Hatırladınız mı? Geri Döndüm… 30 Gün Sonuçları

Merhabalar. Ben Ramadan. P90X-Türkiye’nin “ilk göz ağrı”larındanım :) 22 Eylül 2013’te setimi aldım ve geldiği günden başlayıp hiçbir gün hiçbir şeyi aksatmadan başarıyla bitirip mezuniyetin tadını (1,5 sene kadar) çıkardım :)

O zamanlar yaptıklarımla ilgili her şey detaylıca eski yazılarımda mevcut (“30 Gün“… “45 Gün“… “90 Gün” Blog’ları) Eski zamanla ilgili söyleyeceklerimi çok fazla uzatmak istemiyorum. Geçmiş geçmişte kaldı, kalmamalıydı ama kaldı. Üniversiteye başladım. Çok fazla şey değişti, çok fazla şey yaşadım. Sonucunda da eski halime hatta daha kötüsüne döndüm. Söylemek istediğim çok fazla şey var. Bir çok konuda bir çok şey ama elimden geldiğince en yararlı bulduklarımı seçip onları yazacağım.

Lise zamanımda her şeyimi annem hazırlıyordu. Çamaşırlarımdan yemeğime, okulda yiyeceklerimden temizliğe. Böylece P90X yapmak bana oldukça kolay gelmişti. (Üşenme olayları açısından söyledim.) Ama üniversitede öyle mi? :) Her şey benim üstüme kaldı, bütün evin sorumluluğu ve bu zamanlarda yaşadığım sıkıntılarımdan dolayı sağlıksız yiyeceklere alıştım, eski kiloma döndüm, hatta daha fazlasını geri aldım! Yaz tatillerinde ise hep yeniden başlama niyeti oldu ve ertelendi falan filan… Bu zamana kadar sadece spor denedim, olmadı. Sadece diyet denedim, yine olmadı. Spor ve sağlıklı beslenme fit bir vücut için ayrılmaz bir bütündür. Bunu bizzat yaşayıp öğrendim.

Son zamanlarda özellikle annem hep yazın başlamamı, üniversitede evde kendim yapmamın çok zor olacağını söyledi. Ama paylaşacağım fotoğrafta da göreceksiniz ki başlamanın gerçekten zamanı gelmişti, bir yaz tatilini daha bekleyemezdi. Ertelemeyi bırakıp başladım. Başladıktan sonra ise devamı geldi. İlk adım çok önemli, o adımı atmaktan korkmayın. Zaten ilk haftayı atlattığınız zaman artık siz devam etmek isteyeceksiniz.

Şimdi ilk 30 günümü bitirdim. Kilo verme bakımından eski zamandaki hızım yoktu ama görüntü olarak eski zamanımdan daha iyi sonuç olduğu kesin. Üstelik eski kilomdan fazla olduğum halde! Bunun bir çok sebebi var ve bunları Aykut Hoca’ma sorup gerekli bilgiyi ve motivasyonu aldım. Bu yüzden hiç canımı sıkmadım. Zaten eski zamanda 2 ay bittikten sonra yapabildiklerimi bu zamanda bu kiloda olduğum halde 1 ayda yapabilir hale geldim ve bu da P90X’in verdiği sonuçların ÖMÜR BOYU KALICI şekilde olduğu sözünü kanıtlıyor gerçekten. Bizzat kendi kendime kanıtladım bunu, inanın 3 yıldır sporu bıraktım ve başarısız 1 hafta süren birkaç denemem dışında hiçbir şekilde kılımı kıpırdatmadım. P90X bittikten sonra 1,5 sene sadece beslenmeme dikkat etmiştim, o da ilerde bozuldu zaten, bunun dışında hiçbir şey yok. Ve tekrar ciddi şekilde başladıktan sonra içimdeki o giden tüm isteğin, gücün, tüm enerjinin, sağlığın ve mutluluğun geri geldiğini, hem de zamanındaki yaptığıma oranla çok daha erken geldiğini gördüm.

Kendime olan inancım kalmamıştı. Tekrar başladım ve eski hislerimin hepsini kazandım. Meğer hepsi zaten içimdeymiş ben bunu görememişim. Bu hisleri, zaten sizde olanı size göstermeye yarıyor P90X dediğimiz şey. Eski özelliklerimi kazandırdığı gibi yenilerini de yapmaya mental açıdan güç veriyor. Başta söylediğim gibi artık üniversiteliyim. Hiçbir şeyi annem hazırlamıyor, her şeyi tek başıma yapıyorum. Böylece çok daha fazla sorumluluk biniyor ve bunlara gerçekten üşenmiyorum P90X sayesinde. Çünkü sağlıklı hissediyorum! Ve Plyometrics DVD’sindeki “Sizden Hiçbir Bahane Duymak İstemiyorum” sözü geliyor aklıma hep (En zor egzersizlerden kabul edilen Plyometrics – Zıplama Antrenmanı DVD’sinde ekrandakilerden birinin tek bacağı protezdir ve ona rağmen tüm egzersizi sizinle yapar!)

