Bu Pazartesi Başlayacaklara Beslenme Önerileri…

Bugün hem Nisan ayının başı, hem de Pazartesi! Sitedeki sayaç gösteriyor ki, “Bugün programa başlayacaklar, tam olarak 1 Temmuz’da hayatlarının en iyi fiziğine kavuşacak!” Yani forma girmek için ne kadar da ideal bir zamanlama… Hal böyle olunca, bugün(lerde) programa yeni (ya da yeniden) başlayacaklar da rekor seviyede! Bu sebeple P90X-Türkiye olarak biz de, programda işinize yarayacak beslenme ipuçlarıyla gelmek istedik.

Programı uygularken, tükettiğiniz kalorilere dikkat etmek elbette ki önemlidir. Ama gıdım gıdım kalori hesabı yapmaya dayalı beslenme şekilleri veya şok diyetler, tam tersi aklınızı sürekli yemekle meşgul eder. Üstelik ince kalori hesapları yapıp da uyamamak, gereksiz yere suçluluk hissetmenize de neden olabilir. Onun yerine, genel olarak sağlıklı gıdalar tüketmek daha kolay olmaz mı?

Ürünleri satın alırken üzerinde bulunan gıda etiketlerini okumayı alışkanlık edinin. Bu sayede, yiyeceklerin kalori ve besin değerleriyle ilgili genel algınız gelişirken, sağlığa zararlı ve kilo almaya neden olan bazı maddelerden de uzak durabilirsiniz (bir dahaki market alışverişinizde eliniz o cipse gitmesin!).

İçinde fazla sodyum olan maddeler uzak durmaya çalışın. Sodyumun yanı sıra doymuş yağlardan da uzak durmaya çalışın. Uzmanların sıkça ve şiddetle verdiği bir tavsiyeye de uyun ve trans yağ içeren ürünleri satın almayın.

Şeker ve tuz tüketiminizi de azaltın. Bu, ilk zamanlarda zor olacak ve yediğiniz şeyler size tatsız tuzsuz gelecektir. Ama bilmelisiniz ki lezzet algısı değişkendir. Yeni ve daha az olan tuz ve şeker miktarlarına alıştıkça bu durum normale dönmeye başlayacaktır. Tek yapmanız gereken sabırlı olmak. Tat algınız yeni miktarlara alışana kadar, tuz isteğinizi baharatlarla giderebilir; canınız şekerli bir şeyler istediğinde de meyve yiyebilirsiniz.

Beyaz undan uzak durmak ve tam tahıl ürünleri tüketmek de uzmanların sıkça verdiği tavsiyeler arasındadır; ama burada da gıda etiketi okuma alışkanlıkları önemli yer tutuyor. Unlu mamuller üzerinde bulunan “organik” veya “lifli” gibi ifadelerle yetinmeyin. Etiketleri okuyun ve ürünlerin içinde tam tahıl kullanıldığından emin olun.

Ara öğün tüketmek veya öğünler arasında atıştırmak da uzmanlar tarafından önerilir. Ancak tabii ki atıştırmaktan kasıt, abur cubur yemek değildir. Canınız atıştırmak istediğinde, mideniz kazındığında yemeğe daha vakit varsa, taze sebze ya da meyveleri tercih edin. Bunlar düşük kalorilidir, sağlıklıdır, vitamin, mineral ve antioksidan içerir; yani oldukça besleyici ve vücudumuza faydalıdır.

Bu tip ufak değişiklikleri hayatınıza adapte ederek, P90X sonuçlarınızı maksimize edip, sonuçlarınızı bir ömür boyu korumayı garanti edebilirsiniz.

5 Yorum

 1. Beslenme tablosuna erişmek için ne yapmak gerekiyor dostlar. Bir beslenme programı yapmam lazım. Yabancı kaynaktaki yemekler bize uyuyor. :(

  Cevapla
  • Beslenme Tablosu’na erişim için şifreniz kayıtlı emailinize gönderilmiştir Ersin Bey.

   Cevapla
 2. Pazartesi başladım temmuzda yaz a bomba gibi giriyorum inşallah :=)

  Cevapla
 3. Aykut Hocam, güzel bir başlangıç yazısı olmuş ama benim programım bu Cumartesi bitiyor :) Sonuçlarımı paylaşmak istiyorum ben de sitede. Size sonuçları nereden ulaştırabilirim?

  Cevapla
  • Merhabalar Meltem Hanım,

   Programınızın yakında bitmesine çok sevindim, yılbaşında başlamıştınız, göz açıp kapayıncaya kadar geçmiş :) Sonuçlarınızı dilerseniz info@p90xtr.com adresinden email olarak ya da daha pratik olacaksa sitedeki Whatsapp iletişim numarasından da gönderebilirsiniz. Şimdiden tebrikler

   Cevapla

Yorum Paylaşınız