“Zinciri Kırmama” Motivasyon Taktiği

Konu, ister spora başlamak veya diyelim sigarayı bırakmak olsun, herhangi bir alışkanlığın kazanılmasında ya da kaybedilmesinde, “devamlılığın” ve kesintiye uğramamanın ne kadar önemli olduğunda uzmanlar birleşiyor. (Bununla ilgili “Sihirli Rakam: 21” yazısını okuyabilirsiniz). Bize gelen emaillerden görüyoruz ki, P90X’i 3 gün yapıp 1 gün ara vererek, düşe kalka, sürüne sürüne değil de, başladığı gibi bir solukta firesiz bitirmek hemen herkesin hayali.

İşte bugün size bunun için, Fitness Guru’ları tarafından yıllardan beri kullanılan, basit ama etkili bir motivasyon taktiğinden bahsedeceğiz… İsmi, Zinciri Kırmama.

Gerekli malzemeler; eski moda bir duvar ya da masa takvimi (yılbaşının yaklaştığı bu günlerde bir sürü promosyon takvimi bulabilirsiniz) veya P90X Deluxe Setlerinin içinden çıkan ve bunun için düşünülmüş mavi P90X Duvar Takviminiz, ayrıca kalın yazan bir kırmızı, bir de yeşil keçeli kalem. Sadece bu 3 malzeme.

Sistem basit. Programa başladıktan sonra tamamladığınız her bir gün için (kapak fotoğrafında gördüğünüz gibi) kocaman yeşil bir “check” koyuyorsunuz. Aynı şekilde yuvarlak bir halka da olabilir. Bir sonraki gün yeni bir check ya da bir öncekine de değecek şekilde yeni bir halka…

İlk bir hafta kadar bu, size çok da bir anlam ifade etmeyecektir. Ama günler geçtikçe yeşiller de çoğalacaktır. Ve o gün gelip çattığında, yani içinizden hiç spor yapmanın gelmediği, saatin belki gece yarısına yaklaştığı veya aklınızda sadece TV’nin karşısında uzanıp miskinlik yapmanın geçtiği… İşte o gün, takviminize bakıp kendinize sorabilirsiniz. Gerçekten bu güzel tabloyu, bu zinciri, koca kırmızı bir “X” ile bozmak istiyor muyum? Büyük bir ihmalle bunu yapmak istemeyeceksiniz. Sonunda ölüm yok, o DVD konacak ve bir şekilde yapılacak. Ve o takvime bir halka ya da check daha atılacak. Zincir bozulmayacak.

Şaka değil, sadece bu taktik ile, yerli ve yabancı, P90X’lerini firesiz 90 günde bitiren çok sayıda kişi vardır. Dolayısıyla ister programa yeni başlıyor ya da daha önceki denemelerinizin ardından yeniden başlıyor olun, bir de bu basit “Zinciri Kırmama” taktiğini denemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

2 Yorum

 1. Aykut Hocam selam,

  Yaklaşık 2 aydır yaptığım birşeymiş ffarkında olmadan. Kesinlikle motivasyonu etkileyen birşey hergün bir tik atmak.

  Benimde nacizane bir önerim olacak siteyle alakalı. Yapılabilirliğinin kolaylığını yada zorluğunu hiç bilmiyorum.

  Önerim şu;
  Bize setle birlikte gönderilen 90 günlük duvara asmamız için diet ve çalışma kısmına çek atabileceğimiz bir tablo var. Bu tablonun benzeri her P90x yapan kullanıcının hesabında olsa, günlük olarak girip diet ve çalışma kısmına bir check atsak ve ufak bir notlar kısmı olsa hergün için. Bu günlük herkese açık olsa nasıl olur? Aslında bu yazıda önerdiğiniz şeyi sitedeki bu günlüğümüze yapsak motivasyon açısından iyi olur diye düşünüyorum.

  Ancak dediğim gibi bunu yapmanın web tabanında ne kadar zor olacağı konusunda hiçbir fikrim yok.

  Cevapla
 2. Şahsen benim de kullandığım bir taktikti bu zaten. Ama ben bir hata yapmışım, X de atsam çek de atsam, aynı mavi kalemi kullanıyordum. Yani uzaktan baktığınızda sanki zinciri kırmamış gibi oluyordu yine de :-) 2 farklı renk çok mantıklı.

  Bu siteye her girdiğimde faydalı bir şey öğrendiğim için çok mutluyum, teşekkürler :-)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız