Yoga Yapmak İçin 6 Sebep (Daha!)…

İki gün önce yayınlanan (Ahmet tarafından) “Gençlik İksiri Yoga” yazısından sonra, sıcağı sıcağına, “Neden Yoga?”yı, kısaca 6 maddede özetlemek istedik…

1) Aktif İyileşme

Yoga, ağırlık kaldırmadığınız günlerde iyileşme sürecinden taviz vermeden harekete devam edebilmeniz için etkili bir yoldur. Hatta aynı zamanda metabolizmayı hızlandırmak ve toksinleri atmak için de en iyi yollardan biridir. Yani başta size çok yorucu gibi gözükse de Yoga, yorulmanın değil, aslında dinlenmenin bir parçasıdır.

2) Kinestetik Farkındalık

Aynasız bir odada yalın ayak yoga pozları içerisinde akmak çok büyük kontrol gerektirmekte… Yoga, görsel bir yardım olmaksızın tam bir vücut farkındalığı için sizin vücudunu dinlemenize ihtiyaç duyuyor. Ve yoga gerçekten böyle bir içsel odak ortaya çıkaracaktır. (Muses’in “çıplak yoga” fikrini de deneyebilirsiniz :)

3) Hareketlilik ve Esneklik

Bize ısrarla kaslarımızı daha fazla esnetmemiz, eklemlerimizi daha fazla hareket ettirmemiz söylense de bizler (özellikle erkekler) genellikle sadece ağırlık çalışmak istiyoruz değil mi? Ancak unutmayın ki, hareketliliğinizi ve esnekliğiniz arttırmak, ağırlık çalışmanızdan aldığınız faydayı da arttıracaktır.

4) Nefes Kontrolü

Doğru nefes almayı öğrenmek, diğer tüm egzersizlerde de işinizi kolaylaştırarak performansınızı ciddi derecede arttıracaktır. Yoga, nefes üzerinde büyük bir farkındalık yaratır ve bu farkındalık da tüm egzersizler sırasında size büyük bir fayda olarak geri dönecektir.

5) Vücut Ağırlığı Gücü

Ne zaman ki Yoga’da “Crane” pozunu yapmayı denersiniz, vücut gücünüz ile ilgili eksikleri o zaman fark edersiniz! Ağırlık çalışması yaparak demir parçaları kaldırabiliyor olmak harikadır; peki kendi vücut ağırlığınızı kaldırmakta ne kadar başarılısınız? Yoga, vücut ağırlığı gücünün gerçek potansiyelini ortaya çıkaracaktır.

6) Rekabetsiz Bir Ortam

Ağırlık çalışması yapan çoğu insanın “rekabetçi” bir yapısı vardır. Daha önce kaldırdığımız ağırlıklarla, salondaki diğer sporcularla ve hatta düzenlenen organizasyonlarda sistematik bir şekilde sürekli rekabet ederiz. Bu bizi bu kadar hevesli ve de hırslı kılan bir özelliğimiz. Bu rekabet ortağımı çoğunlukla arkadaşça olsa da rekabet rekabettir ve bu bazen bizi körleştirir. Yoga sizi bu rekabetçi ortamdan uzaklaştırır ve merkezinize geri çeker. Yoga size ilerleyişinizi kabullenmeniz ve kendinizi yan matın üstündeki kişiyle karşılaştırmaktan vazgeçmeyi öğretir.

7 Yorum

 1. viXen

  Hocam,
  Yazıdan çok fotoğrafınız ilgimi çekti.
  Bir daha ki sefere ben çekmek isterim fotoğrafınızı.

  Cevapla
  • :-) (Ben: Kırmızı Surat…)

   Cevapla
 2. ahmet3838

  Dinlenme haftasına girmeye bir gün.kala bu yazıyı görmek güzel oldu hocam.Elinize sağlık :)

  Cevapla
 3. Hocam birşey soracağım, fotoğraftaki siz misiniz?

  Cevapla
  • Evet :-)

   Cevapla
   • Kartpostal gibi çıkmış valla :-D Nere orası?

    Cevapla

Yorum Paylaşınız