Konfor Zonu ve Sihirli Sonuçlar

Bize istisnasız her gün gelen bir soru… “Kolay mı?” 

Tabii bunu daha da çeşitlendirebiliriz. “Yapabilir miyim bilmiyorum… Sporcu geçmişim yok… Zor olduğunu duydum…  Daha önce çok farklı şeyler denedim olmadı… Ya bunda da sonuç alamazsam…”

Peki ne cevabını duymak istiyorsunuz? Kolay dememizi mi? Hayır kolay değil. Yani aslında göreceli. Her gün ortalama 1 saati (tüm günün %4’ü!) egzersize ayırmak, kanepede 1 saat şekerleme yapmaktan kolay değil! Ya da yediklerinize dikkat etmek, sağlıklı beslenmeye çalışmak… her önünüze geleni yemekten kolay değil! Ama zaten kolay olsaydı “herkes” yapardı, herkes fit olurdu, fitlik sıradanlık olur, kıymeti kalmazdı…

Muhtemelen bu sitedeki sonuçları incelediniz… Zannetmeyin ki, sizin bir göz kırpması ile baktığınız tüm o “Öncesi & Sonrası” sonuçları, kolay alındı! Her birinde emek var, bundan emin olabilirsiniz. Ter var… Hatta onlar ter de değil, vücudunuzun ölen yağlarının cenazesinde döktüğü göz yaşları! Ha bir de gerçek sevinç göz yaşları var. O sonuçları aldıktan sonra dökülen sevinç göz yaşları. Bir şey, en azından bir şeyi, başarmışlık duygusu. Artık hiçbir şeyin aynı olmayışı. Üstünüze çuval bile giyseniz, artık size yakışıyor ve yakıştırılıyor olması. Artan (dağları bile delen) bir öz güven. Hayata pozitif bakış açısı. Zor hasta olan bir bünye. Kolay mutlu olan bir kafa. Geceleri bebekler gibi uyumak. Tüm gün boyu enerji dolu olmak. Artık iki merdivende nefes nefese kalmamak. Önüme ne engel çıksa aşarım, “Süpermen”im ben duygusu…

Hayatta oturduğu yerde başarıya ulaşan tek canlı, tavuktur! Siz tavuk musunuz? Ya da kimse, başarı basamaklarını elleri cebinde çıkmamıştır. Yani tüm bu yukarıda saydığımız pozitif değişimler, o “konfor zonu”nuzda gerçekleşmiyor, maalesef. Tam tersi, onun dışına çıktığınızda gerçekleşiyor bu “sihir”.

O zaman bir dahaki sefere; saatinizi her zamankinden 1 saat erkene, sabahın 5:30’una kurduğunuzda, aslında tek zor hareket olan o “Play” tuşuna bastığınızda, karışık pizza yerine haşlanmış tavuğu seçtiğinizde, gece yatağınızda telefonunuzu kurcalamak yerine kaliteli bir uykuyu yeğlediğinizde… konfor zonunuzdan neden çıktığınızı hatırlayın.

Kolay mı? Elbette değil (göreceli). Sonuçlarına değer mi? Elbette değer (bu görecesiz).

Konfor Zonu ve Sihirli Sonuçlar

Konfor Zonu ve Sihir

3 Yorum

 1. Aykut Hocam okuduğum en güzel yazıydı bunu okuyup da gaza gelmeyen yoktur sanırım :)

  En beğendiğim kısımda “Hayatta oturduğu yerde başarıya ulaşan tek canlı, tavuktur! Siz tavuk musunuz?” saygılar :)

  Cevapla
 2. KBT

  ” Hatta onlar ter de değil, vücudunuzun ölen yağlarının cenazesinde döktüğü göz yaşları!”

  siz de keşfedilmeyi bekleyen bir edebiyatçı ruhu var hocam, çok yaşayın mükemmel betimlemişsiniz. :D

  Cevapla
 3. icten

  Hocam, okuduğum en iyi motivasyon yazisi olmuş. Resmen kendimi koşu yaparken hayal ettim ve kulaklıkta sizin sesiniz bana bunları söylüyorsunuz.

  Gazs geldim

  Cevapla

Yorum Paylaşınız