Biliyorum dışarıdan çok abartılı bir yazı gibi görebilir ama inanın, inanın değil. Zaten şu geçen yıllar boyunca Aykut Hoca’mın hâlâ aynı istekle ve sabırla ilgilendiğini gördükçe iyi ki de bu siteyle ve Aykut Hoca’mla tanışmışım diyorum. Uzakta olsa bile spor salonundakilerden 100 kat daha çok ilgileniyor. Zaten 90 günüm bitmeden yazmayı düşünmüyordum -utanıyordum- hocam rica etti ve kıramadım. Zaten dediği gibi “Utanılacak değil, gurur duyulacak bir şey.” Evet zamanında başardım. Evet bunu kaybettim. Ve evet bunu tekrar başarıyorum ve sizinle de paylaşmak istiyorum.

Ve son olarak, eski yazılarımda yüzümü gizlerdim. Artık gizlemeyeceğim. Yaptıklarım hakkında herhangi bir sorunuz olursa cevaplamaktan kesinlikle sıkılmayacağım. İstediğiniz her şeyi sorabilirsiniz. Burdan da sorabilirsiniz, Facebook’tan da. Facebook hesabıma kullanıcı adıma tıkladığınızda ulaşabilirsiniz. Zamanında bir çok mesaj gelmişti ve filtreli mesajlara gittiği için hep kaçırmıştım. Şimdi kaçırmamaya çalışacağım. Eğer benden cevap alamazsanız arkadaş olarak ekleyin. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Herkese sağlıklı P90X’li günler! :)

P90X ile 30 Günde…

115.2 kilodan 108’e…

4 diz üstünde şınavdan 35 tam şınava…

3 yarım barfiksten 7 tam barfikse… (Barfikste çok gelişemedim ama 2. ay daha çok çabalayacağım!)

6 Yorum

 1. icten

  Merhaba Ramadan, 30 gün için sonuçların harika bence. Azimle devam edip 90 günü tamamladığında eminim ki P90X en iyi sonuçlar listesine gireceksin :)

  Aykut Hoca, her daim herkes ile ilk günkü gibi ilgileniyor çünkü gerçekten hepimizin sağlıklı ve fit bir yaşamı benimsemesini istiyor. Ben de defalarca bıraktım yeniden başladım, ama ne Aykut Hoca pes etti ne de ben:) Bir ilk okul öğretmeninin öğrencilerinin üniversiteyi kazandıkları anda duyduğu gururu hissediyor belki de yaşamımızı değiştirdiğimizde. Çünkü fit ve sağlıklı insan demek mutlu insan demek ve çevremizde mutlu insanlara ihtiyacımız var. Senin değişimin belki de bir çok kişinin değişimi için bir başlangıç olacak. Bu aslında bir zincir. O sebeple pes etme, fit ve sağlıklı kal.

  Cevapla
  • Ramadan

   çok teşekkür ederim. çok güzel bir yorum olmuş dediklerinize katılıyorum. ben de böyle sonuçlar görerek başlamıştım ve umarım benim sonuçlarım da insanlar için az da olsa motivasyon verir. Zaten dediğiniz gibi Aykut hoca her zaman burada ve insanların hayalini gerçekleştirmesi için elinden geleni yapıyor :) ve evet pes etmek yok, Tony amca bahane istemiyor :)

   Cevapla
 2. Zeki Safa

  Sanırım aynı durumdayız. Bende 2014 tü sanırım tamamlayıp bıraktım ancak gün geçtikçe eskiye döndüm. Bir kaç gün önce kendimi gaza getirip senin gibi başladım umarım sonuçlarım eskisi gibi olur. Yazını görüp okumak bana + bir heyecan kattı 90 günü bitirdiğinde yeni bloğunu bekliyor olcam iyi çalışmalar.

  Cevapla
  • Ramadan

   teşekkür ederim. bırakmak yok :) zaten o zaman geçince çok hızlı sürmüş gibi oluyor ne ara bitirdim dedirtiyor :)

   Cevapla
 3. Merhabalaaaar Ramadan :)

  2013 ha! Yazını ilk okuduğumda inanamadım, o kadar olmuş demek ha P90X ile tanışalı :) Gerçekten bu sitenin ilk takipçilerinden ve sonuç paylaşanlarındandın doğru. Ve bunu bizlere gösterdiğin için ne kadar sevindim anlatamam. Taaa 2013’te bir kere hayatına giren bir fitness programının, 4 yıl sonra bile hayatını bu şekilde, her alanda pozitif değiştirebildiğini…

  Yazın ve paylaşımın baştan sonra mükemmel olmuş. Her zaman ben sizi motive etmeyeceğim elbet, paylaşımınla sen de beni motive ettin :) Artık buradan sonra elbette bırakmak yok, öyle bir ihtimal yok! Sonuçlarını 4 gözle bekliyor olacağım, sanırım herkes gibi.

  Görüşmek üzere…

  Cevapla
  • Ramadan

   Teşekkür ederim hocam. Tam gaz devam, bırakmak yok :)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız