4 Maddede Sakatlıktan Korunma Rehberi

Bahar ve yaz ayları artık neredeyse kapıda, motivasyonlar yüksek, P90X iyi gidiyor, herşey yolunda… İşte bu güzel tabloyu bozabilecek en talihsiz durum, istenmeden ortaya çıkabilecek bir sakatlık ve çok sevdiğiniz programınızdan uzak kalma.

Öncelikle hemen belirtelim, P90X Programı hemen her şeyin düşünüldüğü, olabildiğince profesyonelce dizayn edilmiş ve normal koşullarda kendinizi sakatlamanızın oldukça zor olduğu bir program. Ama tabii ki herhangi bir sakatlığa kendi elinizle davetiye çıkarmamanız için bazı konulara dikkat etmeniz gerekiyor.

İşte sizi başarılı P90X maceranızdan alıkoyabilecek sinsi bir sakatlığı yaşanmadan önlemek için dikkat edebileceğiniz maddeler:

1) Isınma Hareketlerini Atlamayın!

“Bunu zaten yapan var mıdır?” demeyin çünkü maalesef var. P90X Programı dizayn edilirken “aman egzersizler 55 dakika olmasın da ısınmaları çıkaralım, 45 dakika olsun, kulağa daha hoş gelir” denilebilirdi, ama tabii ki öyle yapılmadı (ki böyle programlar da var!). Onun yerine, asıl antrenmanda çalıştıracağınız kasları önceden hazırlayacak ısınma hareketleri düşünülerek, egzersizlerinizin başına eklendi. Mutlaka yapın ve atlamayın.

2) Soğuma Hareketlerini Atlamayın!

Bu madde en az ilki kadar önemli çünkü insanlar, egzersizlerin ardındaki soğuma (cool-down) hareketlerini atlamaya ve DVD’yi kapatıp gitmeye daha çok meyilli. “Tamam işin zorunu bitirdim, gerisine gerek yok” mantığı çok yanlış. Soğuma hareketleri de, hızlı kalp ritminizi yavaşça normale düşürmek adına oldukça önemli ve DVD’lerinizde yer almasının haklı bir sebebi var. Atlamayın!

3) Yoga’nızı Yapın!

Yoga-X, muhtemelen P90X’in yumuşak karnı. Hem en uzun (tam 92 dakika) hem de en alışılmadık DVD olması sebebiyle, hatta bazılarının programı bırakma nedeni. Ama Yoga-X’in genelde yeni başlayanlar tarafından “nefret edilirken”, programı başarıyla bitirmiş ve süper sonuçlar almış hemen herkesin “favori” egzersizi olması bir tesadüf değil. Yoga kaslarınızın boyunu uzatır, sizi esnekliğe kavuşturur, duruş pozisyonunuzu (posture) düzeltir, sizi sakatlıklardan korur… aslında faydası burada saymakla bitmez. Ama daha ayrıntılı bilgi için Yoga ve Faydası yazısını okuyabilirsiniz.

4) Pause Tuşunu Kullanabilirsiniz ama Gereğinden Fazla Değil!

P90X’i yaparken, özellikle de ilk haftalarda “Pause” tuşu en büyük kurtarıcılarınızdan olacaktır. Ekranda gördüklerinizin çoğu profesyonel atletler değil ama hepsi P90X Mezunu, yani şu an için sizden daha iyi kondisyonda olmaları normal (siz de 90 günün sonunda onlar gibi olacaksınız, merak etmeyin). O yüzden, çok ihtiyaç duyduğunuzda DVD’nizi dondurabilir ve biraz dinlendikten sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz; Tony ve çetesinin bir yere kaçtıkları yok. Ama bu “biraz dinlenme”den kasıt, genellikle 30 ya da 45 saniyeyi geçmemeli, çünkü daha fazlası kalp atışınızı yavaşlatarak sizi soğutacaktır.

2 Yorum

  1. Soğuma hareketlerinin ne kadar önemli olduğunu yaşayarak gördüm ben. Defalarca düzenli egzersiz yapma girişiminde bulundum ama soğuma hareketlerini yapmam gerektiğini bilmiyorum. Tempolu bir egzersizi anında bırakıyordum ve tabi ertesi gün kaslarım kaskatı kalıyordu. Değil adım atmak kollarımı bile kıpırdatmakta güçlük çekiyordum. Buda tabi egzersizi bırakmama sebep oluyordu. Ne zaman ki soğuma hareketlerini yapmaya başladım kas ağrılarım minimum seviyeye indi. Gerçekten bu işin arkasındaki bilime güvenmeli. Bu egzersizleri hazırlayan insanlar bu bilimin “üstadları”

    Cevapla
  2. Merhaba Aykut Hocam DVD’ler Cumartesi günü elime geçti yarın benim için başlangıç günü şimdiden sonuçlarını sabırsızlıkla bekliyorum ve bu paylaşımınız benim gibi yeni başlayan birisi için çok faydalı oldu bundan sonraki paylaşımlarınız sayesinde hedefime daha sağlıklı bir şekilde ulaşacağımı düşünüyorum şimdiden teşekkürler.

    Cevapla

Yorum Paylaşınız