Benim Yoga X’im

Vay canına…!

Yoga ile tanışalı 3 ay oluyor, ama sadece 1 ay aktif olarak yoga yaptım. Yoga’ya başlamadan önce insanların Tanrı’ya ulaşmak için kendilerine saçma bir bahane bulduklarını söyler dururdum; bir arkadaşım hiç araştırmadan nasıl bu şekilde düşünürsün dedi ve ben namaz kılmanın farklılaştırılmış modeli olarak düşündüğümü söyleyerek yorumuma devam ettim. Daha sonra bu durum kafama takıldı ve araştırdım.

Yoga sizi Tanrı’ya ulaştırmaz ama kendinize ulaştırır. Deneyimlerimden bu sonuca ulaştım. Bedeninizi iyi ve kötünün savaşı şeklinde hem zorlar hem de dinlendirir, varlığından bile haberdar olmadığınız kaslarınızı çalıştırır ve size gerçekten ama gerçekten kalori yaktırır.

İlk başladığımda aman ne kolay dediğim çok basit hareketler bile çok zorlu geldi, çünkü her bir hareket belli bir süre içerisinde gerçekleşiyor ve bu durumda da oldukça fazla canınız yanmaya başlıyor. Canınız yanarken bir üst harekete geçtiğinizde bir önceki pozisyona dönmek için dua eder hale geliyorsunuz. Biraz alıştıktan sonra yoga yaparken zihninizi rahat bırakıp sadece konsantre olmaya başlıyorsunuz ve içinize aldığınız her bir nefes tüm vücudunuzda panayır varmış gibi geziniyor ve aldığınız nefesi verirken de huzur hissediyorsunuz. Yoga demek kendinize ulaşmak, bedeninize erişebilmek demek.

Yoga’ya alışkın bir bedenimin olması ve çoğu hareketi bilmeme rağmen Yoga-X DVD’sinde 45 dakika dayanabildim ama moralimi bozmuyorum çünkü biliyorum ki vücudum henüz bu değişimleri algılayamıyor ve 45 dakikalık bir dayanma süreci ilk ders için gayet başarılı. Aslında amacım biraz mola alıp devam etmekti ama mola süresini 2 dakikadan 10 dakikaya çıkarınca vücudum soğudu ve bilinçsiz bir şekilde zorlayarak devam etmek istemedim.

Aykut Hoca ile birebir bu durumu konuştum, kendisi ilk ders için 45 dakikanın gayet yeterli olduğunu söyledi ve ben tüm DVD’ye sıfırdan başlama zahmetinden kurtuldum. P90X desteği diye buna derim ben :)

Sizden ricam vücudunuz zorlandığı anda kısa molalar alın ve asla ters bir hareket yaparak kendinizi zorlamayın, bu yogadan nefret etmenizi sağlar ki aslında bir ömür yapmanız gereken tek DVD’nin bu olduğuna inanıyorum ben, o yüzden bırakın yavaş yavaş işlesin içinize.

Unutmamanız gereken başka bir detay ise, P90X programını bitirebilmek için sağlığınızı asla riske atmayın, kalbiniz ya da vücudunuzun herhangi bir yeri sizi gerçekten zorladığında bırakın. Gerekirse o günü relax gününüzde tamamlarsınız. Ama arkadaş partileri ya da üşengeçlik için asla uygulama sıranızı değiştirmeyin çünkü bu alışkanlık yapar ve bir gün atlanılan ders giderek 2 – 3 derse çıkar ve kendinizi sonunda bırakmış bulursunuz.

Yoga dersinden 20 dakika sonra meyveli yoğurt yedim, ben bağırsaklarımı da desteklemek için probiyotik içerenlerini tercih ediyorum. Bu yazıyı yazarken de kendime bohça içerisinde olan güllü yeşil çaylardan yaptım, aslında yeşil çay hiç bana göre değil ama yeşil çayın insan bedenindeki olumlu etkileri kanıtlanmış ve bu detayı atlamak istemiyorum. Unutmayın ki P90X sizi her koşulda pes etmediğiniz sürece başarıya götürecek ama bu başarının derecesi sağlıklı beslenmenizden de geçiyor.

içten

 

13 Yorum

 1. Ben de daha önce Yoga kursuna gitmiştim ve aslında çok da eğlenceliydi. İkisi arasında bir seçim yapmanız gerekse, Yoga’yı mı yoksa Pilates’i mi tercih ederdiniz? Teşekkürler.

  Cevapla
  • icten

   Merhaba Tülay,

   Aslında Yoga ve Pilates bence birbirinden çok farklı kulvarlarda.

   Platesin amacı vücüdünuzu esnetmek ve kalori yakmak, Yoga’nın amacı vücudunuzu esnetmek, kalori yakmak, farklı kas gruplarını çalıştırmak ve sizi iç dengenize ulaştırmak.

   Yoga benim için huzur demek, bu sebeple tercihim her zaman Yoga.

   Cevapla
 2. İşin doğrusu bizim yogadan anladığımız hep “Hmmm… Hmmm…” diye bağdaş kurup oturmaktı :-) Ama burada anlatılanlara bakılırsa, 900 kalori yakmasına vs., bu iş oldukça farklı.

  Özellikle sizin yazılarınızı takip ettiğimi söylemek istedim.

  Cevapla
  • icten

   Merhaba Emir,

   Yazılarımı takip ettiğin için teşekkür ederim ama umarım kısa zaman içerisinde sende aramıza katılırsın.

