Gençlik İksiri Yoga

Herkese Merhabalar,

Aykut Hoca’dan önce yorum yapma yarışmasından kazandığım (Oliver Queen abimin hediye ettiği) yeni Bonus Yoga’yı biraz önce bitirdim. Bu kısaltılmış yeni yoga hakkında biraz bilgi vermek istedim :)

Öncelikle P90X’te çoğu kişinin en sevmediği DVD genellikle Yoga’dır. Bunun birçok nedeni var. Bazıları 1.5 saat uzunluğunda olduğundan şikayetçi, bazıları Yoga pozlarının zor oluşundan, bazıları ise Yoga’nın gereksiz olduğunu ve vücudu sadece ağırlık antremanlarının geliştireceğini düşünüyor.

Şunu belirtmek isterim ki P90X’te Yoga gereksiz bir şey olsaydı emin olun yogayı P90X’e hiç koymazlardı! Bunu Tony Horton’un Yoga’nın başlangıcında söylediği sözden de (şu anki diri vücudumu çektiğim barfikslere değil, yaptığım yogaya borçluyum) anlayabilirsiniz :-) Yani Yoga size başta sıkıcı da gelse, acı da çektirse, yapmayı deneyin, yavaş yavaş sevmeye başlayacaksınız. Genellikle P90X’in başında çoğu kişinin nefret ettiği Yoga, P90X’in sonunda favori egzersizleri oluyor :-)

Şimdi gelelim “Fountain of Youth – Gençlik İksiri” Yoga’ya… P90X’in yaratıcısı Tony Horton da, orijinal Yoga X hakkındaki yakınmalardan yılmış olacak ki, Gençlik İksiri Yoga alternatifini çıkarmış. Bu yoga 45 dakika sürüyor. Yani normal yoganın yarı süresinde bitmiş oluyor. Bu yandan güzel ama 45 dakika olduğu kolay anlamına da gelmesin! P90X’in Yoga-X’indeki çoğu hareket burda da var. Warrior One, Warrior Two, Reverse Warrior vs… Hatta Tony Horton yoganın sonuna doğru bir de karın hareketleri serisi koymuş. Yani yok yok :-) Zamanı olmayanlar için güzel bir alternatif olabilir.

Ve son olarak Fountain of Youth Yoga’da Tony Horton’a yoga hakkında düşünceleri soruluyor. Bunu direkt buraya yazmak istiyorum. Çünkü yoganın önemini, söylediği cümlelerle gayet güzel anlatıyor.

”İnsanların çoğunluğu yogayı neden sevmez? Çünkü yogada çok da rahat olmayan pozisyonlarda durmak vardır. Eklemleri, tendonları, kasları ve hemen her yeri çalıştırır. Ama sabır ister. Alışılmışın dışındadır. Ama en çok çalışmanız gereken şeyler zaten alışık olmadığınızdır!”

Son cümlede de söylediği gibi, en çok çalışmanız gereken şeyler zaten alışık olmadığınızdır!

14 Yorum

  1. musess

    Eline sağlık ahmet :) Yoga gerçekten faydalı yahuuu

    Cevapla
    • ahmet3838

      Teşekkürler. Müge abla :) Dediğin gibi yoganın önemi baya büyük boyumun uzamasına ve duruşuma(posture) katkısı büyük :)

      Cevapla
  2. ahmetkivanc

    Bu kısa yogayı nereden indirebiliriz.
    bu mu?
    https://www.youtube.com/watch?v=y_15AZv-27o

    Cevapla
    • ahmet3838

      O video değil bir arkadaşını p90x ile tanıştırırsan Aykut hoca hediye ediyor :)

      Cevapla
      • ahmetkivanc

        sağol

        Cevapla
  3. The Rock

    Yoga dayanıklılık için çok gerekli diye düşünüyorum. Özellikle o bacak ağrıları insanı daha bir sağlam kılıyor. Güzel bir yazı olmuş, benim dvdm gelseydi de bende yapsaydim :-)

    Cevapla
    • ahmet3838

      Teşekkürler :) PTT benimkini ilk yanlış yere gönderdi aradım felan öyle geldi :D

      Cevapla
  4. Hadi ilk yorumu ben yapayım :-)

    Ne zamandır Fountain of Youth Yoga hakkında yazmayı planlıyordum, kısmet sanaymış :-) Çok beğendim, sanki ben yazmışım gibi hissettim :-)

    Classic Yoga’nın da yeri ayrıdır ama ara sıra vakit problem olduğunda Gençlik İksiri Yoga can kurtarıcı olacaktır.

    Cevapla
    • ahmet3838

      Teşekkürler hocam :) Recovery haftasında çoğunlukla bu yogayı yapıcam diğer haftalarda classic yoga yapmayı planlıyorum :-)

      Cevapla
    • ahmetkivanc

      Yani 04 YOGA X bu kısa yogadan dahamı verimli olur?

      Cevapla
      • ahmet3838

        Kısa yoga zamanım olmadığımda güzel eğer zamanım varsa classic yogayı yaparım.İkiside son derece etkili bu arada :)

        Cevapla
  5. ahmet3838

    İnsanın kendi bloguna ilk yorumu atması ne kadar güzel birşey :)

    Cevapla
    • Bak ya, bak ya, bak ya…

      Cevapla
      • ahmet3838

        Hocam online olup 5 dakika sonra çıkıp tekrar online olunca yayınlıyorsunuz yazıyı bence taktiği değiştirin :)

        Cevapla

Yorum Paylaşınız