Yoga ve Faydası

Merhabalar arkadaşlar, hepimiz için zor olan hatta sıkıcı gelen Yoga’nın faydalarını anlatan bir  yazıyı paylaşmak istedim sizlerle.

Ağırlık çalışmasını bir hayat tarzı haline getirenler, kas inşa ederek güçlü bir hale gelme tutkusunda olanlar, büyük çoğunlukla esneklik antrenmanlarına gereken önemi göstermezler. Bu kişiler için genellikle önemli olan daha fazla ağırlık kaldırabilmek, kasları daha da irileştirebilmektir. Bu tip limitli bir bakış açısı uzun dönemde maalesef geri dönüşü olmayan durumlara yol açabilmektedir.

Düzenli ağırlık çalışması birçok yarar sağlamakla birlikte, zaman ilerledikçe kaslarda ve vücutta artan gerginlik hissine, eklemlerden gelen çıtırdamalara ve seslere, omuz, bel, kalça gibi eklemlerin hareket kabiliyetinin azalmasına ve gittikçe artan sakatlanma risklerine yol açmaktadır. Bunun temel nedeni, ağırlık çalışmaları ile sürekli kısalan kas liflerinin boylarının esneklik çalışmaları ile eski boylarına kavuşturulmamasıdır. Boyları kısalan kas lifleri bağlı oldukları tendonları da beraberinde çekmeye başlarlar. Kemiklere bağlanmış olan tendonlar da kemiklerin ve destek dokuların “mobilitesini” (hareket kabiliyeti ve alanı) tehdit etmeye başlar ve beraberinde çok ciddi sorunlara yol açabilir.

İnsan vücudu ve taşıdığı eklemler, serbest bir şekilde hareket etmek üzere dizayn edilmiştir. Eklemlerin mobilitesinin azalması, hareket etmeye programlanmış olan insan vucudunun hareket etmeyi sürdürebilmesi için azalan mobilitesini başka bir şekilde kompanse etmeye zorlar. Bu durum, kas dengesizliklerine yol açabilir (sertleşen kalça kasının çekmesinden dolayi kalça kemiğinin bir yana doğru eğik durması gibi) veya stabilite için dizayn edilmiş eklemlerin mobilite sağlamaya çalışmasına zorlar (ayak bileklerindeki mobilite eksikliği sonucunda diz ekleminin kompanse ederek mobilite sağlamaya çalışması gibi), ya da mobilitesi azalan eklemlerde çeşitli sakatlanmalara yol açar. Olabilecek başka bir problem de kasların çekmesi sonucunda aksisinden kayan eklemlerin, sürtünme için dizayn edilmemiş bölgere sürtünerek çeşitli tahribatlar yapabilmesidir.

Yoga, ağırlık çalışması yapan veya yapmayan herkesin mobilite ve esneklik sağlaması ve yukarıda saydığımız potansiyel tehlikelerden korunması için çok önemli ve ideal bir egzersizdir. Ayrıca stresi azaltmak ve zihinsel rahatlama sağlamak için de çok faydalı bir çalışma türüdür. Yoga, vücutta uzun ve uyumlu aksis hatları yaratmayı sağlayan, eklemleri sağlıklı bir şekilde açmaya olanak veren, içgüdüsel ve anatomik açıdan doğal ve doğru elementler içerir. Bir Power Yoga türü olarak özellikle Yoga-X, izometrik çalışma dediğimiz kasların dayanıklılığını ve direncini artırmaya yönelik çalışmalar da içermektedir. Yoga tüm zayıf yanlarınızı kolaylıkla açığa çıkaracak ve kendinizi bu noktalarda geliştirmenize olanak verecek harika bir egzersiz türüdür. Yoga ile kalça, baldır, göğüs, omuz gibi sertleşmiş kaslarınıza tekrar esneklik kazandırabilir, duruşunuzu iyileştirebilirsiniz. Vücudunuzdaki kas dengesizliklerini giderebilir, bel ağrısı vb. gibi sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Ağırlık çalışmalarında, genellikle büyük kas grupları izole edilir ve güçlenmeleri sağlanır. Fakat vücutta bu kas gruplarını destekleyen birçok alt kas grubu vardır. Vücudumuzu stabilize eden ve optimum seviyede çalışmasını sağlayan bu kas grupları eğer güçlendirilmezse ileride birçok problemlere yol açabilmektedir. Yoga, bu destekleyici kas gruplarını güçlendirir, vücudunuzun daha uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlar. Ve vücudunuzu günlük yaşamınızda veya ağırlık çalışırken yapmadığınız pozisyonlarda çalışmaya da zorlayarak sizi geliştirir. Yeterli esneklik (kaslar), elastikiyet (tendonlar ve destek dokular) ve mobilite, ileride doğabilecek sakatlanmaları önlemede şart olan faktörlerdir.

İşte P90X’e yeni başlayanların bazen “burun kıvırma” hatasına düştüğü Yoga’nın, program ve sonuçları üzerindeki etkisi bu kadar önemlidir. İyi Yoga’lar…

Yoga

8 Yorum

 1. stranger

  Iyide hani 45 dakika olacakti.

  Cevapla
 2. stranger

  Tesekkurler ayhan kardesım ama 1,5 saat helede bu catalanga denvır dog dedıkce offff cekmeden olmuyorç
  Ama bundan sonra daha bı ozenecem. :))

  Cevapla
 3. Pınar BAYTAR

  yoga <3

  Cevapla
 4. ayhan3404

  Yorumlar için çok teşekkür ederim dün baktığımda yorum göremeyince üzülmüştüm :) nasıl olurdu böyle bir paylaşıma yorum gelmez diye :):)

  Cevapla
 5. Ases4u

  Çok güzel bir paylaşım olmuş elinize sağlık.. Ne yalan söyleyeyim benimde favori CD’ im YOGA X ve gelecek programı iple çekiyorum :)

  Cevapla
 6. Ugur_K

  Merhabalar yoganın faydasıni kesinlikle bütün vücudumda hissediyorum bende karın kaslarıni calistiriyor omuzu kasiyor kollar sirt heryeri dinamik sekilde tutmaya yariyor yagların sıkışmasini sagliyor bunlar benim vucudumda hissettiklerim belki uzun ve brazdaha az zevkli digerlerine göre ama kesinlikle atlanmaması gereken bir gün

  Cevapla
 7. Metehan

  Hepsi doğru :)
  Hocam dünya üzerinde gerçekten böyle en ince detayına kadar yapılmış bir program yok :)
  Bir program bu kadar mı mükemmel olur. Sıçramasından tut, esnekliğine, esnekliğinden tut gücüne pehh :)

  Cevapla
 8. Ayhan Selam,

  Paylaştığın için çok teşekkürler. Yoga’nın P90X ve sonuçları için ne kadar kilit bir parça olduğunu çok net biliyorum ama bunun bilimsel sebeplerini de görmek süper faydalı oldu. Kesinlikle hepsi doğru.

  Tekrar teşekkürler…

  Cevapla

Yorum Paylaşınız