   İşin aslı yazımın başında belirttiğim gibi benim de yogadan anlayışım sadece ıhmmm hımmm şeklinde idi. Yogaya başladıktan sonra çok yanıldığımı anladım. Benim ve beynim uyum yakaladı. Ama yoganın tek faydası 900 kalori yakabilmek değil, aynı zamanda eğer çabuk sinirlenen bir insansanız sinirlerinize hakim olabiliyorsunuz, ya da yeme içme bozukluğunuz varsa bunu da kontrol etmeye başlıyorsunuz, hatta cinsel problemi olan insanlar için bile öneriliyor yoga.

   Cevapla
 3. Herkese ayrıntılarıyla cevap vermeniz çok güzel. P90X hakkında bayağı bir bilgi sahibi olduğunuz belli oluyor. Maalesef benim şu anki tempomda, çok özensem de hiç vakit ayırabileceğimi zannetmiyorum. Ama kız kardeşime önereceğim, tam onun takip edebileceği bir programa benziyor gördüğüm kadarıyla.

  Cevapla
  • icten

   Merhaba Aysun,

   Evet program hakkında oldukça bilgi sahibiyim ama başlamaya karar vermem bir hayli uzun sürdü. Çünkü önce araştırdım, burada yazanların doğru olduğuna emin olmadan kendimi bu kadar yorucu bir çalışmanın ortasına atamazdım. Ama araştırmalarım gösterdi ki evet yazanların hepsi doğru fakat düzenli ve motivasyonlu bir şekilde programı yapar ve beslenmenize dikkat ederseniz.

   Yoğun olmanızı bahane etmemeniz lazım, çünkü bahanelerin sonu asla gelmez. Ama bu yorucu programa başlamadan önce emin olmak ve bir örnek görmek istiyorsanız kız kardeşinizin başlama fikri harika olabilir.

   Cevapla
 4. Merhaba, daha önce ben de kısa bir süre de olsa Yoga kursuna gitmiştim. Ama sanırım bu bahsettiğiniz Power Yoga denilen tür olmalı, daha fazla kalori yaktıran. Bir Yoga DVD’sinin kaç kalori yaktırdığını biliyor musunuz acaba? “Calorie Watchers” denen diyeti uyguluyorum ve benim için kaç kalori yakıldığını bilmem önemli.

  Teşekkürler.

  Cevapla
  • icten

   Merhaba Elif.

   Kalori takibi uygulamam çok güzel ama bu durumu spor ile mutlaka desteklemelisin.
   Herhangi bir program için bunu yaparsan kesinlikle şu kadar kalori verirsin diyemez hiç kimse sizin ortalama performansınızı görmeden. Ama uygulanan programların maksimum çıkışları bulunmakta, mesela Yoga-x ile 900 kaloriye ulaşabilirsin.
   Bu arada hergün aynı spor programını yapmak kalori yakışınızı gün ve gün azaltır. Vücudunuz programla ilgili rutine ulaştığı anda artık direnç kazanır ve definasyonu red eder, sadece sabit formunuzu korur. Biz bu sebeple P90-X uygulayın diyoruz.

   P90-X yaparak 90 günde bu şekilde mi olacağım, inanmıyorum diyorsunuz ve beyniniz bunu algılamayı red ediyor; işte kaslarınız ve bedeninizde bunu algılayamadığı anda afallıyor ve definasyon kaçınılmaz oluyor.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir, daha detaylı bilgiler için Aykut Hoca’ma danışabilirsiniz.

   Cevapla
   • Selam İçten,

    Ayrıntılı cevap için çok teşekkürler. Evet, aslında şimdiye kadar belki bir sürü diyet denedim, hepsi de başta sanki işe yaradı ama sonu yine aynı, hatta daha kötü oldu. En son bu “Calorie Watchers”ı deniyorum bakalım.

    Ama ben kalorileri daha bir bir sayarken, eğer bu Yoga bir seansta 900 kalori yakıyorsa, bu müthiş birşey!

    Sana ve deneyimlerine de çok özendim. Sonuçlarını da paylaşmanı 4 gözle bekliyorum.

    Cevapla
 5. Vay!!! Sanırım ben bile Yoga-X’i daha iyi anlatamazdım! Gerçekten yine çok başarılı bir yazı olmuş.

  P90X Yoga-X, alışıncaya kadar belki programın en nefret edilen egzersizi, ama alıştıktan sonra da en vazgeçilmezi olur garip bir şekilde. Sanırım sen de bu aşk-nefret ikilemini yaşıyorsun :-)

  Cevapla
  • icten

   Evet hocam kesinlikle doğru tanım bu; aşk ve nefret, iyi ve kötü.

   Yoga cennetteki kusursuzluğu değil, dünyadaki kargaşanın içindeki huzuru yaşatıyor bana.

   Cevapla
 6. Sanırım okumaya baştan değil, sondan başlamış oluyorum ama yazının çok ilgimi çektiğini söylemek zorundayım. Nedense Yoga zaten hep ilgimi çekmiştir ama bu anlattığınız bambaşka birşey gibi duruyor.

  Cevapla
  • icten

   Merhaba Erdoğan,

   Yoga gerçekten farklı hissettiren bir güç. İçindeki sonsuz derinliğe ulaşıyorsun.
   Belli bir süre sonda bedeninde denge ve güç seninle oluyor, güçten kastım kaba kuvvet değil elbette.
   Ayrıca çabuk sinirlenen ya da panik yaşayan insanlar içinde kontrol mekanizmasının denge taşı.
   Eğer ilginiz varsa mutlaka yapmalısınız.

   Yalnız en önemli kural hareketleri doğru yapmak ki bunun için Tony oldukça başarılı açıklamalarda bulunuyor.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız