-X’im

Ve bendenizden (Aykut Hoca) – P90X Yoga’sının 5 Faydası ve Yoga Yapmak İçin 6 Sebep Daha!

Ama şimdi tüm bunları bir kenara bırakalım ve hayatında ilk kez P90X’in Yoga’sı ile tanışan birinin aklında ne düşünceler geçiyor olabilir, onlara bakalım :-)

– Ben de Yoga deyince “oh, neyse çerez bi egzersiz” sanmıştım… Bu ne yaaa, canımı okudu!

– Tony şu “Güneş Selamlama” hareketinden bi tane daha yaptırırsa düşüp bayılacağım artık!

– Şaka maka çaktırmadan 40 küsür tane şınav mı çektirmiş oldu bana bu adam şimdi?!

– “Yoga Matı” diye boşuna demiyolarmış… Bu iş böyle parkede olmaz, ben en iyisi bi mat edineyim.

– Aman diyim… İyi ki evde yalnızım. Allah muhafaza bu “Mutlu Bebek (Happy Baby)” hareketi konu-komşu içinde yapılacak şey değil!

– Bu ekrandakileri, özellikle de şu zenci adamın yaptıklarını görünce karar verdim… Ben tam bir kalasmışım! Esneklik mesleklik hak getire! 

– Oooo ama bu son bölüm tam benlikmiş… Uzanıyoruuuuz ve hiç bişey yapmadan öylece yatıyoruuuuzzz…

– Neyse sonunda bitti bu işkence. Bir daha mı? Asla! Elveda P90X, elveda Aykut Hoca!!!

– Bitirdikten 1 saat sonra: Kendimi hiç bu kadar iyi hissetmemiştim, bu meret gerçekten işe yarıyor galiba! Tüm önceki kas ağrılarım azalıverdi. Bir de bebekler gibi uyuyasım var!

2 Yorum

  1. Bu “Mutlu Bebek” hareketi maddesi çok doğru :-D Ona Shoulder Stand hareketini de ekleyebiliriz, sonunda dizlerin başın iki yanına konduğu :-D Ben de yogadan başta nefret ediyordum ama onu bitirdikten sonra hissedilen haz da hiçbir şeyde yok hocam.

    Cevapla

Yorum Paylaşınız