Sarkma Olmadan Kilo Vermek…

Arkadaşlar Merhaba,

İdeal kilomuza geldiğimizde en kötü sürpriz sanırım vücudumuzda sarkmaların meydana gelebilecek olması. Peki bunun için birşey yapılaz mı? Bekleyip görücez o zaman geldiğinde, hele şu kilolardan bir an önce kurtulayım, deyip bir kenara mı çekilicez?

Bu konuda genetik ve yaş gibi faktörlerin önemi var tabii, ancak herkesin yapması gereken ortak doğrular da var. İdeal kilomuza geldiğimizde kötü süprizle karşılaşmamak için yapmamız gerekenler;

1. Bol bol su içelim : Suyun ne kadar hayati olduğu, çok faydalı olduğundan falan artık bahsetmeye gerek yok. Pek çok şey için olduğu gibi cildimizdeki sarkmaları önlemek için yine büyük bir önem teşkil ediyor. Ancak  yaz aylarında güneş altında bırakılmış pet şişelere doldurulmuş sulardan uzak duralım. Özellikle kadınlarda meme kanseri için büyük tehdit.

2. Protein : Zengin ve kaliteli protein içeren gıdalarla beslenmek de önemli. Vücudumuzdaki yenilenme ve tedaviler için proteinlere ihtiyacımız var. Et, balık, yoğurt, peynir, gerektiğinde whey protein… vs. Günlük ihtiyacımızı hesaplayıp bu oranda almamız önemli. Sanırım Aykut Hocanın önerisi kilo başına 0,8 gram. Vejeteryan ve veganların besin takviyesi alması faydalı olacaktır.

3. UV ışınları ve E vitamini : Yaz aylarında güneşten koruyucu kremler kullanmak ve yeterli E vitamini almak. Yetişkinlerde 16 mg kadar almak yeterli. Hamile kadınlarda 19 mg. E vitamini alabileceğimiz ve ülkemizde bolca bulunan besinler; ayçekirdeği, badem, fındık, fıstık, fıstık ezmesi, ıspanak, brokoli, kivi, domates, yeşil zeytin, kekik,  kuru kayısı, şam fıstığı başlıcaları. Kas zayıflığı, kas kütlesinin azalması E vitamini eksikliğinin başlıca belirtilerinden bazıları.

4. Hızlı kilo verme : Beklenmeyen sarkmaların oluşmasında belki de en büyük faktör. Cildimizin toparlanmaya başlaması haliyle biz kilo verdikten sonra başlıyor. Geriden gelen bir süreç olduğu için bunun için biraz zaman tanımak gerekiyor. Çok hızlı verilen kilolarda kas kaybı da olacağından aynı zamanda yerine konması güç birşeyi kaybediyoruz. Yağ kaybediyorken bir taraftan kas kütlemizi artırabilirsek cildimizin toparlanması açısından da yardımcı olmuş oluruz.

5. Spor programı : Kilo verilirken çok kişinin yapmış olduğu (ben de birçok defa bu hataya düştüm), sadece  kardiyo tipi spor programları uygulamak. Vücudun üst tarafını çalıştırmamak ve ağırlık antremanları yapmamak. Yukarıdaki maddede bahsettiğim gibi yakılan yağlardan boşalan noktaları bir nebze kasla doldurmanın büyük faydası olacaktır. “Skinny Fat” görünümden de uzakta olucaz. Murat Boz’ un göğüsündeki sarkmalar, Hadise’ nin kolundaki sarkmalar buna iyi bir örnek.

6. Sigarayı bırakalım : Sigara içmenin sayılamayacak kadar fazla olan zararlarını anlatmak, su içmenin sayılamayacak kadar fazla olan faydalarını anlatmak gibi olduğu için girmeyeceğim. Sigaranın erken yaşlandırma etkisi bilinmekte bu konuyla alakalı olarak.

Arkadaşlar benim fikrim, P90X spor programı ve beslenme prensipleri bizi bu sarkmalardan koruyacak şekilde tasarlanmış olduğunu düşünüyorum. Sabırsız davranarak hızlı kilo verme, sigara içme, güneşten korunmama, az su içme tabii ki bizim sorumluluğumuzda olan konular.

Sarkmaların oluşma sebebi, vücuttaki yağ, kas ve su dengesinin bozulmasıyla oluyor. İyi birşey yaparken başka birşeyi bozmamak adına, ölçüyü kaçırmamak gerek.

Herkese sağlıklı günler dilerim…

9 Yorum

 1. Erkan

  Aykut hocam üyelerin kendi arasında özel mesaj atabilmesi için bi çalışma var mı? Ya da şöyle bi forum fasilitesi olsa, aramızda geyik çevirsek, konu dışı tartışsak, anlık paylaşım yapabilsek güzel olmaz mı?

  bence olur.

  Cevapla
  • merverol

   Kesinlikle katılıyorum :)

   Cevapla
 2. Umarim faydasi dokunur herkese.

  Aykut Hocam fotograf o kadar iyi ki insanin sarkasi geliyor :-))

  Konu fotografini bizim yukleyebildigimizi bilmiyordum, biraz kurcalayayim siteyi.

  Cevapla
  • Aslında siz yüklemiyorsunuz ama kullanmak istediğiniz olduğunda her zaman mail atabilir ya da linkini yazının altına not olarak ekleyebilirsiniz.

   Cevapla
 3. Erkan

  Sigara… Sanırım 19 yaşındaydım ilk defa sigara içtiğimde ve çok pişman olmuştum.

  Niye bu zamana kadar içmemişim ben bunu diye :-)

  Cevapla
  • Sigara boregidir o :-))

   Cevapla
   • Erkan

    sigara böreğini hiç sevemedim. Yağlı hamur işlerini midem de almıyor zaten. İyi ki almıyor onları da yeseydim sanırım 200 kilo civarında mutlu mesut yaşardım :-)

    Cevapla
 4. 2’de 2 oldu :-) Yine güzel bir konu ve yazı olmuş JohnGalt.

  Bize çok gelen sorulardan biriydi, çok faydalı bilgiler.

  Not: Konu fotoğrafı sizden gelmeyince, biz seçtik :-)

  Cevapla
  • merverol

   Fotoğraf bence çok güzel olmuş,herzamanki gibi :)))

   Cevapla

Yorum Paylaşınız